Skocz do zawartości

ESP-01 problem z połączeniem


rzutnik

Pomocna odpowiedź

Parę dni temu postanowiłem rozpocząć zabawę z układami ESP. Mam 2 układy ESP-01. ESP podłączony jest do komputera poprzez Arduino UNO. Jeśli wgram firmware za pomocą programu "Flash download tools v3.6.5" to przy ustawieniu RS na prędkość 115200 za pomocą komend AT mogę podłączyć się do WiFi. Jeśli wgram jakiekolwiek inne oprogramowanie (np. serwer www pobrany z sieci) poprawne informacje na konsoli RS mam przy prędkości 74880 (pomimo że w programie ustawione jest 115200)  i nie łączy się do sieci WiFi (SID i hasło oczywiście poprawiam na swoje). Kombinuję już 3 dzień i nie mogę sobie poradzić z problemem. Może mnie ktoś nakierować gdzie popełniam błąd? Dlaczego ESP przestawia się na prędkość 74880?

Przed wgrywaniem programu podłączam GPIO0 do GND i podłączam na chwilę RST do GND. Po zakończeniu wgrywania oprogramowania odłączam GPIO0 od GND.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ESP zawsze nadaje na 74880 po resecie, zwykle przyczynę. Jak nie łączy się z WIFI to przyczyną może być zasilanie, szarpie wtedy do  300mA i jak scalak nie da szybko tyle prądu, napięcie na VCC spada poniżej alarmu i robi reset. Zmień zasilacz, dodaj kondensator. A na początek lepiej zainwestować w Wemos Mini lub NODE MCU, zasilanie mają z USB i sporo dodatkowych kondensatorów na płytce, dodatkowe piny. Gorzej z trybem uśpienia, bo to wszystko dodatkowe pobiera nawet kilkadziesiąt mA.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A ja właśnie mam problemy i to z tymi nowszymi, czyli zapewne takim jak ma autor tematu. Starsze z 512kb flash chodzą bez problemu zasilane z 3.3V konwertera UART, do nowszego musiałem dołożyć przetwornicę 1A + kondensator by pracował stabilnie. Próbowałem zasilać super LDO (upływ tylko 5uA w czasie uśpienia)  max 500mA i nic z tego, szarpnięcia są tak gwałtowne, że robi się reset. Taki sam LDO pracuje OK na czystym chipie ESP-12E. Kabel kablowi też kablem, mam 2m który bez problemu daje 2A i 30cm, który ma problem podać 500mA. Każdy przypadek jest inny, tutaj może być to powodem, a może coś innego, ale na początek proponuję dać prądu z zapasem by wyeliminować najprostsze niewiadome. 

Poza tym zasilanie ma być 3.3V, z USB jest 5V. Też udało mi się tak zasilić powyżej 3.6V, ale robiłem testy i pobór prądu jest znacznie większy, szczególnie w trybie uśpienia rośnie proporcjonalnie do VCC, przy 3V od 20uA do nawet 500uA przy 4.2V, także zdrowe to dla ESP raczej nie jest.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

W pierwszym poście napisałem, że po wgraniu firmware za pomocą programu "Flash download tools v3.6.5" za pomocą komend AT mogę podłączyć się do WiFi więc wydajność USB nie jest problemem. Dla pewności podłączyłem jednak zewnętrzny zasilacz laboratoryjny o wydajności 3A i na jego wyświetlaczu pobór prądu nie doszedł nawet do 100mA. Efekt bez zmian. Być może jest to problem jaki miał PiotrekEl.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli używasz przy okazji Arduino to może wgraj jakiś szkic z serwerem WWW i zobacz jak to działa. Nawet jeśli nie używasz to ściągnięcie i instalacja nie trwa długo. Albo wrzuć firmware, który komplikuje Ci życie i sprawdzę na swoim egzemplarzu.

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie oczywiście działa, ale żeby bez problemu to nie. Podłączony do przedłużki USB nie działa, podłączony bezpośrednio do huba USB działa OK (mam dongla do ESP, w tej wersji ma przełącznik PROG-UART i nie ma kondensatora). 

Czyli jednak używasz Arduino, to po prostu na początek wgraj prosty szkic bez obsługi WIFI i pooglądaj jak się zachowuje UART.

void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
Serial.begin(115200);
}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
static int c=0;
Serial.println(c++);
delay(200);
}

Pokaż też jakimś zrzutem ekranu jak masz ustawione ESP w TOOLS przy wgrywaniu. Na dobrym kablu USB powinno wgrywać bez problemu z prędkością 921600.

Do przykładowego szkicu z serwerem dodaj wydruk  komunikatu, że za 2s nastąpi próba połączenia WIFI, daj delay(2000) i dopiero łączenie. Potwierdzisz czy w ogóle coś wgrywasz, czy ESP startuje i czy drukuje komunikaty zgodnie z ustawieniem.

Zasilacz laboratoryjny nie pokaże za dużo, podłącz rezystor R1 i oscyloskop, wtedy coś widać.

Edytowano przez kaczakat
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Spróbowałem wgrać to co podałeś i na monitorze portu szeregowego zmienna c się zwiększała co chwilę o 1. Prawidłowy podgląd na szybkości 74880. Próbowałem wgrać z innymi prędkościami ale max co poszło to 256000, powyżej już błąd. Sprawdziłem ustawienia ESP w TOOLS: crystal frequency ustawione było na 40MHz, po zmianie na 26MHz, twój programik zaczął poprawnie wyświetlać dane przy szybkości 115200. Wgrałem przykładową stronę www i... działa (ESP podłączyło się do WiFi i strona wyświetliła się przeglądarce). 😀  Sprawdziłem ustawienia "Flash download tools v3.6.5" i tam crystal frequency było na 26MHz. Wychodzi na to że problem był w złym ustawieniu Crystal Frequency w Arduino.

Dziękuję za pomoc, mogę bawić się dalej.

Edytowano przez rzutnik
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.