Skocz do zawartości

Roboty: "Prototyp nr 1" , "Urwis"


KD93

Pomocna odpowiedź

Dzieki Zuk za wyjasnienie

A co do projektu uchylil bys moze rabek tajemnicy o schemacie 🙂 ??

Ile mw. wazy twoj Urwis ?

Czy silniki w nim wykorzystane dobrze sie sprawuja ? Bo zastanawiam sie nad ich kupnem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Atmel zrezygnował już z produkcji ATmega8

Po miesiącu wybierania mikrokontrolera na początek, zostaje on wycofany z produkcji 😥

A roboty superowe ! Nie wiem czemu ale mnie przekonuje bardziej Prototyp nr. 1 😉 Może to przez tą żółtą obudowę ? Czy podzielisz się schematem płytek ?

PS : piwko dla ciebie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Atmel zrezygnował już z produkcji ATmega8

Po miesiącu wybierania mikrokontrolera na początek, zostaje on wycofany z produkcji 😥

A roboty superowe ! Nie wiem czemu ale mnie przekonuje bardziej Prototyp nr. 1 😉 Może to przez tą żółtą obudowę ? Czy podzielisz się schematem płytek ?

PS : piwko dla ciebie 😉

Ale ozna jeszcze kupic MEga8 W TME jeszcze sa na allegro tez I w lokalnym sklepie tez powinny byc 🙂

Wydaje mi sie ze prototyp-1 byl wzorowany na projekcie Ele-bota 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi sie ze prototyp-1 byl wzorowany na projekcie Ele-bota

Nie, oczywiście oglądałem wcześniej Elebota ale "Prototyp" to moja własna konstrukcja i nie wzorowałem sie na Elebocie w żadnym elemencie (widać zresztą różnice w czujniku odbiciowym, płycie głównej itd.).

Doszedłem do wniosku, że nie zamieszczę narazie schematu "Urwisa" (ze względu na zawody, a ponieważ jest on bardzo prosty to bardzo łatwo go skopiować, a głupio by było potem przegrać z własnym projektem), ale moge zamieścić płytkę główną "Prototypa" (w załączniku, bez wartości elementów ale można się domyśleć o co chodzi). Nie mam jeszcze narysowanej płytki do czujnika odbiciowego i nie spodziewajcie się jej jutro, bo mnie nie ma 🙁

Ile waży "Urwis"? Dużo. Bez baterii pewnie jakieś 10dkg, z bateriami około poł kilo.

Z silników jestem zadowolony, choć mają kilka wad. Jeden jest duzo głośniejszy od drugiego, boję sie że to uszkodzenie przekładni i rozsypie sie ona w najmniej odpowiednim momencie. Druga wada to ciągle wyciekający smar, cała powierzchnia czołowa silnika po jego odkręceniu była zalana tym smarem.

Tokarka prywatna. Mam dostęp do praktycznie wszystkich typów maszyn skrawających oprócz tych CNC.

Koła już wytoczone ale jeszcze bez opon. Po lewej koło od przodu, po prawej od tyłu. Choć tego nie widać, to mocowane są na wałkach przy wykorzystaniu systemu Wobitu, to jest za pomocą śrubki M3. W zasadzie wytoczyłem je dzisiaj od nowa, bo tamtych nie dało się zacisnąć w szczękach w celu wybrania tego materiału ze środka (wybijało je pare razy i sie zniszczyły).

Dziękuję za takie duże zainteresowanie tematem 🙂

prototyp.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Średnica kół to 3 cm ? Czyli troszke wiecej od twoich wczesniejszych kol z wobitu. Nie myslales o zmianie slizgacz ? Na jakis Hymm.. wydajniejszy. Nie haczy ci sie o podloze ?

Ile waży "Urwis"? Dużo. Bez baterii pewnie jakieś 10dkg, z bateriami około poł kilo.

Troche duzo

Silniki jada z max szybkoscia czy zmienszales przez PWM ?

Link do komentarza
Share on other sites

Średnica wytoczonych kół to 55mm bez oponki. "Urwis" właśnie wypełnia swoją ostatnią misję testując je 🙂 Ślizgacz zostanie zmieniony na kółko. Silniki nie są max wykorzystane, mogą kręcić się szybciej i właśnie nad tym pracuję.

Koła z Wobitu mają średnicę 31mm.

