Skocz do zawartości

ambitne poczatki-potrzebna rada//1-szy robot z PC


rolcio

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie!

mimo iz liznalem troche tematu, uczac sie chcac zbudowac robota, jak i w pracy, nadal jestem laikiem niestety. Zwykle jestem tylko operatorem, czy tez ustawiaczem, jak kto woli, wiec posiadam w wiekszosci jedynie wiedze praktyczna z tego zakresu....

Chcialbym zbudowac swojego pierwszego robota, docelowo zwiadowce, ale poszczegolne moduly chcialbym dokladac stopniowo wraz z nauka :]

Na poczatek, chcialbym zmontowac hardvare ze tak powiem wykorzystujac plyte glowna z procesorem amd athlon 1Ghz.

Zaczalbym od zwyklej platformy, na ktorej chcialbym zainstalowac kamerke oraz mikrofon wraz z modulai do przesylu danych, kamerka na ruchomym ramieniu.

W nastepnym kroku dodalbym opcje rozpoznawania dzwieku/swiatla (powyzej jakiegos poziomu) i reakcji w postaci zwrocenia w te strone kamerki, info na pulpit i przesyl danych (obraz i dzwiek)

Oczywiscie na poczatek wszystko na kablu.

Po tych planach rodza sie wlasnie pytania.

Co z pelnego PC'ta (sprawnego) mam wymontowac?? Plyta glowna, procesor... pozostawic bez zmian? Moglby mi ktos podpowiedziec jakis schemacik, lub naprowadzic chociaz...

Czy programatora nie da sie zastapic laptopem z odpowiednim softem? Wykorzystujac wejscie usb oczywiscie. Co musze kupic i w co sie zaopatrzyc? jakie sa zaleznosci miedzy programatorem, potrzebnym softem i cala ta kombinacja jaka sobie wymyslilem, czy bascom bedzie odpowiedni? I jak pozniej stworzyc program sterujacy jakis najprostszy??

Z gory dziekuje za odpowiedz na te chaotyczne rozterki poczatkujacego :]

Pozdrawiam

Rolcio

Jak sie do tego zabrac? Co bedzie mi potrzebne?

Link do komentarza
Share on other sites

eeeeee... a znasz jakiś język programowania?

Bascom służy do programowania procesorów AVR.

W mojej opinii nie musisz w nic się zaopatrywać. Zacznij od nauki jakiegoś języka (pascal, C, C++, albo chociaż Basic)

Jak to opanujesz to napiszesz program obsługujący porty USB, COM, LPT, jak będziesz wolał. Bez tego ani rusz, bo nie masz najważniejszego narzędzia;)

Link do komentarza
Share on other sites

Kolejny identyczny niemal temat... Zdajesz sobie sprawę, że chcesz wybiec z motyką na słońce? Niemal każde Twoje pytanie to problem dość zawiły, zwłaszcza dla początkującego (bez doświadczenia w budowaniu robotów).

Oczywiście wszystko da się zrobić. Jeśli chodzi o kamerę na ruchomym ramieniu, najprostszą opcją jest kamera internetowa + sterownik serw na RS232/USB + kilka serw (zależnie od ilości potrzebnych stopni swobody) i elementy nośne (np. docięte kawałki laminatu) - budujesz najprostszy manipulator z kamerą zamiast chwytaka. Program możesz napisać sam (zwykle do serwokontrolerów jest w dokumentacji instrukcja jak to zrobić) i wykorzystać np. IBM ViaVoice do rozpoznawania głosu (niestety tylko j. ang.)

Czy programatora nie da sie zastapic laptopem z odpowiednim softem? Wykorzystujac wejscie usb oczywiscie. Co musze kupic i w co sie zaopatrzyc? jakie sa zaleznosci miedzy programatorem, potrzebnym softem i cala ta kombinacja jaka sobie wymyslilem, czy bascom bedzie odpowiedni? I jak pozniej stworzyc program sterujacy jakis najprostszy??

Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi... Do laptopa poprzez USB/LPT/RS232 podłączasz programator i programujesz dowolne układy. Jeśli chcesz przez port w laptopie sterować urządzeniem, najłatwiej użyć do tego celu LPT. W przypadku USB sprawa jest nieco trudniejsza (im mniej miałeś do czynienia z programowaniem w np. C, tym większy to może być dla Ciebie mur...) - poczytaj o układach np. FT232RL.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rozumiem, ze temat jakich wiele zapewne juz bylo, zadawane przez zapalencow, ktorych zapal gasnie zaraz po ogarnieciu mysla zakresu materialu potrzebnego do podstawowych projektow... :] Ogolnie zajalem sie tym przez prace, operuje i ustawiam maszyny CNC, NC, linie pras roznorakich, sterowanych numerycznie, wiec totalnym laikiem nie jestem, choc wlasnie raczej z praktycznego pkt. przekazano mi wiedze cala... w sumie jedynie ogolna, bo bywa ze musze robic za machanika, pneumatyka, hydraulika, a czasem nawet za automatyka.

Przeraza mnie i wprowadza totalny zamet terminologia jaka tu zastalem, choc czesc nazw okazala sie znajoma, to niewystarczajaco. Wy macie teorie, ja praktyke, jesli moge sie tak wyrazic :]

Staram sie jak najwiecej przyswoic, bo tematyka wciaga, ale prosilbym o drobne naprowadzenie... podstawowe terminy, wykorzystanie (zastosowanie) poszczegolnych podzespolow (skad wiecie, co do jakiego robota sie sprawdzi; jaki uklad itd?), jak sie to laczy i wogole kilka podpowiedzi, ale z tej wlasnie praktycznej strony. O ile ktos z was dysponuje takim zakresem wiedzy praktycznej potrzebnej do jasnego przekazania jej w sposob zrozumialy. Bylbym wdzieczny za pomoc i drobne ukierunkowanie na cel, pytan mam co niemiara...

Dzieki i pozdrawiam,

Łukasz

Link do komentarza
Share on other sites

hmm... rzecz w tym, że aby sterować jakimś peryferium za pomocą komputera, a o to się tutaj rozchodzi, to najważniejsze jest dogadać się właśnie z tym komputerem. Dopiero kiedy to umiemy zrobić, to wtedy możliwa jest obsługa peryferiów. Chcesz podłączyć silniki do kompa? proszę bardzo. Najłatwiej sterować przez port LPT. Pomiędzy silnik trzeba wpakować nie zbyt wyrafinowaną elektronikę na tranzystorach i można działać.

Tak jak tutaj: https://www.forbot.pl/forum/topics33/robot-z-komputera-vt2421.htm

Tylko że dalej pozostaje problem dogadania się z portem LPT, no i dalej z peryferiami 😉

Sterowanie maszyną numeryczną to nie to samo co zaprogramowanie robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm też pracowałem na maszynach CNC (laboratoria - dokładniej zautomatyzowany "pas" obróbki - manipulator, transporter, manipulator, tokarka, transporter itd sprzężone z systemem wizyjnym), ale wiedza, którą tam zdobyłem dość słabo ma się do budowy własnego robota... Działasz w interfejsie stworzonym do obsługi urządzenia, który nie uwidacznia tego, co jest "pod maską", choć trzeba popracować w tym trochę, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę przy projektowaniu takich rzeczy 😉 Dlatego nie był bym taki pewien przydatności takiej praktyki w przedsięwzięciu, któremu masz zamiar się poddać - choć takie "obcykanie" na pewno daje więcej niż kompletny jego brak 😉

Mimo wszystko proponował bym Ci iść małymi krokami, po najmniejszej linii oporu - szlak przetarty przez większość ludzi na tym forum, a zarazem sprawdzony i skuteczny. Są dwa kluczowe tematy:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-zrobic-robota-jestem-kompletnie-zielony-vt165.htm

https://www.forbot.pl/forum/topics20/od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm

Mam nadzieję, że nie zrazi Cię użyte w tytule określenie "Żółtodziub" - przeczytaj wszystko, na pewno jakieś braki uzupełnisz i będziesz miał fundamenty do dalszego działania.

