Skocz do zawartości

Płaskie reduktory samohamowne


el_Kriso

Pomocna odpowiedź

Konstruuję robota dwunożnego wspinającego się po szkle. Napotkałem jednak problem z gabarytami dostępnych motoreduktorów. Używam mikrosilnika DC Faulhabera o Mh=120mNm niestety będzie musiał poradzić sobie z momentem zredukowanym około 4Nm. Na stronie Faulhabera są GearBoxy o znacznym przełożeniu i dobrym momencie czynnym, ale są w postaci walcy nakładanych na wałek silnika, jeśli taki zastosuję to w znaczny sposób upośledzi to moją Kruszyne, gdyż będzie sterczał 6cm nad stopą. Idealnym rozwiązaniem byłby płaski lecz szerszy reduktor, niestety nie mogę znaleźć producenta takich gadżetów, więc zwracam się z prośbą o pomoc.

Konstruowanie własnego reduktora nie wchodzi w grę, gdyż nie uzyskam odpowiednich dokładności

Link do komentarza
Share on other sites

A tak poważnie to zdajesz sobie sprawę z tego na co się porywasz? Ja również oglądałem program na Discovery Science gdzie w 2 tygodnie udało im się zrobić łapki zdolne do utrzymania człowieka na szybie, również widziałem tego robo-kameleona, który wspinał się po szybie. Ale ty chcesz zrobić robota dwu-nożnego, do tego nie sądzę abyś miał dostęp do materiałów do stworzenia tych łapek, popraw mnie jeśli się mylę.

Dodatkowo konstrukcja 2-nożna, będzie wymagała według mnie ogona do podpierania się w momencie oderwania 1 nogi od szyby.

Link do komentarza
Share on other sites

Kocisko, a na co ci schemat? Rozwiązanie jest czysto i wyłącznie mechaniczne, plus odpowiednie "tworzywo" na łapki takiego robota. Według mnie najprościej byloby zrobić napęd takiego robota na serwach. Tak czy siak napisz coś więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre Zdaję sobie sprawę na co się porywam, nie zamierzam używać tych kosmicznych materiałów z nanorurek, chociaż chciałem na początku. Niestety nie da się ich kupić 😋. Dlatego do szyby przyczepiał się będzie za pomocą przyssawek, które kupiłem od firmy PIAB, są całkiem niezłe, jedna o średnicy ok 2cm utrzymuje 2kg na podciśnieniu 60kp.

Podciśnienie tworzą tłoki podnoszone przez elektromagnesy. Serwa odpadają gdyż nie są samohamowne. Muszę mieć samohamowne reduktory - kupiłem od Faulhabera, tylko jeden gabarytami mi nie pasuje dlatego szukam płaskiego żeby oś wałka wejściowego była oddalona od osi wałka wyjściowego

Dodałem prosty schemat. 3 przeguby na zginanie + jeden na obrót - skręcanie tylko na jednej stopie (oszczędność masy)

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4afe78b8a5a969448.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi Ci o reduktor o równoległych osiach wejściowej i wyjściowej?

Jak mogą być prostopadłe to poszukaj przekładni ślimakowej, będzie samohamowna i zapewni duże przełożenie, czyli duży moment.

Link do komentarza
Share on other sites

el_Kriso,

Serva nieprzerobione są samohamowne przecież enkoder utrzymuje je w tym samym miejscu (oczywiście jeśli dostarczymy zasilanie)

PS. Barman co ci tak się spodobały przekładnie slimakowe ?? :]

Link do komentarza
Share on other sites

No przecież serwo ciągle porównuje tan na wejściu z swoim ustawieniem i robi korekty w razie odchyli wiec puszczając ciagle ten sam sygnał to ono sie utrzymuje w jednym miejsciu

[ Dodano: 17 Lis 09 08:03 ]

Elvis poza tym są serwa i serwa ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, racja, że można, a nawet najlepiej użyć serw.

Te enkodery mnie zmyliły, po prostu bardzo ciężko jest enkoderem inkrementalnym wyliczyć położenie (problem pozycjonowania). Z drugiej strony enkodery absolutne są bardzo drogie. Natomiast w przypadku serwo (ograniczony kąt obrotu) o wiele łatwiej zastosować potencjometr.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem o ślimakowej, bo jest samohamowna, a autor tematu takiej chyba szuka.

Tak na marginesie jak coś jest samohamowne, to jest to cecha mechaniczna danej przekladni powodowana tarciem. Jak przekladnia jest samohamowna to nie ma opcji żeby ją poruszyć jakąkolwiek siłą czy momentem (oczywiście jak się rozleci w drobny mak to ten mak się poruszy;)).

To, że napęd serwo ma enkoder i stara się nadążyć za wymuszoną pozycją, to zupełnie co innego i nie jest to żadna samohamowność🙂

Jeśli to nie jest potrzebne to chyba serwomechanizm będzie ok, szczególnie, że nie potrzeba pełnego kąta obrotu, jak się domyślam:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.