Skocz do zawartości

Dobór silnika do małego homemade 2-kołowca


chemik22

Pomocna odpowiedź

Witam,

Chciałem zbudować małą platformę jeżdżącą i mam trochę dylemat z doborem silników, byłbym wdzięczny jakby ktoś doradził czy idę w dobrym kierunki lub zaproponował coś od siebie jeśli błądzę..

Założenia:

- pojazd 2-kołowy z napędem plus jedno koło "podporowe".

- waga szacuję że ok 100g (max. 200g)

- zasilanie to jeden (albo dwa szeregowo) LiIon 18650

- robot to w zasadzie będzie zaprojektowana płytka PCB na ten cel o wymiarach ok 10cm x 10cm i do niej przytwierdzone silniki, koła itd.. (nie planuję dawać żadnej gotowej obudowy)

- prędkość jaką ma rozwijać to raczej rzędu 0,1 m/s wystarczy, na wyścigi nim się nie wybieram 😉

- koszty nie muszą być jakoś super niskie (nie jest to projekt za 100 zł) ale też nie chodzi aby był przerost formy nad treścią

Platforma ma służyć do zabawy z oprogramowaniem czujników, ruchu itp. itd., raczej wykorzystam tu jakiś  MCU z rodziny Xmega bo po prostu takie mam na stanie i trochę je lubię używać, nie jest to robione dla żadnego innego "wyższego" celu poza hobby.

A teraz w zasadzie pytanie względem którego zakładałem temat. Czy do powyższego nadawałby się np. Silnik Pololu HP (myślałem nawet nad HPCB) z przekładnią 30:1 i obustronnym wałem abym mógł bezproblemowo czytać obroty i w miarę spadku napięcia na akumulatorze programowo przez PWM utrzymywać stałą prędkość, silnik np. https://botland.com.pl/pl/silniki-dc-micro-z-przekladnia/5092-silnik-pololu-hpcb-301-obustronny-wal.html co o tym sądzicie i o przekładni 30:1 ? Planuję całość zasilać z jednego LiIon, może ktoś już sprawdził że da radę ?

Do powyższego dałbym H-mostek TB6612FNG, chyba że jest coś lepszego ?

Na koniec zostają koła myślałem o czymś niezbyt dużym typu https://botland.com.pl/pl/kola-z-oponami/521-kola-pololu-42x19mm-2szt.html

Czyli w zasadzie jak widać mam trzy pytania. Ale wszelkie krytyczne uwagi chętnie usłyszę.

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, deshipu napisał:

Oczywiście zapomniałem o przekładni. Te 0.6kg*cm po przełożeniu będzie 30 razy więcej, więc spokojnie powinno dać radę, chyba, że moment podają już za przkładnią...

Chyba podają za przekładnią ten moment podają, bo np. dla 50:1 podają 1,1 kg*cm a dla 30:1 0,6 kg*cm. W sumie jeszcze pewnie trzeba by uwzględnić że zasilać ten silnik nie będę z napięciem 6V dla którego jest specyfikacja a czymś pomiędzy 4.2 - 3V bo taki gdzieś zakres użyteczny jest baterii LiIon. To w sumie pewnie lepiej wsiąść coś w stylu przełożenia 50:1 nawet kosztem mniejszej prędkości poruszania.

A ktoś miał doświadczenie z tymi silnikami i zasilaniem ich z jednego LiIon ?

I jeszcze rozumiem że taki mostek TB6612FNG styknie bo chciałem prędkość rególowac przez PWM..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker  Dzięki za odpowiedź odnośnie momentu obrotowego i tego Mostka H, w sumie podejrzewam ze podobnie jest również z prędkością obrotową która również podawana jest za przekładnia w przypadku POLOLU, prawda ? W takim przypadku silnik 50:1 starczy aż nadto aby osiągnąć prędkość rzędu 0,1 m/s przy pozostałych niezmienionych podzespołach. 

 

A ktoś zasilał ten silnik korzystając z jednego ogniwa 18650 ?

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, deshipu napisał:

No to moje obliczenia są złe — potrzebujesz 30x mniejsze koła

Czyli zamiast 2,86 cm średnicy 0,1 cm.. Hm.. chyba jakoś przeżyję fakt że będzie się robot poruszać z prędkością maksymalnie 3 m/s a nie jak zakładałem 0,1 m/s 😉 z drugiej strony lepiej w tę stronę niż w drugą, poza tym to tylko teoretyczne wartości. Silnik spokojnie dam z przełożeniem 50:1 zamiast 30:1 skoro taki zapas.. Bo lepiej mieć perspektywę uciągnięcia większej masy..

4 godziny temu, Treker napisał:

Na przyszłość wklejam link do zestawienia z parametrami wszystkich silników POLOLU z tej serii: https://www.pololu.com/category/60/micro-metal-gearmotors

W sumie dobrze że zapodałeś tę tabelkę bo parametry w niej podawane generalnie są niższe o około połowę niż te ze strony botland (chodzi mi o moment obrotowy). Zakładam że producent wie lepiej co sprzedaje od sklepu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, chemik22 napisał:

Czyli zamiast 2,86 cm średnicy 0,1 cm.. Hm.. chyba jakoś przeżyję fakt że będzie się robot poruszać z prędkością maksymalnie 3 m/s a nie jak zakładałem 0,1 m/s

Tylko, że takiej prędkości jak 3 m/s raczej nigdy nie wykorzystasz. Lepiej wtedy wybrać silnik z większym przełożeniem, aby mieć większy moment przy niższej prędkości maksymalnej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.