Skocz do zawartości

Minilodówka DIY na 12V (ogniwo Peltiera)


Julek

Pomocna odpowiedź

Pomysł miałeś, zrealizowałeś, fajni byłoby jakbyś policzył realni jaką taka lodówka ma wydajność i od czego ona zależy.

39 minut temu, Julek napisał:

Tu nie chodziło o to żeby była wydajna.

Ogniwo Peltiera używa się do chłodzenia czujników przy precyzyjnych pomiarach bo jak każdy (chyba każdy) wie, im niższa temperatura, tym niższe szumy. Ogniwa są nieduże i niewielkie objętości potrafią chłodzić. Po prostu do lodówki nie bardzo się nadają.

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.07.2019 o 23:52, Julek napisał:

Niestety, na ten moment nie  posiadam termometru, którym mógł bym sprawdzić różnicę temperatury. Ale po około 30 min pracy napój w puszce lekko się schłodził. Może nie jest bardzo wydajna ale mi wystarcza. 

Szkoda, bo to moim zdaniem byłaby przydatna informacja. Można by zobaczyć na co stać lodówkę w różnych warunkach. Może drugi DS18B20 i wyświetlacz? Można też w środku przykleić, albo zawiesić gdzieś termometr lodówkowy z supermarketu, przy przezroczystych drzwiach powinno dać się odczytać temperaturę bez otwierania.

Link do komentarza
Share on other sites

Owszem są takie i są takie same panelowe bez kabla. Można wyciąć otwór w drzwiach i wcisnąć termometr, chociaż może lepiej byłoby go wkleić. Klapka od baterii jest z tyłu, więc dostęp będzie zachowany.

EDIT

Jeszcze się zastanawiałem nad podwójnymi drzwiczkami. Może gdyby je zrobić tak, żeby składały się z dwóch kawałków pleksy z odstępem pomiędzy taflami 0,5-1cm to może lepiej by izolowały. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Edytowano przez grg0
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, grg0 napisał:

Może gdyby je zrobić tak, żeby składały się z dwóch kawałków pleksy z odstępem pomiędzy taflami 0,5-1cm to może lepiej by izolowały.

Zwłaszcza jak między szybami będzie próżnia jak w termosie.

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, szczawiosław napisał:

@Julek co do tego co napisał TheRatchet2056 fajnie sprawdzają się mostki H. Wtedy możesz chłodzić/grzać i PWM możesz regulować moc ogniwa. Ograniczeniem jest tylko częstotliwość, ze względu na bezwładność cieplną i zależnie od źródeł nie ma sensu dawać większej częstotliwości niż 200Hz (w innych źródłach 460Hz). Pytanie tylko czy chcesz nadal projekt rozwijać i go doinwestowywać 🙂 Bo zmiana radiatorów, poprawki konstrukcyjne obudowy (nawet bez wymiany drzwiczek), zmiana sposobu sterowania może poprawić wydajność całej konstrukcji. Tylko pytanie czy to ma sens i chce ci się to robić 🙂

@TheRatchet2056 ja bym się bał używać styropianu. Testowałem ogniwa 6A i po dłuższej pracy temperatura radiatora przy włączonym wentylatorze na stronie ciepłej przekraczała 90°C (a radiator do najgorszych nie należał), a to już blisko temperatury plastyczności. Na filmie widać że gość używa ogniwa TEC1-12706 czyli ogniwa 6A (ciekawe jak długo mu styropian wytrzymał), Julek w pierwszym poście napisał że posiada ogniwo 5A, więc jednak to on używa słabszego. Dodatkowo ma kilkukrotnie większą objętość do schłodzenia, to że radiator będzie miał -10°C nie znaczy że tyle uzyskasz w komorze niezależnie od grubości styropianu, itd.

