Skocz do zawartości

Regulowany sterownik PWM 12V


Wiktor2019

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry

Dzisiaj chcę się z wami podzielić moim trzecim już projektem opisywanym na tym forum. Jest to zasilacz idealnie nadający się do majsterkowania czy warsztatu sprawdzi się też w roli zasilacza laboratoryjnego. Mimo że mam już dwa zasilacze jeden to zasilacz 16a nie regulowany, a drugi 3a regulowany. Brakowało mi jednak zasilacza regulowanego o większym amperażu jak pisałem we wcześniejszym projekcie miałem dorobić regulator napięcia do zasilacz 16,5a jednak stwierdziłem, że zrobię nowy zasilacz regulowany o prądzie ok 8a. Kupiłem więc zasilacz modułowy 12.5a 150w według mnie taki zasilacz ma dużo zalet np. jest impulsowy więc lekki, możliwość zasilania 110v lub 230v AC, małe rozmiary.

20190710_160020.thumb.jpg.3967527885d02abf6908d40faedac7e4.jpg

Zasilacz zamontowałem w plastikowej obudowie do obudowy zasilacza przykleiłem termistor który steruje obrotami wentylatora jako sterownik użyłem potencjometru 150k oraz stabilizatora LM317. Wszystkie te elementy przylutowałem na pcb i przykręciłem z tyłu nad wentylatorem. Obok wentylatora zamontowałem regulator napięcia.

20190710_155839.thumb.jpg.c930e66af56d1692361833dd5d81e835.jpg

Z tyłu zamontowałem wentylator 4 cm który chłodzi mi wszystkie podzespoły. Zamontowałem także gniazdo 230v z wyłącznikiem oraz bezpiecznikiem.

 

20190710_155910.thumb.jpg.cb72ca4c2110a456be790de9653f3823.jpg

Tak wygląda przód całego zasilacza. Z przodu od lewej czerwona kontrolka informuje o zasilaniu 230v, gniazda bananowe 2 kanały i pomiędzy gniazdami kontrolki o zasilaniu kanałów, woltomierz oraz gałka do sterowania napięciem, a na końcu gniazda bananowe z napięciem regulowanym oraz wyłącznik z podświetleniem który włącza regulator napięcia. Do całego opisu dołączam schemat wszystkich połączeń:

1425476185_Beztytuu.thumb.png.bb596c63b5c9675004f881d4b708cfeb.png

Parametry zasilacza

  • 2 kanały 12 v
  • 1 kanał regulowany 0-11.4 v
  • 12.5a na 3 kanały

Dziękuje za przeczytanie i proszę o komentarz.😀

 

  • Lubię! 1
  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

W obudowę włożyłeś gotowe moduły i połączyłeś ze sobą. Twoją jedyną inwencją twórczą jest sterowanie wentylatorem. Chyba pokażę kilka takim moich "konstrukcji".

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

@InspektorGadzet rozumiem, że nie każdemu podobają się tego rodzaju DIY, ale po co od razu taka krytyka i złośliwość 😉

