KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs STM32 F4 – #1 – Czas poznać HAL, spis treści kursu!

Kurs STM32 F4 – #1 – Czas poznać HAL, spis treści kursu!

Oprócz samej technologii zmieniają się również same metody programowania. Chcemy tworzyć szybciej i wygodniej. To właśnie główne powody, dla których powstał kolejny kurs STM32!

Tym razem zajmiemy się bardziej rozbudowanymi układami z serii F4. Główną zmianą będzie jednak używanie biblioteki HAL oraz CUBE!

Dla kogo jest kurs STM32 F4?

Kurs dedykowany jest dla osób, które chciałyby poznać od zera mikrokontrolery z serii STM32 F4. Artykuły omawiają również podstawy wykorzystania biblioteki HAL oraz narzędzia Cube.

cube_stm32

Czytelnicy, którzy chcą rozpocząć naukę powinni znać podstawy elektroniki oraz programowania. Wystarczą te, które można wynieść z naszego darmowego kursu elektroniki oraz Arduino.

Sprzęt wykorzystywany w kursie

W celu wykonania wszystkich ćwiczeń praktycznych konieczna jest płytka rozwojowa z serii Discovery, która na swoim pokładzie oprócz mikrokontrolera STM32F411VET6 zawiera m.in. diody sygnalizacyjne, kompas, akcelerometr oraz żyroskop.

Oczywiście wszystkie te elementy można nabyć w formie gotowego zestawu, który dostępny jest w Botlandzie. Pamiętajcie, że każdy zakup zestawu przyczynia się do powstawania kolejnych darmowych kursów!

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zestaw elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu STM32 F4 można nabyć u naszego dystrybutora! Zestaw zawiera m.in. płytkę Discovery, wyświetlacz OLED, joystick oraz enkoder.

Zamów w Botland.com.pl »

Spis treści kursu STM32 F4

Kurs podzielony został na poniższe artykuły. W większości z nich omawiane są tematy dotyczące jednego z peryferiów mikrokontrolera. Oczywiście głównym założeniem jest praca na praktycznych przykładach - czym będzie można zająć się tuż po konfiguracji środowiska.

Tematyka poruszana podczas kursu będzie naprawdę szeroka. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby poruszenie tematyki obsługi enkoderów oraz magistrali USB!

Dlaczego HAL i Cube?

Kurs korzystający z tych rozwiązań był naturalnym krokiem po serii poradników programowania układów STM32 F1. Wynikało to zarówno z wcześniej założonych planów, jak i bardzo dużej ilości zapytań związanych z kursem opartym na HAL.

Osoby, które nie spotkały się wcześniej z określeniami HAL i Cube (a konkretnie STM32CubeMX) powinny w tej chwili wiedzieć, że:

  • HAL, to najnowsza wersja biblioteki ułatwiającej programowanie STM32,
  • STM32CubeMX, to graficzny kreator do konfiguracji peryferiów tych układów!

Autor kursu STM32 F4

Oczywiście, jak podczas każdego kursu Forbota najważniejszy jest autor, czyli osoba, która potrafi przekazać swoją wiedzę bazując na praktycznych projektach, przemycając między wierszami niezbędną dawkę teorii.

Tym razem przez świat F4 przeprowadzi Was Bartłomiej Kurosz. Student Embedded Robotics na Politechnice Wrocławskiej. Pasjonat robotyki, programowania mikrokontrolerów i praktycznych aspektów implementacji algorytmów sterowania.  Aktywny działacz i członek zarządu KNR KoNaR. W wolnych chwilach instruktor żeglarstwa.

Co dalej?

Celem następnego artykułu jest przybliżenie niezbędnych narzędzi, które będą wykorzystywane podczas kolejnych części kursu STM32 F4. Dalej, po dokładniejszym omówieniu platformy sprzętowej i niezbędnej konfiguracji możliwe będzie utworzenie pierwszych projektów! Przed przejściem do kolejnego odcinka warto zaopatrzyć się już w zestaw elementów.

Nawigacja kursu

Cube, HAL, kurs, kursSTM32F4, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...