Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści

Programowanie 14.12.2017 Damian (Treker)

Ruszamy z trzecim kursem dotyczącym coraz popularniejszych układów STM32! Pierwsza seria dotyczyła używania biblioteki StdPeriph. Drugi kurs omawiał HAL oraz STM32CubeMX.

Tym razem zajmiemy się migracją na HAL! Dzięki temu, każdy kto uczył się z naszego pierwszego kursu STM32 będzie mógł korzystać z aktualnie zalecanej biblioteki!

Nawigacja serii artykułów:
następna część »

» Pokaż/ukryj cały spis treści «

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Korzystanie z gotowych bibliotek ma wiele zalet. Pisanie programów jest szybsze i wygodniejsze. Z czasem pojawiają się nowe układy, kolejne wersje oprogramowania i w pewnym momencie dane rozwiązanie jest zastępowane czymś zupełnie nowym. Niesie to oczywiście wiele zalet, ale najtrudniejszy jest moment, w którym trzeba migrować ze swoimi projektami na nowe biblioteki.

Zawartość kursu STM32 F1 HAL

Mamy już kurs STM32 F1 korzystający z StdPeriph oraz kurs STM32 F4 korzystający z HAL. Obie biblioteki są więc dobrze opisane. W każdej serii pokazaliśmy jak opanować programowanie z użyciem tych „wspomagaczy”. Oczywiście wszystko było poparte praktyką. Każdy mógł więc wybrać swoją metodę pracy z STM32.

Pierwszy kurs jest cały czas aktualny, ale od czasu jego publikacji StdPeriph zeszła na dalszy plan. Teraz producent mikrokontrolerów, firma ST, zdecydowanie zaleca korzystanie z HAL. Aby ułatwić wszystkim migrację przygotowaliśmy „kopię kursu STM32 F1”, w której wykonano te same przykłady, ale z wykorzystaniem STM32Cube HAL!

W tym kursie nie korzystamy z graficznego kreatora
STM32CubeMX, ponieważ nie jest on konieczny!

Serię artykułów należy więc traktować jako nową wersję naszego pierwszego kursu STM32. Jak można się domyślać, jest to dobra wiadomość dla osób, które mają zestawy potrzebnego do wykonania ćwiczeń z tamtej serii. Korzystając z tego samego sprzętu, możecie przejść ten kurs!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten dedykowany jest dla trzech grup czytelników! Głównymi zainteresowanymi powinny być osoby, które korzystały z naszej pierwszej serii o STM32 F1 i chcą teraz migrować na bibliotekę HAL. Drugą grupą, dla której pisany jest ten kurs są wszyscy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z STM32 korzystając od razu z biblioteki HAL. Serię tę polecamy również osobom, które korzystały z kursu STM32 F4. Wykonując opisane ćwiczenia będzie można się przekonać jak korzystać z HAL bez graficznego kreatora Cube!

Chcesz nauczyć się programowania STM32 przy użyciu HAL?
Możesz skorzystać z tego kursu lub z kursu STM32 F4 HAL.

Spis treści

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Do wykonania ćwiczeń z tego kursu potrzebny jest dokładnie ten sam zestaw, który używany był w kursie STM32 F1 StdPeriph. Jeśli macie elementy do tamtego kursu, to nie musicie kupować nowego sprzętu – możecie od razu przejść do ćwiczeń!

Zestaw elementów do przeprowadzenia ćwiczeń

Gwarancja pomocy na forum dla osób, które kupią poniższy zestaw!

Zestaw ponad 120 elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu można nabyć u naszych dystrybutorów! Dostępne są wersje z płytką Nucleo lub bez niej!


Kup w Botland.com.pl »

Dostępne są dwie wersje zestawów. Jeśli zdecydujecie się na zakup zestawów rozszerzonych, to w komplecie otrzymacie moduł akcelerometru i magnetometru oraz wyświetlacz graficzny. Dzięki temu będziecie mogli poznać interfejsy ISP oraz I2C jeszcze lepiej!

W przypadku zestawów podstawowych, obsługę ISP oraz I2C przećwiczycie na pamięci eeprom oraz ekspanderze portów. Oczywiście niezbędne układy do tych testów znajdują się również w zestawach rozszerzonych. Podsumowując wersje:

  • Rozszerzona: pamięć eeprom, ekspander, LCD graficzny, akcelerometr
  • Podstawowa: tylko pamięć eeprom i ekspander.

Autor kursu

Oczywiście nie mogło być inaczej – autorem tej serii jest Piotr Bugalski, który napisał pierwszy kurs STM32 F1. Ten sam sprzęt, ten sam zestaw ćwiczeń i ten sam autor, czyli idealne warunki, aby poznać nowe podejście do programowania mikrokontrolerów z pomocą biblioteki HAL!

Piotr zajmuje się systemami wbudowanymi nie tylko hobbystycznie, jest związany z nimi też zawodowo. Swoim doświadczeniem dzieli się w wielu artykułach, np. w kursie Raspberry Pi!

W kolejnym artykule…

Zanim przejdziemy do programowania konieczne jest krótkie wyjaśnienie kilku pojęć. W kolejnym artykule zajmiemy się krótkim opisem STM32Cube, STM32CubeMX, STM32Cube HAL itd., tak aby każdy wiedział czym dokładnie się zajmujemy!

» Pokaż/ukryj cały spis treści «

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Pak00

10:11, 21.12.2017

#1

Witam, taki kurs to świetny pomysł. Czy jest może w planie kurs wykorzystujący bibliotekę Low Level?

Treker
Autor wpisu
Administrator

12:04, 21.12.2017

#2

Pak00, ogólnie mam ten temat na uwadze, jednak w sumie jest to chyba dopiero pierwsze zapytanie w sprawie LL. Na ten moment wygląda, że nie jest to zbyt popularny temat wśród naszych czytelników i raczej szybko się nim nie zajmiemy.

Elvis

12:20, 21.12.2017

#3

Jak o mnie chodzi, to nie bardzo widzę sens biblioteki LL jako takiej. HAL jest mocno przekombinowany, ale pozwala łatwo i szybko osiągnąć skomplikowane rzeczy jak np. komunikację przez I2C z uzyciem DMA, czy obsługę LCD.

Natomiast LL to cienki wrapper na bezpośredni dostęp do rejestrów... Tylko po co tego używać, skoro można pisać do rejeestrów? Nie dość, że działa szybciej to dostępna jest bardzo dobra dokumentacja - nota katalogowa mikrokontrolera.

Ale może kiedyś i LL będzie omawiany, ale moim zdaniem lepiej byłoby zrobić kurs na rejestrach niż używając LL.

hatamarii

15:24, 05.01.2018

#4

Cześć, czy ten kurs będzie podobny do stm32F4 HAL? Czy ewentualnie będą czasem pokazywane różnice między programowaniem na F4 oraz F1?

Elvis

15:29, 05.01.2018

#5

hatamarii, ten kurs będzie podobny do kursu stm32F1 z biblioteką StdPeriph. Kurs odnośnie F4 używał CubeMX, a teraz nie będziemy tego narzędzia używali. Nie będzie też odniesień do mikrokontrolerów rodziny F4.

Treker
Autor wpisu
Administrator

16:12, 05.01.2018

#6

hatamarii, uzupełniając wypowiedź Elvisa - to będzie wręcz "kopia" kursu STM32 F1, który korzystał z biblioteki standardowej. Tym razem identyczne przykłady będą jednak wykonane z użyciem STM32Cube HAL ;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2018 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.