Skocz do zawartości

Moduł z wyjściem audio do Raspberry Pi Zero


atlantis86

Pomocna odpowiedź

Tym razem opisywany projekt to drobiazg, częściowo o charakterze eksperymentalnym.

Pomimo wszystkich swoich zalet, płytka Raspberry Pi Zero posiada jedną wadę - brak standardowego, analogowego wyjścia audio. O ile kompozytowy sygnał wideo jest ciągle dostępny na pinach (które rzecz jasna trzeba sobie wlutować), to sygnał audio nie został nigdzie wyprowadzony. W większości przypadków nie jest to żadnym problemem - można w końcu korzystać z HDMI w roli źródła dźwięku, albo ewentualnie zakupić nakładkę z układem DAC (co by nie mówić - standardowe, oparte na PWM wyjścia audio RasPI nie oferuje powalającej jakości dźwięku). Istnieją jednak projektu, w których analogowy sygnał audio byłby przydatny. Istnieje na szczęście pewne rozwiązanie - poprzez edycję plików konfiguracyjnych można przekierować PWM generujący dźwięk na inne piny złącza GPIO.

W tym przypadku generowany jest tylko sygnał mono. Wykorzystany został tylko jeden kanał PWM, a obsługa audio w Raspbianie została skonfigurowana w taki sposób, aby na wyjście trafiała suma prawego i lewego kanału stereo. Za pinem znajduje się filtr dolnoprzepustowy oraz popularny układ wzmacniacza audio na lm386. Płytka jest zasilana z zasilacza 9V - to na[pięcie po przefiltrowaniu zasila wzmacniacz. Obwód zasilania jest wyposażony w zabezpieczenie przed odwrotnym podpięciem zasilania, oparte na tranzystorze MOSFET. Napięcie 5V do zasilania "Maliny" jest uzyskiwane za pomocą stabilizatora liniowego. Dodatkowo na płytce wyprowadzone zostało złącze, przeznaczone do podłączenia enkodera obrotowego i kilku przycisków. Linie te są zabezpieczone diodami oraz dodatkowo inwerterami, pełniącymi funkcję buforów (tak, wiem - to dość spory overkill). Na wolnym miejscu zostawiłem trochę uniwersalnych pól montażowych, przeznaczonych adaptacji z myślą o konkretnym zastosowaniu. W celu ograniczenia zakłóceń obwód audio posiada wydzieloną masę analogową.

Płytka może być przydatna wszędzie tam, gdzie potrzebujemy analogowego sygnału audio, jakość nie jest kluczowa, a posiadany monitor z wejściem HDMI nie potrafi obsłużyć dźwięku. Przykłady: kiosk odtwarzający multimedia albo proste proste radio internetowe w stylu retro. ja prawdopodobnie wykorzystam to urządzenie właśnie do budowy odbiornika radiowego. Stąd obecność enkodera obrotowego. 🙂

2019-03-12 15.34.34.jpg2019-03-12 15.35.17.jpg2019-03-12 15.35.57.jpg2019-03-12 15.36.12.jpg20190314_114720.thumb.jpg.f7879302d0db7808e8217bd6d22566fd.jpg20190314_114806.thumb.jpg.f038d983be1aa097be6f659890b78c02.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

a nie lepiej by było zrobić to na i2s? akurat wczoraj podłączyłem moduł do zero w i działa bezbłędnie. co prawda adafruit twierdzi że są problemy z sygnałem mono - ale to chyba jakieś stare informacje.

moduł w botlandzie kosztuje coś ponad dwie dychy, ma na pokładzie wzmacniacz 3w i możliwość pracy jako mono lub jako pojedynczy kanał...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

a nie lepiej by było zrobić to na i2s? akurat wczoraj podłączyłem moduł do zero w i działa bezbłędnie. co prawda adafruit twierdzi że są problemy z sygnałem mono - ale to chyba jakieś stare informacje.

Jasne, że byłoby lepiej. I tak naprawdę już to zrobiłem. Głębiej w tym dziale na forum znajdziesz mój projekt o nazwie eMPeDocles, w którym wykorzystałem właśnie Raspberry Pi Zero oraz kodek na I2S. Wtedy moim priorytetem było uzyskanie jak najlepszej jakości dźwięku stereo. Teraz wystarczył mi przyzwoity dźwięk mono w konstrukcji mającej udawać stare radio, więc upchnąłem to na kawałku niezbyt skomplikowanego PCB. Jak już mówiłem - projekt miał po części charakter eksperymentalny, chciałem zobaczyć jaki uzyskam efekt, licząc się z tym, że daleko mu będzie do HiFi. 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.