Z jednej strony są to gotowe, połączone moduły, ale z drugiej... po co na siłę robić wszystko od zera, jeśli estetyczny zasilacz o "wymarzonych" parametrach można szybko złożyć z takich klocków. Wiem, że są fanatycy, którzy lubią budować od zera zasilacze warsztatowe (łącznie z nawijaniem transformatorów), ale niektórzy zwyczajnie traktują to jako wyposażenie warsztatu i nie chcą poświęcać dużo czasu na budowę zasilacza. Może dla kogoś będzie to dobrą inspiracją do budowy podobnej konstrukcji 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja też krytycznie odnosiłem się kiedyś do zasilaczy zgłaszanych do akcji rabatowej, ale bardziej chodziło mi o błędne założenia i inne niż deklarowane działanie. Nie przejmowanie się brakiem radiatora na LM317, albo twierdzenie, że na LM317 da się zrobić stabilizację napięcia  do 12V, przy zasilaniu tegoż z 12V. Najwyraźniej akcja rabatowa rządzi się swoimi prawami. Natomiast tutaj protestuję przed nazywaniem tego urządzenia zasilaczem warsztatowym. Na wyjściu prawdopodobnie, nie wiem, bo autor nic nie napisał, jest sterownik PWM. Czy się mylę? W związku z tym trudno to nazwać zasilaczem w tradycyjnym rozumieniu z regulowanym napięciem na wyjściu. Do zasilania czego to urządzenie ma służyć?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli coś jest niejasne w opisie (tak jak wyżej podał @grg0) to zachęcam do zadawania pytań - niech autor DIY się tłumaczy. To, że projekt został zakwalifikowany do akcji jeszcze nie przesądza, że otrzyma rabat (i jaki). Jeśli pojawią się uwagi co do konkretnych rozwiązań, których autor nie będzie umiał racjonalnie wytłumaczyć, to oczywiście nie będziemy nagradzać błędnie wykonanych projektów. Liczę na to, że kulturalne omawianie projektów będzie dobre dla każdej ze stron. Jedni będą mogli wykazać się wiedzą i zasugerować co warto zmienić, a inni przy okazji czegoś się nauczą. Wychodzę z założenia, że nikt nie opisuje specjalnie błędnie wykonanych projektów - problemy mogą jedynie wynikać z niewiedzy autora. Czasami coś na pierwszy rzut oka działa, ale doświadczony elektroniki będzie umiał wytknąć, że to dzieło przypadku, bo projekt jest źle wykonany - kulturalne wytknięcie błędów będzie dobre dla wszystkich 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ja z przykrością muszę się zgodzić z kolegą @grg0 - jeśli to faktycznie sterownik PWM (autor nie podał co to za moduł, z tego rysunku szumnie nazwanego "schematem" wynika że raczej tak), raczej bym tego nie użył do zasilania czegokolwiek.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

39 minut temu, grg0 napisał:

Na wyjściu prawdopodobnie, nie wiem, bo autor nic nie napisał, jest sterownik PWM.

Widzę jeden potencjometr więc ograniczenie prądu nie jest regulowane a prąd? Cóż, autor o prądzie owej konstrukcji nic nie napisał, ale to nie będzie 500mA czy 1A a kilka amperów, więc do uruchamiania swoich konstrukcji raczej się nie nadaje bo w razie czego zobaczymy dym.

Na wyjściu jest tylko pomiar napięcia a warto wiedzieć ile prądu pobiera uruchamiane urządzenie.

 

43 minuty temu, Treker napisał:

rozumiem, że nie każdemu podobają się tego rodzaju DIY, ale po co od razu taka krytyka i złośliwość

Bo niedługo, w DIY, pojawi się "Samodzielnie wymieniłem zużyte baterie".

Nie zwróciłbym uwagi na ten projekt, pewnie nawet pewnie nawet nie obejrzałbym go, gdyby nie został zgłoszony do akcji rabatowej. Niezwykle zdumiony byłem, że został do niej zakwalifikowany.

 

43 minuty temu, Treker napisał:

ale z drugiej... po co na siłę robić wszystko od zera, jeśli estetyczny zasilacz o "wymarzonych" parametrach można szybko złożyć z takich klocków.

Jak już wcześniej @grg0  napisał, nie może tej konstrukcji nazwać "Zasilaczem Warsztatowym". Ponadto moduł regulacji prądu i brakującego to modułu regulacji napięcia, można zrobić samemu. Ewentualnie pomiar prądu i napięcia. Albo dorobić ograniczenie prądu do modułu, który już jest. Mam kilka zasilaczy pomocniczych złożonych z klocków i mimo iż posiadają kilka wyjść odizolowanych od siebie (miałem "dużo" roboty, trzeba było do mostków prostowniczych dolutować kondensatory) czasem ograniczenie prądowe, jak nie to pomiar prądu, to zwyczajnie wstydziłbym się pokazać coś takiego a już na pewno, nie startowałbym po jakieś rabaty.

Jak widzę tą konstrukcję to przypomina mi się pewien niefortunny konkurs na jednym z for.

 

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Taki zasilacz nada się do zasilania np. wiertarki nadającej się do wiercenia w płytkach pcb lub innych materiałach, sprawdzałem i nada się też jako ściemniacz do taśmy led.

