Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs STM32 F4 – #1 – Czas poznać HAL, spis treści kursu!

Programowanie 31.03.2016 Damian (Treker)

kursSTM32F4_1Oprócz samej technologii zmieniają się również same metody programowania. Chcemy tworzyć szybciej i wygodniej. To właśnie główne powody, dla których powstał kolejny kurs STM32!

Tym razem zajmiemy się bardziej rozbudowanymi układami z serii F4. Główną zmianą będzie jednak używanie biblioteki HAL oraz CUBE!

Nawigacja serii artykułów:
następna część »

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Dla kogo jest kurs STM32 F4?

Kurs dedykowany jest dla osób, które chciałyby poznać od zera mikrokontrolery z serii STM32 F4. Artykuły omawiają również podstawy wykorzystania biblioteki HAL oraz narzędzia Cube.

cube_stm32

Czytelnicy, którzy chcą rozpocząć naukę powinni znać podstawy elektroniki oraz programowania. Wystarczą te, które można wynieść z naszego darmowego kursu elektroniki oraz Arduino.

Sprzęt wykorzystywany w kursie

W celu wykonania wszystkich ćwiczeń praktycznych konieczna jest płytka rozwojowa z serii Discovery, która na swoim pokładzie oprócz mikrokontrolera STM32F411VET6 zawiera m.in. diody sygnalizacyjne, kompas, akcelerometr oraz żyroskop.

Dodatkowo podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych wykorzystywany będzie m.in. wyświetlacz graficzny OLED, joystick oraz enkoder.

Oczywiście wszystkie te elementy można nabyć w formie gotowego zestawu, który dostępny jest w Botlandzie. Pamiętajcie, że każdy zakup zestawu przyczynia się do powstawania kolejnych darmowych kursów!

Zestaw elementów do przeprowadzenia ćwiczeń

Gwarancja pomocy na forum dla osób, które kupią poniższy zestaw!

Zestaw elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu STM32 F4 można nabyć u naszego dystrybutora! Zestaw zawiera m.in. płytkę Discovery, wyświetlacz OLED, joystick oraz enkoder.


Kup w Botlandzie »

Spis treści kursu STM32 F4

Kurs podzielony został na poniższe artykuły. W większości z nich omawiane są tematy dotyczące jednego z peryferiów mikrokontrolera. Oczywiście głównym założeniem jest praca na praktycznych przykładach – czym będzie można zająć się tuż po konfiguracji środowiska.

Tematyka poruszana podczas kursu będzie naprawdę szeroka. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby poruszenie tematyki obsługi enkoderów oraz magistrali USB!

Dlaczego HAL i Cube?

Kurs korzystający z tych rozwiązań był naturalnym krokiem po serii poradników programowania układów STM32 F1. Wynikało to zarówno z wcześniej założonych planów, jak i bardzo dużej ilości zapytań związanych z kursem opartym na HAL.

Osoby, które nie spotkały się wcześniej z określeniami HAL i Cube (a konkretnie STM32CubeMX) powinny w tej chwili wiedzieć, że:

  • HAL, to najnowsza wersja biblioteki ułatwiającej programowanie STM32,
  • STM32CubeMX, to graficzny kreator do konfiguracji peryferiów tych układów!

Cała reszta na ich temat zostanie dokładnie wytłumaczona w kolejnych artykułach!

Autor kursu STM32 F4

Oczywiście, jak podczas każdego kursu Forbota najważniejszy jest autor, czyli osoba, która potrafi przekazać swoją wiedzę bazując na praktycznych projektach, przemycając między wierszami niezbędną dawkę teorii.

Tym razem przez świat F4 przeprowadzi Was Bartłomiej Kurosz. Student Embedded Robotics na Politechnice Wrocławskiej. Pasjonat robotyki, programowania mikrokontrolerów i praktycznych aspektów implementacji algorytmów sterowania.  Aktywny działacz i członek zarządu KNR KoNaR. W wolnych chwilach instruktor żeglarstwa.

Co więcej, Bartek jest też głównym organizatorem Warsztatów Robotycznych odbywających się na Politechnice Wrocławskiej.

Co dalej?

Celem następnego artykułu jest przybliżenie niezbędnych narzędzi, które będą wykorzystywane podczas kolejnych części kursu STM32 F4. Dalej, po dokładniejszym omówieniu platformy sprzętowej i niezbędnej konfiguracji możliwe będzie utworzenie pierwszych projektów! Przed przejściem do kolejnego odcinka warto zaopatrzyć się już w zestaw elementów.

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

piotr2705

13:48, 31.03.2016

#1

W jakim środowisku będzie pisany kod?