Gdy ogarniesz temat pierwszy, warto zająć się tematem drugim - dowiesz się, że budowa tak banalnego robota też może sprawiać nieprzewidziane trudności... No i dowiesz się, jak działa mostek H 😉

Następnym dobrym krokiem są pierwsze przygody z mikrokontrolerami. Polecam ten kurs:

https://www.forbot.pl/forum/topics33/kurs-bascom-lekcja1-wstep-vt1057.htm

Szczególnie ważne jest wykonanie instrukcji ze wszystkich trzech części - da Ci to odrobinę "programistycznego wyczucia" w odniesieniu do mikrokontrolerów (choć niestety nie pokaże jak w rzeczywistości one działają...ale na to przyjdzie czas) i na pewno po tej lekturze będziesz miał wór pełen pomysłów jak wykorzystać zdobytą wiedzę 😉

Gdy nauczysz się programować uC, warto pokusić się o zbudowanie pierwszego programowalnego robota - mogę polecić mój artykuł poświęcony temu tematowi 😉:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Wiem jak to jest chcieć w dwa dni objąć wszystko rozumem, ale tak się zwyczajnie nie da

Link do komentarza
Share on other sites

Poszerzam swoja wiedze jak moge, ale mam watpliwosci kilka. Zdecydowalem sie na ATmega8L, programator ISP AVR pod LPT, 4 lub 3 sensory zblizeniowe (jakie wybrac?), kamerka, mikrofon, oswietlenie (dioda LED). Trzy ostatnie na serwomechanizmie (mozliwy dokladny obrot o 360 stopni?). Do tego naped (2 silniczki napedzajace 2 boczne kolka i kolko stabilizujace), modul komunikacji z PC (wifi, bt, podczerwien, dlugi i lekki kabel??!! jakie zatem zlacze kabla?) Da sie napisac cos na ksztalt programu operatorskiego, tak zeby po wgraniu na dowolny PC sterowal robotem i przekazywal obraz z kamery? Chcialbym zeby to bylo Wi-Fi z antenka, chodzi mi o zasieg.

Program chcualbym podzielic na 2 tryby: zdalne sterowanie i samodzielny. Potrzebny wiec bedzie przelacznik (3 pozycje:off/zdalny/samodzielny) i wyswietlacz (1 linia tekstu) wskazujacy zalaczony tryb oraz dioda potwierdzajaca wlaczenie.

Jakie do tego zasilanie?? Programy i jezyki bylyby najodpowiedniejsze? BASCOM czy C? W jakim srodowisku pisac zatem program operatorski? Czy znajde schematy poszczegolnych modulow, bo wolalbym sie skupic na programowaniu? Jak dobrac czesci, zeby calosc funkcjonowala?

pytan mam tyle, a jedno wynika z drugiego, wiec mnoza sie niemilosiernie i nie wszystko zapewne przelalaem na monitor.

Powiedzcie szczerze co sadzicie o pomysle i dorzuccie swoje sugestie...

Dzieki wielkie.

Łukasz

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że to byłoby dla ciebie odpowiednie na początek, ale zamiast tego picAXE wykorzystaj jakąkolwiek płytkę z atmegą i sterownikiem silników, pojawiły się ostatnio w dziale artykuły 2 poradniki jak wykonać robota z uC, też mogą być pomocne, albo wykorzystaj tylko płytki z nich, a mechanikę zrób jak w podanym przeze mnie linku. jeszcze to też jest fajne i nietrudne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.