Skocz do zawartości

Ploter CNC - "rysowarka" pcb.


tomcat65

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Przy tego typu projekcie, aż prosi się o wstawienie zdjęć przykładowych płytek. Pokażesz co udało się zrobić? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny projekt. Dobrze wykonany, domowymi sposobami i po taniości. Od razu mówię - jeżeli chciałbyś na tym drukować, to raczej tylko z PLA (musiałbyś mieć podgrzewany stół do druku z ABSu czy z PETu), dysza faktycznie 0.4 tutaj byłaby ma miejscu, ale do tak małej maszynki to tylko ekstruder typu bowden, czyli sama głowica jeździ a silnik pchający filament jest "gdzieś". Co do lasera, tu Ci się przyda dobry zasilacz. No i, też bym prosił o zdjęcie płytek 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cieszy mnie zainteresowanie. 

Co do druku 3D to tak właśnie rozważałem - głowica na osi Z, " pchacz " filamentu mocowany gdzieś na podstawie. Trzeba by zmienić sterowanie na Megę.

A zasilacz i tak przydałby się mocniejszy, myślałem o przerobionym zasilaczu ATX z komputera ( jeden taki już mam ) - jakieś 20 - 30 A przy 12V powinno starczyć na wszelkie fantazje.

Fotki - jakoś niespecjalnie dokumentuję moją " twórczość " 🙂 , ale jedno na szybko:

IMG_20190125_224614.thumb.jpg.b7ac29e674a1a8448f2a04fdb8e2b824.jpg

Jeśli jutro znajdę czas, uruchomię maszynkę i namaluję któryś z zachowanych plików, np na folii. Żeby było z grubsza widać, jak to wygląda.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak obiecałam, trochę z opóźnieniem, przykładowe rysowanie: 

IMG_20190127_172720.thumb.jpg.68a73c0fda02ca2c4e015f3ae4c6b88b.jpgIMG_20190127_173833.thumb.jpg.50d923e68889873a2e54b2e5c2012b11.jpgIMG_20190127_175125.thumb.jpg.b043207d94bf9d640f274b7426106185.jpg

Jedyny mankament - czas druku. Ten plik całe 20 minut. Posuw tylko 200 mm/ min, szybciej te silniki - wyciągnięte z jakiej drukarki - nie dają rady.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@tomcat65, super - wygląda naprawdę fajnie. Ładnie pady rysuje - z daleka wygląda jak termotransfer 😉 Czy przy rysowaniu dużej płytki nie ma problemów z tym, że pisak momentami przestaje "pisać" po tej powierzchni lub pojawiają się jakieś inne przeszkody, które wymagają np. zatrzymanie maszyny, przeczyszczenie pisaka i wznowienie jej pracy?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@tomcat65 Gratuluję udanego projektu 🙂 Mógłbyś napisać coś więcej o samym przekształceniu projektu płytki, np. z Eagle'a w G-Code? I z ciekawości, co to za frezarko-tokarka? Też jakieś DIY? I jak mierzyłeś luz - czujnikiem zegarowym?

Poziomowałeś jakoś stół? Pozdrawiam 🙂

Dnia 25.01.2019 o 02:08, tomcat65 napisał:

Mocowanie pisaka umożliwia ruch góra/dół  - taki luz bezpieczeństwa - z uwagi na czasem spotykane niezbyt "płaskie" laminaty

Edytowano przez wn2001
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Wolałbym, żeby jeszcze lepiej wyglądało :) . Pisak mógłby zostawiać grubszy ślad ( lepsze krycie ), aby mieć pewność, że nie przetrawi.  Największą płytką było 100 X 80, czyli max w darmowym Eagle'u.

Jak na razie nie zdarzyło się nic takiego. Płytkę czyszczę typowo, później dobrze odkurzam i przemywam denaturatem ( bezbarwnym ).

@wn2001 Stół nie ma możliwości regulacji, regulowana była brama - właśnie czujnikiem zegarowym. Na szczęście na tyle dokładnie zrobiona, a powierzchnia płyty równa, że nie było tragicznie.

Luz pisaka też czujnikiem. A moja tokarko - frezarka to stara polska maszyna OUS-1, którą przerobiłem na cnc. Nie chwaląc się, chyba jako jedyny w Polsce :). Chcesz focię ? :)

Produkcja g-kodu:

W Eagle'owym cam'ie tworzę  plik HPLG  tego, co ma się namalować, np. ścieżki i pady, napisy, rozkład elementów. Następnie programem " ALL to G-Code Converter" zamieniam to na g-kod ( plik  .nc), a to już do GRLB.  Na razie na moje potrzeby wystarcza, chociaż konwerter tworzy dość chaotyczne niekiedy ruchy. Tu akurat dostałem inne rozwiązanie, ale jeszcze nie sprawdzałem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 28.01.2019 o 16:12, tomcat65 napisał:

A moja tokarko - frezarka to stara polska maszyna OUS-1, którą przerobiłem na cnc. Nie chwaląc się, chyba jako jedyny w Polsce :). Chcesz focię ? 🙂

Ja bym chętnie zobaczył. Nawet kilka :).

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 28.01.2019 o 16:12, tomcat65 napisał:

A moja tokarko - frezarka to stara polska maszyna OUS-1, którą przerobiłem na cnc. Nie chwaląc się, chyba jako jedyny w Polsce :). Chcesz focię ? 🙂

Ja też chętnie bym zerknął 😉

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, paperfalse napisał:

 Jak ogarnę temat to podzielę się spostrzeżeniami.  

A co tu ogarniać :), gotowy przepis krok po kroku - tylko powtórzyć.

@mihu @wn2001 Obiecane fotki:

IMG_20190129_205419.thumb.jpg.fb98e4ea6cc08efb9df8a630a19d6e88.jpgIMG_20190129_205406.thumb.jpg.5e4ffd80648892a967ee01087436a5de.jpgIMG_20190128_172130.thumb.jpg.a2c9f8f8d09bcd7b209eabd129e18c0d.jpgIMG_20190129_205454.thumb.jpg.6915bb43c450d903ab1280a8a11d7855.jpgIMG_20190128_163228.thumb.jpg.6766ff5db954747f11e2d8f1e1832a93.jpg

Maszyna żaden specjał - mały koń ( osiołek ) roboczy. Sterowana z Macha3.

Jakieś filmiki z pracy ( niektóre zgroza ) są na moim kanale YT - tomcat651000.

 

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.