Treker
Autor wpisu
Administrator

14:05, 31.03.2016

#2

piotr2705, trzymamy się sprawdzonego System Workbench for STM32. Szczegółowe informacje na ten temat pojawią się w kolejnym artykule :)

Hokus29

14:33, 31.03.2016

#3

O proszę, kolejny kurs STM32 :D. Jako świeżo upieczony student Mechatroniki, również na Politechnice Wrocławskiej chciałbym razem z którymś kursem zacząć uczyć się programowania mikrokontrolerów, a i w przyszłości liznąć trochę robotyki przed trzecim semestrem. Do tej pory rozmyślałem nad Arduino i STM32 skłaniając się ku drugiemu, większa moc pociąga :D. Ale po pojawieniu się tego kursu znowu nie wiem który zestaw kupić, lepiej zacząć od poprzedniego kursu STM32 od podstaw czy kupić STM32 F4 i lecieć z tym kursem? Coś tam teorii z elektroniki umiem, programuje trochę w C i w LabVIEW, czy to starczy na ten kurs?

Treker
Autor wpisu
Administrator

14:38, 31.03.2016

#4

Hokus29, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z STM32, to zacznij od tego kursu. Takie podejście będzie najbardziej uniwersalne :)

Herbert

17:19, 31.03.2016

#5

Uwielbiam! :)

Luwi

20:51, 31.03.2016

#6

czy biblioteka HAL i narzędzie CUBE są całkowicie darmowe również w komercyjnym zastosowaniu?

[ Dodano: 31-03-2016, 21:14 ]

Dobrze że jest taki kurs, ale trzeba sobie zadać pytanie czy to nie jest przestarzały temat? Japończycy 4 lata temu stawiali na tym system operacyjny z możliwością odtwarzania filmów, więc teraz chyba są znacznie bardziej do przodu? A my tu temat mamy podobny do nauczenia się obsługi komputera sprzed 5 lat!

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:23, 31.03.2016

#7

Luwi, zdecydowanie HAL i Cube nie są przestarzałe. To rozwiązania polecane przez producenta układów. Więc raczej wiedzą, co produkują i co robią :)

akurczyk

23:21, 31.03.2016

#8

Na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej od miesiąca odbywa się kurs STM32 z HAL-em, Cubem i Eclipsem. Czy autor tej serii ma może coś z tym wspólnego? Kursy organizuje koło naukowe MOS.

Tom277

7:03, 01.04.2016

#9

A ja czekam na omówienie i zainteresowanie obsługą encoderów (tych z silnikiem) i ogólnie badaniem pozycji, PID dla silnika z obsługa encodera i takie tam.

A sam kurs, fajnie że są tacy którym się chce poświęcić mnóstwo czasu na opisywanie i dokumentowanie, dzięki.

Bartek_Kurosz

14:29, 01.04.2016

#10

akurczyk, nic mi nie wiadomo o kursie organizowanym przez koło naukowe MOS, chociaż jestem na tym samym wydziale. Czy jest to szkolenie zamknięte? Niestety po przeszukaniu ich strony internetowej nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.

Tom277, popularne enkodery używane w silnikach działają dokładnie tak samo jak ten, który został użyty w artykule dotyczącym tego zagadnienia (jeśli chodzi o sygnał kwadraturowy przekazywany do mikrokontrolera). Niestety na ten moment nie wykorzystujemy w kursie silnika, więc przykład z regulatorem w zamkniętej pętli sterowania nie zostanie tu przedstawiony. Nie ukrywam jednak, że zagadnienie jest ciekawe i bardzo przydatne.

Nawyk

22:51, 02.04.2016

#11

Bomba! O stosowaniu HALa w stylu "hands-on" pojawia się coraz więcej informacji w Internecie, ale takie usystematyzowanie wiedzy na pewno pomoże wielu z nas :) Szacun dla osoby, która się tego tematu podjęła i trzymam kciuki :)

Bartek_Kurosz

16:59, 03.04.2016

#12

Nawyk mam nadzieję że będzie dobrze służyć wszystkim konstruktorom :)

PeterQ

15:19, 04.04.2016

#13

Cześć,

a czy do przejścia powyższego kursu będę mógł wykorzystać płytkę Nucleo z STM32F4? Wiem, że będzie się to wiązało z pewnymi rozbieżnościami w porównaniu do Discovery ale akurat taką sobie kupiłem :P

Pozdrawiam

Treker
Autor wpisu
Administrator

15:26, 04.04.2016

#14

PeterQ, jeśli sobie poradzisz, to tak... :) Ja z góry tylko uprzedzam, że wsparcie w komentarzach do kursu udzielać będziemy wyłącznie do sprzętu, taki jaki znajduje się w polecanych zestawach. W przeciwnym wypadku powstałby tutaj chaos :( Pamiętaj też, że płytka Nucleo nie ma wbudowanych peryferiów, które będą tutaj używane.

PeterQ

15:33, 04.04.2016

#15

To oczywiste :P

Po prostu jestem ciekaw czy będę mógł czerpać wiedzę z kursu w programowaniu płytki Nucleo z mikrokontrolerem serii F4. Skoro już ją mam to czemu by nie skorzystać ?! :)

Piotrbov

15:56, 18.04.2016

#16

Mam od niedawna ta płytkę STM32F4 Discovery i czy warto tak czy siak się zapoznać z kursem z F1 (z tym Nucleo), czy nie?

Zobacz wszystkie komentarze (29) na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.