Skocz do zawartości

Rodzaj laminatu a efekt końcowy płytki.


co_pat

Pomocna odpowiedź

Witam!

Czy zauważyliście różnice w wykonywaniu płytek w zależności od laminatu? Płytki wykonuję metodą termotransferu (papier kredowy) i trawię w nadsiarczanie sodowym korzystam z laminatu fenolowego i płytki wychodzą mi prawie idealne. Dziś chciałem zrobić płytkę na laminacie epoksydowym i mimo 3 prób miedź jest tak podtrawiona że ścieżki są po przerywane. Wszystko robię tak jak w przypadku laminatu fenolowego. Wiecie w czym może tkwić problem?

Link do komentarza
Share on other sites

Na niektórych laminatach epoksydowych widać wyraźnie fakturę włókna szklanego na miedzi, ale nie na wszystkich. Może dlatego masz poprzerywane ścieżki ponieważ taka miedź jest nierówna jak w laminacie fenolo-papierowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że to nie zależy od tego bo nawet próbowałem wyszlifować miedź do tego stopnia aby była gładka jak lustro, później ją matowałem i to nic nie zmieniało. Dziś zauważyłem taka zależność, po "prasowaniu" płytki zazwyczaj wrzucałem ją do ciepłej wody z proszkiem do prania i papier odchodził po ok godz bez żadnej pomocy a jak płytkę wrzuciłem do wody z płynem do mycia naczyń to moczyła się prawie 12h i papier nie odszedł od miedzi i nawet po pocieraniu palcem nie odchodzi idealnie.

Sabre a u Ciebie jak wygląda ten etap?

Poniżej zdjęcia nieudanych płytek.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja miałem problemy z usunięciem papieru, gdy przegrzałem płytkę zbyt długo 😉

Najpierw trochę ją pocierałem, a potem chciałem jeszcze zostawić na kilkanaście sekund na żelazku, ale o niej zapomniałem i z kilkunastu sekund zrobiło się kilka minut 😅

Wydruki masz z laserówki czy z ksera?

Jak usuwasz papier kredowy, żeby został sam toner?

Korzystasz z cytryny?

[ Dodano: 06 Gru 09 10:34 ]

A Zapomniałem dodać, że ja wolę laminaty szklano-epoksydowe 😉 Wydają mi się lepsze, w stosunku do papierowych dodatkowo jak przygrzewałem kiedyś toner do papierowego to śmierdziało dość nieprzyjemnie 😅

[ Dodano: 06 Gru 09 10:40 ]

A i jeszcze jedno. Czy laminaty na pewno różniły się tylko podłożem?

Może grubości warstwy miedzi były różne?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam drukarkę laserową ML 2010.

Płytkę "prasuję" tak długo aż zaczyna prześwitywać toner. Papier usuwam jak pisałem wcześniej w wodzie z proszkiem do prania i po ok godzinie papier sam odchodził od laminatu i później tylko płukałem pod bieżącą wodą i wrzucałem do trawienia.

Nie korzystam z cytryny 🙂 służy do usunięcia kredy z tonera?

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie 😉 cytryna usuwa papier.

Ja mam wydruki z laserówki, kładę płytkę na odwróconym żelazku i przez coś co zapewni mi izolację cieplną (tak serio to akurat są to skarpetki) przyciskam papier do płytki. (Płytka leży na żelazku miedzią i przyklejonym do niej papierem kredowym do góry.) Po krótkiej chwili dociskania i pocierania zdejmuję płytkę i wrzucam na 3 minuty do wody z tym co się nawinie - proszek do prania, jakiś tani płyn do mycia naczyń. Zostało mi trochę płynu Yplon, bo nie ma lepszej broni z magazynkiem 1l na oblewany poniedziałek niż butelki po Yplonie 😅 Zapewniają niezawodność, celność, łatwość obsługi i dużą siłę rażenia. Wracając do rzeczy. Jak widzę, ze papier już trochę namókł to delikatnie drapie go paznokciem, żeby uszkodzić tą śliską powierzchnię i potem opuszkami palców ścieram aż do tonera. Robię to delikatnie, ale jak się nie raz przekonałem już przy próbie usunięcia tonera celowo (gdy coś nie wyszło), on się wcale tak łatwo nie zdrapuje 😉

Potem biorę cytrynę i wyciskam z niej po kropelce soku na płytkę w miejscach gdzie papier nie zszedł normalnie. Skuteczność jest zadziwiająca 😉 Ładnie wszystko się usuwa, szczególnie konieczne jest stosowanie cytryny jak się ma np. przerwy 10mils ścieżka-pad itp. Zawsze tam wlezie papieru.

