Skocz do zawartości

Arduino pro mini 3V3 vs 5V


Karolus

Pomocna odpowiedź

W karcie katalogowej ATmegi328 napięcie zasilania podawane jest w zakresie 1,8 - 3,3V, natomiast przeglądając dane płytek arduino pro mini widzę że jest podział na wersje 3V3 i 5V... czy ja czegoś nie widzę w karcie katalogowej, czy ten podział związany jest tylko z tym że na wersjach 5V jest kwarc 20MHz a w wersjach 3V3 8Mhz? Albo inaczej czy wersję 3V3 da rade zasilać bezpośrednio z ogniwa 18650 (zakres napięć na wyjściu 2,5 - 4,2V) bez ryzyka uszkodzenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie że sprawdzasz dokumentację, bo da się tam wszystko wyczytać. Sprawdzając schemat Arduino Pro Mini widzimy że jest tam stabilizator LDO i wejście RAW (coś jak Vin w większych modelach).

1.thumb.PNG.1e416b0d0f51ba2edc7c6d7305b47e30.PNG

Jak spojrzymy w dokumentację układu to jest tam napisane, że układ można zasilać z napięć z zakresu: 2,5–16 V. Układ ten dostarcza 150 mA i ma bardzo niski dropout nie przekraczający 165 mV. Pokrywa się to z notką na schemacie.

2.thumb.PNG.d14aeacfce9fc314746e693ed6f0c4e7.PNG

1 godzinę temu, Karolus napisał:

Albo inaczej czy wersję 3V3 da rade zasilać bezpośrednio z ogniwa 18650 (zakres napięć na wyjściu 2,5 - 4,2V) bez ryzyka uszkodzenia?

Tak, da radę 😎

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

I oto mi chodziło, dziękuje 🙂

wolałem się upewnić, tym bardziej że na stronie bodajże botlanda jest info że podłączenie zasilania ponad 3,3V może uszkodzić pro mini w wersji 3V3.
Coś mi to nie grało z dokumentacją, ale jako że ma ona ponad 400 str. więc mogłem coś przegapić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat również szukałem odpowiedzi na pytanie czy arduino pro mini 3,3V można zasilić bezpośrednio(na wejście VCC) z akumulatora LiPo 3,7V. W pewnej książce na temat arduino autor pisze, że jest to możliwe, jednak teraz mam wątpliwości. Podłączenie do VCC autor zastosował w celu jak najbardziej oszczędnej pracy układu, pobierany prąd ma być wtedy niższy. Czy może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć tej informacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Gieneq nie wiem jak Ty czytasz te dokumentacje, ale może przeczytaj ją jeszcze raz. Chodzi mi o to jedno zdanie:

Cytat

Jak spojrzymy w dokumentację układu to jest tam napisane, że układ można zasilać z napięć z zakresu: 2,5–16 V.

Płytki różnią się wlutowanym stabilizatorem napięcia. Na jednej jest stabilizator 3,3V, a na drugiej 5V. Oczywistym jest, że do szyny RAW trzeba podłączyć napięcie wyższe od napięcia na wyjściu stabilizatora o wartość dropout. Dropout w najgorszym przypadku wynosi 350 mV, ale producent w tabelce podaje wszystkie parametry stabilizatora dla Vin = Vout + 1. Ciekawe, czy to taka sugestia od producenta.

@Karolus jeśli korzystasz z akumulatora, to przy wersji pro mini 3,3V pilnowałbym, żeby napięcie na akumulatorze nie spadło poniżej 3,65V (zakładając najgorszy przypadek). Widać, że w ten sposób nie da się wykorzystać całej pojemności akumulatora. Tak przy okazji na Forbocie chyba był artykuł o akumulatorach Li-Ion, nie wiem czy rozładowywanie do wartości 2,5V jest dobre dla tego akumulatora.

Inaczej ma się sprawa z szyną Vcc, żeby z niej skorzystać najpierw trzeba usunąć zworę SJ1. Wtedy można podłączyć zasilanie bezpośrednio do Atmegi z zakresu 1,8-5V. Przy niskim zasilaniu Atmega może nie pracować stabilnie z oscylatorem 16MHz, dlatego w wersji 3,3V jest 8MHz.

Using the Arduino Pro Mini 3.3V

Edit:

Na podlinkowanej wyżej płytce nie widzę tej zwory. W takim przypadku trzeba wylutować stabilizator.

Edytowano przez grg0
Link do komentarza
Share on other sites

Planuje podłączyć zasilanie bezpośrednio pod procesor (piny vcc na arduino), więc chyba powinno działać.
Niestety na płytkach jakie obecnie mam są oscylatory 12M, patrząc na kartę ATmegi to trochę dużo jak na zasilanie spadające do 2,5-3V, przetestuje stabilność takiego rozwiązania 😉

Co do 2,5V na ogniwie li-ion, dla chińskich podróbek to prawie zabójstwo, na szczęście mam dostęp do dobrej klasy ogniw, dla których takie rozładowanie nie jest zabójcze, pod warunkiem że nie będą długo leżały rozładowane. 

Na koniec jeszcze jedno pytanie, czy jeśli na swojej płytce nie znajdę zworki SJ1, to czy przy podawaniu zasilania na wejście vcc, konieczne jest wylutowanie stabilizatora?

Link do komentarza
Share on other sites

W pro mini można  wylutować led sygnalizujący zasilanie, podłączyć akumulator 4.2V pod VCC i mierzyć napięcie pinem analogowym w odniesieniu do wewnętrznego Vref 1.1V, w przypadku spadku napięcia poniżej 3V (dla wersji 8MHz) uśpić w trybie power down (należy wyłączyć wszystko zgodnie z poradnikami) i pobór prądu spada poniżej 1uA, akumulator przeżyje nawet miesiące.  Z akumulatora LiPo czy Li-Ion już właściwie nie pozyskuje się energii poniżej 3V, każda sztuka może się nieco różnić, ale w pewnym momencie jest prawie pionowy spadek w napięcia, zostanie jakiś zapas na pobór tego uA prądu w trybie wyłączenia. Oczywiście jak jakieś peryferia będą dalej brały prąd to ubiją ogniwo.                                                                                       

Link do komentarza
Share on other sites

@kaczakat, uwierz mi że są ogniwa Li-Ion w których można, bez większej szkody dla nich, zejść poniżej 2,5V i to w skrajnych (bardzo niskich) temperaturach.
Inna sprawa że faktycznie za dużo energii to już wtedy  w nich nie ma, no i niestety nie kosztują one po 1$ u małych żółtych kolegów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.