Skąd wziąłeś tę częstotliwość dla PWM? Szukałem co nieco informacji na temat sterowania ogniwami Peltiera i praktycznie jest jeden wielki stek wzajemnie wykluczających się bzdur:

1) https://forum.arduino.cc/index.php?topic=508799.0

2) https://pdfs.semanticscholar.org/f836/73755d07c5947235f6f57adcaf1cb0d7cd0f.pdf

3) https://www.edaboard.com/showthread.php?261919-Driving-high-power-peltier-cooler-with-PWM

4) https://softsolder.com/2012/12/03/peltier-module-pwm-frequency/

W 1) odradzają w ogóle stosowanie PWM do sterowania ogniwami Peltiera, w 2) natomiast używają normalnie prawie 1 kHz, zaś np. w 4) sugerują od 300 do 3000 Hz.

Nie ma jakiegoś porządnego źródła na ten temat? Albo jak można np. modelować takie ogniwo, żeby go nie spalić podając za dużą częstotliwość przełączającą.

Poza tym przy ogniwach Peltiera o większych prądach zawsze trzeba po stronie gorącej wymusić obieg powietrza, chyba, że chcesz używać kolosalnego radiatora.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@InspektorGadzetZgadzam się, ogniwo Peltiera nie jest najlepszą żeczą do pracy w lodówkach ale to jest chyba najtańsze i najłatwiej dostępne.

@grg0 Mam zamiar taki zrobić, ponieważ często się przydaje. Jak zrobię to napewno w opisie wstawię informacje o rezultacie.

@TheRatchet2056Może sygnał PWM nie jest najlepszy, ze względu na możliwość uszkodzenia ogniwa. Bardziej myślał bym nad zmniejszeniem napięcia na ogniwie. Nie wiem na tą chwilę jak miałbym to zrobić ale za jakiś czas napewno coś wymyślę. Chciałbym rozwinąć jakoś ten projekt ale nie chce też wydawać na niego jakąś dużą sumę pieniędzy, ze względu na wydajność.

8 godzin temu, szczawiosław napisał:

 

@TheRatchet2056 ja bym się bał używać styropianu. Testowałem ogniwa 6A i po dłuższej pracy temperatura radiatora przy włączonym wentylatorze na stronie ciepłej przekraczała 90°C (a radiator do najgorszych nie należał), a to już blisko temperatury plastyczności. 

Zwróć uwagę że u mnie ciepła strona jest odizolowana od styropianu sklejką😉

Edytowano przez Julek
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Julek napisał:

@InspektorGadzetZgadzam się, ogniwo Peltiera nie jest najlepszą żeczą do pracy w lodówkach ale to jest chyba najtańsze i najłatwiej dostępne.

@grg0 Mam zamiar taki zrobić, ponieważ często się przydaje. Jak zrobię to napewno w opisie wstawię informacje o rezultacie.

@TheRatchet2056Może sygnał PWM nie jest najlepszy, ze względu na możliwość uszkodzenia ogniwa. Bardziej myślał bym nad zmniejszeniem napięcia na ogniwie. Nie wiem na tą chwilę jak miałbym to zrobić ale za jakiś czas napewno coś wymyślę. Chciałbym rozwinąć jakoś ten projekt ale nie chce też wydawać na niego jakąś dużą sumę pieniędzy, ze względu na wydajność.

Najprościej co mi przychodzi do głowy, żeby sterować tym ogniwem i go nie popsuć to:

1) przetwornik C/A

2) tranzystor IGBT -> dwie zalety duże prądy oraz możliwość sterowania napięciowego właśnie przez przetwornik C/A. Oczywiście dołóż do tego jakiś wzmacniacz operacyjny jeśli masz potrzebę na większe napięcie. No i jakiś optoukład, żeby nie spierdaczyć przetwornika jak ogniwo by się spaliło przypadkiem

Edytowano przez TheRatchet2056
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, Julek napisał:

Bardziej myślał bym nad zmniejszeniem napięcia na ogniwie. Nie wiem na tą chwilę jak miałbym to zrobić ale za jakiś czas napewno coś wymyślę.

Proste, stabilizator impulsowy chyba, że lubisz grzać atmosferę tranzystorem sterowanym liniowo osiągając kiepską sprawność.

 

 

 

Edytowano przez InspektorGadzet
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, InspektorGadzet napisał:

Proste, stabilizator impulsowy chyba, że lubisz grzać atmosferę tranzystorem sterowanym liniowo osiągając kiepską sprawność.

 

 

 

Chyba zrobię to tak jak mówisz. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.