Skocz do zawartości

Co warto wiedzieć o STM32MP1? Jak zacząć?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Co warto wiedzieć o STM32MP1? Jak zacząć?

Chyba wszyscy entuzjaści elektroniki słyszeli już o mikrokontrolerach STM32. W naszych kursach opisaliśmy podstawy F1 i F4, dzięki czemu wielu hobbystów mogło poznać te układy w praktyce. Do niedawna oferta STM32 dotyczyła wyłącznie mikrokontrolerów. Jednak układy STM32MP1 to już świat rozbudowanych mikroprocesorów.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Z tego co wiem to w poprzedniej wersji MP1 były błędy krytyczne. Teraz je poprawili ale nie wiem czy już są lutowane do discoverek. Ktoś ma jakieś wiadomości odnośnie tego gdzie można w Polsce taką discoverkę kupić z nowym układem?

Link do komentarza
Share on other sites

Mega interesującą konstrukcja.

Wayland to nie jakiś tajemniczy Linux X11, nie jest to też nowsza wersja X11 tylko całkowicie nowe podejście do tematu serwera wyświetlana.

Edytowano przez Treker
Usunięcie cytatu.
Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, XQzMe napisał:

Z tego co wiem to w poprzedniej wersji MP1 były błędy krytyczne.

@XQzMe, czy możesz podać odnośniki do informacji na temat błędów, o których piszesz? Zapytam wtedy o ten przypadek w ST 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Podczas próby wgrania napisanego kodu za pomocą Eclipse i "ST's STM32 MPU Debugging" zauważyłem pewien problem - program nie zapisuje się w pamięci nieulotnej. Po restarcie urządzenia programu już nie ma. Są jakieś sposoby, żeby zapisać go w pamięci FLASH? 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie sprawdzałem jak jest w najnowszych wersjach, ale dawniej takiej opcji nie było - i nie był to błąd, ale raczej założenie projektowe (it's not bug, it's a feature).

Problemem w przypadku tak skomplikowanych układów jak STM32MP1 jest konieczność współdzielenia peryferiów między równolegle działające rdzenie i systemy. GPIO są dobrym przykładem - projektant musi zadecydować, które piny przydzielić dla Linux-a, a którymi ma sterować rdzeń M4. Ponieważ w wersji "produkcyjnej" najpierw startuje Linux i to on jest głównym systemem, za konfigurację GPIO odpowiada ten system. Dlatego CubeMX nie generuje kodu inicjalizującego GPIO dla M4 - po prostu ma to zrobić A7. CubeMX generuje za to plik konfiguracyjny, czyli device-tree, który należy dodać do jądra linuxa - dzięki czemu piny zostaną skonfigurowane poprawnie jeszcze zanim kod na M4 zacznie działać.

Niestety takie podejście nie sprawdza się w przypadku trybu inżynierskiego i w nim trzeba konfigurację GPIO napisać samemu. Ale to chyba nie jest zbyt skomplikowane zadanie 🙂

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, kilka dni temu sprawdzałem, czy najnowsza wersja CubeMX generuje konfigurację poszczególnych pinów i tak jak piszę Elvis - nie generuje. Generowana jest tylko konfiguracja zegarów😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.