Skocz do zawartości

Funduino Nano 3.0 (klon) - problem z wgrywaniem


jacusio65

Pomocna odpowiedź

Zakupiłem ostatnio płytkę z chin, klon arduino nano, który nazywa się funduino Nano 3.0. Posiadam również oryginalne arduino leonardo, przy którym nie mam żadnych problemów z wgrywaniem programu, natomiast w przypadku klona nie mogę się z tym uporać. Na płytce domyślnie wgrany jest blink.

 

Zainstalowałem sterownik CH340 (windows 10), próbowałem wgrywać na zarówno dla ATmega328P oraz ATmega328P(Old Bootloader), oraz klikać/przytrzymać przycisk reset przed wgraniem programu. Przy wgrywaniu ATmega328P(Old Bootloader) diody TX/RX przez chwilę mrugają jednak potem nic się nie dzieje i wyrzuca mi błąd. 

Cytat

avrdude: loadaddr(): (b) protocol error, expect=0x14, resp=0xfc
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avr_read(): error reading address 0x0000
    read operation not supported for memory "flash"
avrdude: failed to read all of flash memory, rc=-2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
wybrany port szeregowy avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
 nie istnieje albo Twoja płytka nie jest podłączona

Jedyną różnicą jaką zauważyłem szukając rozwiązania, to fakt że po instalacji sterownika CH340 na filmach instruktażowych płytka pojawiała się na innym porcie COM. U mnie od początku jest to COM11, ale już nie mam za bardzo pomysłu jak mógłbym to inaczej zainstalować. Odinstalowałem sterownik z poziomu menadżera urządzeń, a następnie ponownie zainstalowałem. 

 

 

 

 

Screenshot_6.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, Electron napisał:

Masz ustawiony programator na Arduino as ISP. On służy do programowania procesorów AVR. Wybierz opcję AVRISP mkII

Wybrany programator nie ma znaczenia dopóki nie korzysta się z opcji "Wgraj używając programatora" lub "Wypal bootloader". Swoją drogą próbowałbym własnie wypalić bootloader. A jaki programator do tego wybrać, to oczywiście taki jaki się podłącza faktycznie do płytki Arduino - proste chyba? Arduino pozwala wgrywać szkice dwiema drogami, bootloader albo programator.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to teraz wgraj jakiś przykład wykorzystujący UART (Serial) i pobaw się komunikacją w obie strony, najlepiej na prędkości 115200 tak jak ma działać bootloader. Zobacz czy wszystko jest OK, jeśli tak to może coś nie halo z autoresetem, ale komunikaty sugerują, że komunikacja jest niestabilna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zobacz sobie w ustawieniach sterownika tego CH340 w windowsie o ile ten właśnie jest na tej płytce. Można tam sobie wybrać dowolny PORT i baudrate i tak samo trzeba ustawić w arduino IDE i nie powinno być problemów skoro programatorem możesz programować to i po RSie przez bootloader też MUSI się dać.

Sprawdź czy na płytce jest CH340 bo być może jest inny konwerter, w katalogu z arduinoIDE też są jakieś sterowniki więc kwestia wyboru właściwego. Jak zainstalujesz do kilku różnych konwerterów też się nic nie stanie, po prostu nie będziesz ich używał.

Edytowano przez Anonim
literówki
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, jacusio65 napisał:

UART działa w obie strony. Co prawda sprawdzałem na 9600, ale przez USB dalej nie ma sposobu żeby to śmigało. 

Tak się wypowiadasz, jak by Ci ktoś literki wydzielał na Internet. Testować można na kilka sposobów. 

1. Podłączasz płytkę z wgranym programem np. jakieś ECHO, lokalizujesz który to port COM, otwierasz monitor, wysyłasz tekst, wraca, działa - OK, jak działa na 115200 to szkice można wgrywać ze sprawnym bootloaderem, ewentualnie ręczny reset. Jak nie działa to jeszcze nie wiadomo do końca co. Test na 9600 jest taki sobie, dla 16MHz 115200 jest bardziej  kłopotliwy, test lepiej robić dla niesprzyjających warunków, albo chociaż dla rzeczywistych pracy, a nie dla potencjalnie najlepszych możliwych.

2. Podłączasz płytkę z tym samym program do konwertera UART - USB, albo do modułu BT ustawionego na 115200 i znowu test, działa, OK, to wiesz że przynajmniej UART w Atmega działa. Jak nie działa to jeszcze nie wiadomo do końca co. No i zasilanie tu trzeba mieć najlepiej nie z USB.

3. Bo z 2 może wynikać, że jak nie działa w 1 i 2 to może konwerter USB-UART jest tak uszkodzony, że zakłóca linie TX i RX, w UNO jest połączony rezystorami 1k do Atmegi, trzeba je zlokalizować i wylutować, powtórzyć test 2. Jak dalej nie trybi to już bym wymienił Atmegę. 

A jak od 2 jest wszystko OK, to zapewne uszkodzony moduł CH340 czy jaki tam jest.

Można też użyć jakiegoś analizatora logicznego, podłączyć się pod linie i nasłuchiwać, przeanalizować. Klony Saleae są  po kilkadziesiąt zł.  

Link do komentarza
Share on other sites

Ale wiadomo już, że atmega działa i uart też, nie działa komunikacja z konwerterem wbudowanym na płytce.

Będę się upierał. 1. Sprawdź jaki to konwert. 2. Zainstaluj sterowniki do windy. 3. W menagerze urządzeń w windzie ustaw sobie w opcjach sterownika PORT i BAUD. 4. Ustaw w ArduinoIDE taki sam PORT i BAUD. I musi działać.

Chyba, że konwerter jest uszkodzony albo kabelek do usb.

MUSI DZIAŁAĆ!!!!   ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Sam miałem ten problem od 2 miesięcy i znalazłem dziś rozwiązanie.

1. Zainstaluj sterowniki CH340

2. Upewnij się że wybrałeś dobry port i płytkę

3. Programator ustaw na AVR ISP

4. Ustaw old bootloader 

5. No i oczywiście wgraj program

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.