Nie muszę odpinać pod ten zasilacz coś co pobiera 500mA jeśli mam mniejszy zasilacz też regulowany. Zresztą jak zrobiłem jakiś układ który wiem że jak podłączy się pod zasilacz bez ogranicznika prądu to się spali to wolę do układu zamontować ogranicznik prądu i nie będę musiał się zastanawiać czy zasilacz ma ogranicznik prądu czy nie ma.

Nie dodawałem do tego zasilacza amperomierza ponieważ mam już amperomierz jak pisałem we wcześniejszym temacie więc po co mi kolejny.

 

 

Edytowano przez Wiktor2019
Link do komentarza
Share on other sites

Więc zmień tytuł wątku.

 

35 minut temu, Wiktor2019 napisał:

po co mam podpinać pod ten zasilacz coś co pobiera 500mA

Bo do tego służy zasilacz warsztatowy. Mam wiele zasilaczy, do 1, 3 czy 5A a uruchamiam urządzenia pobierające np 30mA. Wtedy pracuje z ograniczeniem np 50 czy 100mA.

 

35 minut temu, Wiktor2019 napisał:

Nie dodawałem do tego zasilacza amperomierza ponieważ mam już amperomierz

Dobrze, ze nie nazwałeś swoje konstrukcji zasilaczem laboratoryjnym. Wpisałem w wyszukiwarkę "zasilacz warsztatowy" i wszystkie jakie znalazłem miały amperomierz.  Nie  mam na myśli samoróbek, bo w takiej to może być trafo, mostek, kondensator i już jest zasilacz

 

To co zbudowałeś, za całą pewnością, nie jest zasilaczem warsztatowym! Można to nazwać zasilaczem do LED, wiertarki, ale nie warsztatowym. Ponadto, na jakiej częstotliwości pracuje PWM? Pytam, bo jestem ciekaw, jak się mają wskazania woltomierza w owym "zasilaczu" do pomiaru TRMS? Sprawdzałeś?

 

PS. Po czasie, w projekcie

35 minut temu, Wiktor2019 napisał:

Jeśli mam mniejszy zasilacz też regulowany.

przeczytałem, że masz 14 lat. To zmienia mój punkt widzenia. Możesz nie do końca wiedzieć jak jest różnica pomiędzy zasilaczem impulsowym a wyjściem PWM, bo i tu i tu występuje PWM. W zasilaczu  "warsztatowym" pomiar napięcia miernikiem, którego użyłeś nie ma sensu. Wywal go albo dodaj układ RMS ale tani nie jest , AD736 ok 20zł. Pomiar prądu będzie tak samo problematyczny jak i napięcia - kolejny przetwornik RMS. Taniej będzie zrobić to na mikrokontrolerze. Ale po co w PWM mierzyć napięcie? A prąd to RMS czy szczytowy? w PWM wskazuje się procentowe wypełnienie. Skala regulacji w

pcb.thumb.png.b062ef564119a9e7ff29c92be7849fe4.png

jest pewnie liniowa, można więc mierzyć napięcie potencjometru i przeliczać na procenty albo dać skalę na potencjometrze.

 

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Wiktor2019 napisał:

PWM pracuje na częstotliwości 15kHz. Pomiar woltomierza w porównaniu z miernikiem są identyczne wahania napięcia na mierniku i woltomierzu wynoszą mniej więcej 0,3V

Miernik ma TrueRMS? jak nie to oba będą tak samo oszukiwać. TRMS masz na zakresie prądu przemiennego (jeśli masz), czasem jest  tryb DC+AC(TRMS). W zasilaczu, użyłeś miernika, który mierzy napięcie stałe. jakim cudem mierzysz nim przemienne? Coś tam pokaże ale to coś będzie się miało nijak to faktycznego napięcia.

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Wiktor2019 napisał:

Miernik nie ma TrueRMS. Zasilanie PWM to 12v DC

Jak nie ma TRMS to jak chcesz mierzyć PWM?

 

10 minut temu, Wiktor2019 napisał:

oraz wyjściowe  napięcie regulowane DC.

To DC czy PWM? Daj symbol (link) tego modułu.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.