Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Chyba każdy, kto swego czasu wykonywał PCB metodą "chałupniczą", marzył o maszynie, która wykona wszystkie żmudne i czasochłonne czynności za nas, podczas gdy my będziemy odpoczywać albo projektować kolejne dzieło elektroniki (idealna byłaby drukarka 3D tworząca gotową elektronikę).
Zapewne wielu z nas myślało o laserze, który powtarzalnie i precyzyjnie "wypali" miedź z laminatu, zostawiając gotowe ścieżki do polutowania. Jeśli ktoś poszedł o krok dalej i zaczął szukać informacji, to dosyć szybko odkrywał, że usuwanie miedzi w taki sposób w domowych warunkach jest nieopłacalne, o ile w ogóle możliwe. Na szczęście jest jeszcze metoda pośrednia.
Skoro nie można pominąć wszystkich kroków, to może uda się ominąć te, które są mało przyjemne jak np. przenoszenie wzoru na laminat za pomocą termotransferu? Na taki pomysł wpadł pewien majsterkowicz, który wykorzystał grawer laserowy o małej mocy. Cała sztuka polega na tym, że laser nie usuwa miedzi z laminatu, ale wypala czarną farbę, którą laminat został wcześniej pokryty.
W ten sprytny sposób odsłaniane są miejsca, które następnie zostają "wytrawione" podczas kąpieli w B327 lub chlorku żelaza. Malowanie i wypalanie farby jest ciekawą alternatywą m.in. dla tak zwanej metody termotransferowej, w której na laminat przenoszony jest toner z zadrukowanej kartki.
Warto wspomnieć, że - podobnie jak toner - farba musi być odporna na działanie wody i kąpieli trawiącej. Autor wykorzystał emulsję lateksową na bazie wody, ale wiele innych, dostępnych na rynku opcji zadziała podobnie.
- Wygrawerowany wzór PCB
- Wytrawiona płytka
Laser CNC małej mocy jest bardzo prosty do zbudowania we własnym warsztacie. Szczególnie dzisiaj, gdy części do drukarek 3D można kupić za grosze na znanych portalach aukcyjnych, potrzebna technologia jest więc w zasięgu większości zdeterminowanych konstruktorów.
Szczegółowy opis znaleźć można na stronie projektu. Oprócz listy podzespołów, autor dość dokładnie opisał cały proces i udostępnił repozytorium na Githubie. Czy taki grawer ułatwi znacznie pracę przy produkcji PCB w domu? Moim zdaniem nie, chociaż satysfakcja płynąca z obserwowania maszyny w akcji z pewnością wynagrodzi cały trud. Chcielibyście mieć takie urządzenie w swoim warsztacie?
Rotrics – ploter, grawer, drukarka 3D i robot w jednym
Rotrics to nowe, modularne ramię robotyczne, które dosłownie w ciągu 5 minut zebrało na Kickstarterze wymagane środki! Imponująca... Czytaj dalej »
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
cnc, grawer, hackster, PCB, projekt
Trwa ładowanie komentarzy...