Skocz do zawartości

Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera


Komentator

Pomocna odpowiedź

Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera

Nawet mały, amatorski ploter laserowy można wykorzystać do stworzenia PCB. Nie potrzebna jest duża moc, wystarczy dobry pomysł i trochę cierpliwości. Pewien majsterkowicz pokazał jak w dość prosty sposób można wykonać płytki drukowane przy pomocy taniego grawera laserowego.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Projekt raczej z gatunku "ciekawostka", ale na pewno oryginalny pomysł. W praktyce na pewno lepiej sprawdzi się jednak nanoszenie wzorów za pomocą laminatora lub np. za pomocą takiej rysowarki do PCB jak była ostatnio opisana u nas na forum. Zresztą teraz i tak chyba większość osób przerzuciła się na zamawianie tanich prototypów w Chinach, nie trzeba już ręcznie walczyć z żelazkiem. Kiedy ostatnio robiliście jakiś ręczny termotransfer? Ja już nawet nie pamiętam jak dawno temu...

Link do komentarza
Share on other sites

"Nie potrzebna jest duża moc" Ja wiem że to jest pojęcie względne, chociaż myślałem o laserze ok. 0.5W (taki jaki można zamontować do drukarki 3D), który i tak ma całkiem dużą moc. W artykule, jak zobaczyłem, jest laser 10W za 2000zł - o wiele lepiej jest sobie zrobić ploter do PCB 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno moc jest mała względem lasera, który wypalałby miedź... Wydaje mi się jednak, że te 10W to trochę na wyrost. Pewnie dałoby się znaleźć inną powłokę zabezpieczającą miedź, którą dałoby się wypalić słabszym laserem. Może ktoś z czytelników ma doświadczenie w tym zakresie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dostałem laser 500mW i długości fali 405nm. Mam zamiar podczepić go pod drukarke 3d zgodnie z tym projektem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3550978.html . Sklejke graweruje i tnie gruby papier więc myślę że z farbą sobie poradzi.

Da się o wiele taniej niż 2000zl 🙂LASER 10W

Edytowano przez qbas0600
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy ostatnio robiłem ręcznie płytkę, wczoraj 😀. Faktycznie w Chinach jest tanio, ale jednak mimo wszystko wychodzi ok 30-50 zł. Owszem dostaję 5 - 10 szt, ale potrzebuję 1 szt. Zdecydowanie więcej, jak 2 szt płytek nie robiłbym w domu, ale na etapie prototypu, kiedy nie wszystko jest jeszcze pewne, jakoś tak nie mogę się przełamać i zamówić 10 szt płytek z dużym prawdopodobieństwem błędu. Tak było zresztą ostatnim razem, zamówiłem płytkę 15szt no i oczywiście okazało się, że zrobiłem babola. Teraz mam 14 szt płateczek z którymi nie wiem co zrobić😀.

Dla mnie niedoścignionym wzorem w prototypach pcb jest mała grawerka cnc pcb po prostu piękny film 😊    

Wracając do tematu, nie podoba mi się jakość, ale uznanie dla chcących budować takie maszynki, dzięki takim osobom "mieliśmy" termotransfer i wiele innych wynalazków.

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, robię również płytki dwustronne ręcznie. Przelotki to cienki drut(drucik) jedna nitka z linki. Faktycznie jest to problem dla tego jeśli zamierzam robić płytkę ręcznie staram się jak mogę nie robić dwuwarstwowej. Równie dużym problemem jest dla mnie zgranie dwóch warstw Top Layer i Bottom Layer. Przy rastrze 0603 i procesorach  MLF ma to ogromne znaczenie. Niestety jak człowiek na co dzień robi płytki w fabryce to później strasznie trudno jest wrócić do płytki jednostronnej w czasie projektu no i jeszcze minimalne elementy to 1206. Robię czasem płytkę dwustronną z smd 0603 (bo to mój standard), ale lutowanie tego to mordęga bez soldermaski. Taj, jak napisałem wcześniej, jakoś nie mogę tak obojętnie przejść do porządku dziennego i zamawiać na "próbę" płytek z fabryki z dużym potencjałem błędu w projekcie. Jeśli płytka będzie skomplikowana i chciałbym żeby była mała to raczej do razu w założeniu będzie robiona w fabryce. Kończąc moje wywody, trzeba jasno powiedzieć, nie da się w domu zrobić łatwej, szybkiej, taniej płytki dwustronnej. Niestety z trzech powyższych cech można wybrać max dwie. 😂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Tom277 da się zrobić ładnie, szybko i tanio dwustronnie PCB w domu. Warstwy zgrywam na szybie podświetlonej od dołu i wszystko ładnie się schodzi. Termotransfer robie laminatorem i wszystko się przykleja. Papieru nie odrywam tylko czekam aż sam się odmoczy. Całość wykonania od termotransferu do mycia po trawieniu to około godzina. Robiłem tak ścieżki pomiędzy nogami układu ne555 w obudowie SO8, ale wymagało to wprawy. Co do lutowania elementów mniejszych od 0805 to robie to lutownicą oporową z bardzo cienkim grotem i brak soldermaski nie stanowi problemu. Wiadomo, w przypadku fabryczej PCB z soldermaską jest to znacznie łatwiejsze, jednak odrobina wprawy i wszystko ładnie wychodzi. Odrobina wprawy i da się osiągnąć wszystkie cechy.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak sobie myślę i wiecie co?

A gdyby tak wykorzystać laser i....TONER?

nanieść toner na PCB, pokryć PCB tonerem, coś jak przy malowaniu proszkowym i laserem "przygrzać toner, żeby się chycił PCB a resztę "zdmuchnąć" czy tam odkurzyć?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich.Co do drukowania laserem na płytce można nalepić taśme papierową malarską i max mocą wypalać laserem taśma się topi i przykleja mocno do laminatu reszta się zrywa nie zostawia po sobie nic masz druk ja tak robię ale długo trwa zanim laser to wszystko przeleci to z racji tej że nikt nie chciał na olx-e kupić drukarki laserowej za 5 dych zrobiłem sobie drukarkę do pcb czas druku taki jak kartki wychodzi od strzała bez smrodów i dymu chce,mam i tyle.Po za tym,ten muł ma skaner to mogę walić ze skanera na płytkę robiłem ją raptem 4 godziny.Wersja rozwojowa,teraz myślę nad stołem ruchomym do tego jako podajnik w sumie wydrukuje sobie na 3D i tyle,ramka spód 0.6mm rama 1.5mm (grubość laminatu). rozmiar A4 będzie z kilku części bo nie da się na raz wydrukować tak dużej.To Tyle

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.