Potem tylko wycieram, do wytrawiacza i już 🙂

Z ostatniej płytki jestem bardzo zadowolony, zadziałała od razu, chociaż musiałem w 2 miejscach poprawić nożykiem bo zobaczyłem zwarcia przy lutowaniu 😅

Ale takich błędów planuje unikać jak zakupię własną drukarkę laserową i bd dążył do profesjonalizacji procesu 🙂

W Twoim przypadku, wydaje mi się, za bardzo przygrzewasz toner do płytki, toner wtapia się w papier i stąd kłopoty. Nie mogę ci tego powiedzieć na 100%, bo nie widzę tego w realu, ale takie odnoszę wrażenie.

Ścieżki po wyczyszczeniu cytryną powinny być zupełnie gładkie, a te delikatne nierówności powodowane przez strukturę szklano-epoksydową nie powinny mieć żadnego wpływu.

Ostatnie pytanie jeszcze, to czy twoja laserówka, to małe urządzenie do postawienia na biurku, czy takie mogące z powodzeniem służyć jako biurko? 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za wyczerpujący opis 🙂 Za chwile spróbuję z cytryną, a jeżeli chodzi o drukarkę to niestety można ja postawić na biurku 😃

[ Dodano: 06 Gru 09 11:37 ]

Tak wygląda płytka po kontakcie z cytryną 🙂

Kulpina jak ją oceniasz? Trawić ?

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za wyczerpujący opis Za chwile spróbuję z cytryną, a jeżeli chodzi o drukarkę to niestety można ja postawić na biurku

Stary, na szczęście!

Drukarki o których pisałem, że mogą posłużyć jako biurko, tzn te wielkie oraz ksera, kompletnie się nie nadają 😉 Tam temperatura przygrzewania tonera jest wyższa i płytki wychodzą do niczego 😉

Tak jak pisałem tu w innym poście na forum, ścieżki co najwyżej 30mils a i tak wymagają poprawy.

Mała laserówka - pełen luksus 😉 10mils spokojnie zrobisz 😉

Noo, ja bym tą płytkę wytrawił spokojnie 😉

powinna wyjść idealnie 😅

Link do komentarza
Share on other sites

A myślałem, że jest odwrotnie.

Właśnie wytrawiłem kolejną (4) płytkę i jest już lepiej ale nie do końca tzn. miedź nie jest tak podtrawiona, że prześwituje ale jednak nie jest zbyt dobrze. Próbuję dalej 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj bałem się, że to drukarka mi szwankuje i rozebrałem cały bęben, wyczyściłem rolki itp 😋

Jeżeli płytka jest dość zaśniedziała to najpierw czyścik do miedzi a później papier wodny 800 a jak płytka jest nowa to od razu papier wodny.

Link do komentarza
Share on other sites

A sam czyścik by nie wystarczył?

Ja w ogóle obchodzę się bez papieru, tylko proszek do prania i gąbka do naczyń+proszek do prania, czyścik do miedzi chyba też dobry ale jeszcze go nie miałem.

I jak usuwasz toner? Też papierem? Bo lepiej wychodzi jak wyciągniesz ostrze z takiego wysuwanego noża i przeciągniesz nim po płytce kilka razu w różne strony, z tym, że ostrze ustawiasz pod kątem 90stopni do laminatu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy zdjęcie nie odzwierciedla w 100% rzeczywistości, jest dobrze ale nie jest to samo jak wychodziły mi płytki wcześniej. A płytki nie chcę cynowac bo chciałem pokryć soldermaską 🙂

Kulpina czyścik jest dość ostry i mocno rysuje miedź, a toner usuwam acetonem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.