Skocz do zawartości

Cyna i lutownica do mini led


nigraS

Pomocna odpowiedź

Kupiłem LED o wymiarach 3x4mm.

Czy musi być do małych elementów odpowiednia cyna i lutownica?

Nie zdążę przylutowac kabelka i element się przypala, odłamuje.

Ale z innej strony jeśli będzie lutownica mniej grzać, to cyna się nie rozpusci i stąd też zastanawiam się czy do drobnicy są jakieś specjalne cyny.

Link do komentarza
Share on other sites

Cyna nie musi być specjalna, zwykład 37/63 spokojnie działa. Natomiast lutownica raczej powinna być taka do elektroniki, ze stabilizowaną temperaturą. Do bardzo małych elementów można też użyć pasty lutowniczej i piecyka albo pistoletu na gorące powietrze (ale znowu takiego do lutowania, a nie takiego do zdzierania farby).

Link do komentarza
Share on other sites

@nigraS pokaż jakieś zdjęcia tej diody, bo wygląda jakbyś robił coś bardzo źle. Chodzi o taki typ lutownicy jak z Twojego linku, natomiast pasta która do niej jest dodawana to coś jak mocniejsza kalafonia i nie lutuje się tym elektroniki i nie o taki typ pasty chodziło koledze deshipu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Do lutowania używasz stacji lutowniczej z regulacją temperatury. Są lepsze od chińskiego WEP. Zależy ile masz kasy. Lepiej dołożyć drugie tyle i mieć coś lepszego co się za chwilę nie popsuje , np. takie coś jest polecane za 200zł: https://allegro.pl/oferta/stacja-lutownicza-lf389d-xytronic-60w-230v-fv-7107716026 

Co do pasty lutowniczej do lutowania SMD to musisz mieć cynę bardzo małą średnicę np. 0.7mm lub 0.5 mm . Masz od razu z topnikiem ołowiową : https://allegro.pl/oferta/cynel-cyna-spoiwo-lutownicze-sn60pb40-0-7mm-100g-8079549584

Co do osobnego dodatkowego topnika to taki z pędzelkiem do SMD  będzie w sam raz, w dodatku nie wymaga potem zmywania :

https://allegro.pl/oferta/topnik-rf800-lutowanie-smd-100ml-z-pedzelkiem-6874625371

temperaturę lutowania ustawiasz na 340 st. C .

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, daniel89 napisał:

Co do osobnego dodatkowego topnika to taki z pędzelkiem do SMD  będzie w sam raz, w dodatku nie wymaga potem zmywania :

https://allegro.pl/oferta/topnik-rf800-lutowanie-smd-100ml-z-pedzelkiem-6874625371

Odradzam ten topnik. Ty tylko kalafonia w izopropanolu. Topniki w żelu są dużo lepsze. Nie kupuj najtańszego RMA223, chociaż nawet on będzie lepszy of rf800. Ja mam jakiś z etykietą H036 i jest całkiem ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ja dobrze zrozumiałem, chcesz diodę led w SMD 0603 przylutować do kabla? Moim zdaniem trochę bezsensowna robota, ale ok, kto, co lubi i też się zdarzało robić SMD na kablach. Trochę głupie pytanie, kabel pocynowałeś? Bo może zaraz się okazać że problemem nie jest sprzęt, a technika 🙂 No i jaką lutownicą próbowałeś lutować?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na kabel dawałem cynę.

Mam lutownicę Xtreme Soldering iron 5217# 60W.

Diodę do kabli chce przylutowac, aby zrobić oświetlenie uliczne do klocków LEGO. (Można gotowe łapmy uliczne kupić, ale są drogie, a po za tym lepiej samemu zrobić i mieć z tego frajdę.)

Edytowano przez nigraS
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.