Skocz do zawartości

Sterowniki do silników krokowych.


lukasz04

Pomocna odpowiedź

Witam. 

Robię projekt, w którym będę używał 7 silników krokowych. Silniki o prądzie maksymalnie do 2A. Potrzebuję porady w sprawie wyboru sterowników. 

Całość chciałbym sterować z Arduino. Wiem że są shield'y ale one obsługują do 4/5 silników. 

Albo czy są dostępne w miarę tanio sterowniki, które sterowane są po szynie np. I2C. 

Proszę o jakieś pomysły na rozwiązanie mojego problemu. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiego problemu? Nie wiemy co to będzie, jakich algorytmów będziesz używał do sterowania silnikami (start/stop czy rampy), jak duże planujesz prędkości (w sensie kroków/s),  ile silników na raz ma pracować i jak duże będzie w związku z tym obciążenie procesora. Być może bardzo szybko okaże się, że biedne Arduino z 16MHz prockiem bez wystarczającej liczby timerów zwyczajnie nie da rady. Także, napisz coś więcej - najlepiej odpowiedz precyzyjnie na powyższe pytania, bo prawdziwy problem wcale nie musi leżeć w fizycznym podłączeniu iluśtam sterowników.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zapytałem może trochę na zaś, bo jeszcze nie mam fizycznie urządzenia, aktualnie drukuję wszystkie części, aby móc poskładać i spróbować tym poruszyć. Prędkości będą małe, ruchome będą elementy z plastiku, więc przypuszczam że będzie to około pół obrotu na sekundę. Sterowanie na zasadzie start, obrót o określony kąt, stop. Prędkości dla wszystkich silników mogą być takie same, a maksymalnie powiedzmy chciałbym poruszyć trzy na raz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gość

Powinno się arduino z tym wyrobić jeśli to ma być jakieś proste cnc (nawet proste cnc nie jest takie proste od podstaw) lub coś tego typu. Trzeba się natomiast zastanowić czy jest sens wyciskać arduino do oporu jeśli ma to być coś poważnego, czy lepiej będzie użyć czegoś mocniejszego. Sam się obecnie zastanawiam nad wyborem odpowiedniego sterownika do frezareczki.

Link do komentarza
Share on other sites

No rzeczywiście, praca w prymitywnym trybie start-stała_prędkość_stop nie pozwoli ani na wysokie częstotliwości kroków ani na duże momenty silników. 

5 godzin temu, lukasz04 napisał:

będzie to około pół obrotu na sekundę

Na tym etapie nie jest ważne ile to będzie obrotów na sekundę, ale ile kroków/s. Procesor generuje kroki - tylko to go obchodzi i to go obciąża. Sprawdź specyfikacje swoich silników - tam musi być napisane ile robią kroków/obrót.

Są oczywiście scalaki/kontrolery silników krokowych podłączane przez SPI czy I2C i robiące całe algorytmy przyspieszania, hamowania i odliczania zadanej liczby kroków samodzielnie, jednak przy 2A to już raczej będzie to rozwiązanie 2-układowe: osobny kontroler i osobny driver. Popatrz na rozwiązania firm Trinamic albo Allegro Microsystems.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.