Link do komentarza
Share on other sites

🙂 no to prawie x2 bedzie szybszy

Mam nadzieje ze bedziesz na T-Bocie To porywalizujemy bo zamierzam tez wystartowac , Wszystko prawie gotowe tylko Musze pomyslec nad silnikami i wlasnie kolami 😉

Kolo swobodne (Nie polecam tych z castoramy/obi/inne superhiper markety poniewaz czesto sie zawieszaja wina lozysk) najlepiej moim zdaniem zrobic samemu badz przejs sie po malych sklepach z art mechanicznymi itp. wiekszy wybor

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej że się spotkamy 🙂 Co do trzeciego koła to mam już upatrzone i przetestowane.

Mam nadzieję że nie skopiujesz całkowicie moich rozwiązań 🙂 Koła maja trochę bicia, więcej niż się spodziewałem ale nie przeszkadza to za bardzo z tego co widzę. Bardziej mnie martwi ten silnik który głośno chodzi. Jednak koło o takiej średnicy to dosyć duże obciążenie i coraz bardziej obawiam się że się rozleci. Musze chyba dokupić jeszcze jeden a ten oddam do reklamacji.

Teraz jest rzeczywiście szybki, a myślę że uda mi się prędkość jeszcze zwiększyć. Zawsze lepiej mieć nadmiar i potem zmniejszać, nie? Jeszcze jedna rzecz której nie jestem pewien to to, czy silnik da radę szybko wyhamować, czy rozpędem nie obróci się jeszcze trochę co może spowodować "wypad" z linii. Jednym słowem obawiam że te silniki są za słabe do takich kół (choć jak już pisałem prędkość w porównaniu do poprzednich jest imponująca).

Link do komentarza
Share on other sites

🙂

Nie nie moj projekt moze z elektornika bedzie podobnie uc Mega8 Czujniki 5 x cny70(zastanawiam sie dac jeszcze 2 dodatkowe 🙂 ) ale z mechaniki bedzie calkiem inny

Nie maja juz tych silnikow w magazynie Zamierzalem zastosowac graupnery z przekladnia 5:1 ale po obliczeniu za szybkie mozna bylo skonfigurowac je przez pwm ale ostatecznie znalazlem 4 silniki dosc fajne i szybkie (canon bodajze to sa ) wiec postaram sie je zastosowac

Co do hamowania 😉 Nie mam pojecia ale kiedy pamietam bawilem sie na plastikowych zebatkach i przy natychmiastowym hamowaniu najwieksza zebatka sie posypala(oczywiscie nie przy pierwszym takim hamowaniu ) 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie są wymiary tych robotów ?😃 wiem że jest zdjęcie na kartce milimetrowej jednak wolał bym liczby....ot lenistwo.

Bardzo schludnie wykonane konstrukcje ;x az dziw bierze ze obie wykonane jeno przez święta. Choć te aluminiowe rurki naostrzone na sztorc wyglądają groźnie ostro 😃

Link do komentarza
Share on other sites

"Prototyp": długość 190, szerokość 100, wysokość 80 (około).

"Urwisa" już nie ma więc go nie zmierzę ale można sobie wyobrazić wielkość.

ze obie wykonane jeno przez święta.

Nie przez święta, ale oba wykonane (złożone?) od września do listopada.

Choć te aluminiowe rurki naostrzone na sztorc wyglądają groźnie ostro 😃

Te aluminiowe rurki są tępe ale GENIALNE do osłaniania diod IR, próbowałem z rurką termokurczliwą i te aluminiowe są sto razy lepsze, nie mogą być tylko zbyt długie. Praktycznie w 100% izolują diody nadawcze od odbiornika, nie miałem z nimi żadnych problemów więc bardzo polecam (a na dodatek ta moja rurka daje się nasadzić na diody na wcisk, bez klejenia).

Link do komentarza
Share on other sites

Pozwolę sobie odpowiedzieć za autora, bo też stosuję takie rozwiązanie - kulki metalowe, tudzież małe kółka "jak od wózka z supermarketu" dostaniesz w sklepach typu Castorama/Leroy Merlin - koszt to zwykle 1-4zł, szukaj w okolicach działu meblowego, a najlepiej zapytaj obsługi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok.

Dzięki.

Patrzyłem za nimi jakiś czas temu w Nomim, ale samych kulek w sklepie w którym akurat byłem, nie było, a kółka niestety miały większą średnice niż mój robot ma wysokości.

Dzisiaj skocze do Castoramy w Łodzi i poszukam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.