Oprócz samej technologii zmieniają się również same metody programowania. Chcemy tworzyć szybciej i wygodniej. To właśnie główne powody, dla których powstał kolejny kurs STM32!
Tym razem zajmiemy się bardziej rozbudowanymi układami z serii F4. Główną zmianą będzie jednak używanie biblioteki HAL oraz CUBE!
Uwaga! Ten kurs został zarchiwizowany. Sprawdź najnowszy kurs STM32 »
Dla kogo jest kurs STM32 F4?
Kurs dedykowany jest dla osób, które chciałyby poznać od zera mikrokontrolery z serii STM32 F4. Artykuły omawiają również podstawy wykorzystania biblioteki HAL oraz narzędzia Cube.
Czytelnicy, którzy chcą rozpocząć naukę powinni znać podstawy elektroniki oraz programowania. Wystarczą te, które można wynieść z naszego darmowego kursu elektroniki oraz Arduino.
Sprzęt wykorzystywany w kursie
W celu wykonania wszystkich ćwiczeń praktycznych konieczna jest płytka rozwojowa z serii Discovery, która na swoim pokładzie oprócz mikrokontrolera STM32F411VET6 zawiera m.in. diody sygnalizacyjne, kompas, akcelerometr oraz żyroskop.
Dodatkowo podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych wykorzystywany będzie m.in. wyświetlacz graficzny OLED, joystick oraz enkoder.
Wygodny kuferek.
Niezbędne elementy.
Dodatkowe gadżety.
Oczywiście wszystkie te elementy można nabyć w formie gotowego zestawu, który dostępny jest w Botlandzie. Pamiętajcie, że każdy zakup zestawu przyczynia się do powstawania kolejnych darmowych kursów!
Gotowe zestawy do kursów Forbota
Komplet elementów Gwarancja pomocy Wysyłka w 24h
Zestaw elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu STM32 F4 można nabyć u naszego dystrybutora! Zestaw zawiera m.in. płytkę Discovery, wyświetlacz OLED, joystick oraz enkoder.
Masz już zestaw? Zarejestruj go wykorzystując dołączony do niego kod. Szczegóły »
Spis treści kursu STM32 F4
Kurs podzielony został na poniższe artykuły. W większości z nich omawiane są tematy dotyczące jednego z peryferiów mikrokontrolera. Oczywiście głównym założeniem jest praca na praktycznych przykładach - czym będzie można zająć się tuż po konfiguracji środowiska.
Kurs STM32 F4 - #1 - Czas poznać HAL, spis treści kursu! (czytasz ten artykuł)
Tematyka poruszana podczas kursu będzie naprawdę szeroka. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby poruszenie tematyki obsługi enkoderów oraz magistrali USB!
Zestaw Discovery.
Wyświetlacz OLED.
Enkoder mechaniczny.
Dlaczego HAL i Cube?
Kurs korzystający z tych rozwiązań był naturalnym krokiem po serii poradników programowania układów STM32 F1. Wynikało to zarówno z wcześniej założonych planów, jak i bardzo dużej ilości zapytań związanych z kursem opartym na HAL.
Osoby, które nie spotkały się wcześniej z określeniami HAL i Cube (a konkretnie STM32CubeMX) powinny w tej chwili wiedzieć, że:
HAL, to najnowsza wersja biblioteki ułatwiającej programowanie STM32,
STM32CubeMX, to graficzny kreator do konfiguracji peryferiów tych układów!
Cała reszta na ich temat zostanie dokładnie wytłumaczona w kolejnych artykułach!
STM32CubeMX – graficzny kreator.
Wizualizacja danych dzięki STM Studio.
Autor kursu STM32 F4
Oczywiście, jak podczas każdego kursu Forbota najważniejszy jest autor, czyli osoba, która potrafi przekazać swoją wiedzę bazując na praktycznych projektach, przemycając między wierszami niezbędną dawkę teorii.
Tym razem przez świat F4 przeprowadzi Was Bartłomiej Kurosz. Student Embedded Robotics na Politechnice Wrocławskiej. Pasjonat robotyki, programowania mikrokontrolerów i praktycznych aspektów implementacji algorytmów sterowania. Aktywny działacz i członek zarządu KNR KoNaR. W wolnych chwilach instruktor żeglarstwa.
Co więcej, Bartek jest też głównym organizatorem Warsztatów Robotycznych odbywających się na Politechnice Wrocławskiej.
Co dalej?
Celem następnego artykułu jest przybliżenie niezbędnych narzędzi, które będą wykorzystywane podczas kolejnych części kursu STM32 F4. Dalej, po dokładniejszym omówieniu platformy sprzętowej i niezbędnej konfiguracji możliwe będzie utworzenie pierwszych projektów! Przed przejściem do kolejnego odcinka warto zaopatrzyć się już w zestaw elementów.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...