Skocz do zawartości
GAndaLF

Gdańsk Embedded Meetup - comiesięczne spotkania lokalnej społeczności

Pomocna odpowiedź

Pierwsze spotkanie już 8 października o 18:00 w Sztuce Wyboru ul. Słowackiego 19 Gdańsk. Link do wydarzenia:

https://www.meetup.com/pl-PL/Gdańsk-Embedded-Meetup/events/264532531/

 

Pierwsze spotkanie będzie skupione wokół systemów safety-critical.

Adam Lasota opowie nam o Model Based Design, czyli technice tworzenia oprogramowania za pomocą diagramów, z których następnie generowany jest kod. Taki sposób tworzenia kodu jest popularny między innymi w lotnictwie. Adam na co dzień pracuje z użyciem Model Based Design i podzieli się z nami swoimi wrażeniami na temat tej techniki.

Następnie Piotr Strzałkowski zachęci Was do zapoznania się z językiem Ada. Jest to język stworzony na potrzeby amerykańskiego wojska i jest uznawany za najbezpieczniejszy język programowania. Ada jest językiem wysokiego poziomu zawierającym klasy, czy typy generyczne a jednocześnie pozwala na tworzenie niskopoziomowego kodu do obsługi peryferiów. Do tego posiada bardzo zaawansowany system typów i różne zabezpieczenia nie pozwalające na przykład na wyjście poza indeks tablicy, czy dereferencję null pointera. Piotr opowie jak Ada mogłaby ułatwić życie programisty embedded przyzwyczajonego do języka C.

Meetup jest również świetną okazją, żeby porozmawiać z osobami z okolic Trójmiasta zajmującymi się podobną tematyką i wymienić się doświadczeniami.

Harmonogram:
18.00 Adam Lasota - "Model Based Design"
18.50 Przerwa na pizzę
19.10 Piotr Strzałkowski - "Wprowadzenie do Ady"

 

  • Lubię! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Drugie spotkanie odbędzie się 5 listopada o 18:00. Jeszcze jesteśmy w trakcie umawiania miejscówki. Link do wydarzenia:

https://www.meetup.com/pl-PL/Gdańsk-Embedded-Meetup/events/265871940

Pierwsza prezentacja poruszy problem, który niejednemu programiście spędza sen z powiek - błędy związane z pamięcią. Istnieje wiele mitów mówiących o tym, że C++ nie nadaje się do Embedded, ponieważ programy napisane w tym języku są wolniejsze i potrzebują dużo więcej pamięci od tych napisanych w C. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego - C++ jest coraz częściej wybierany do tego typu projektów i zdecydowanie warto się nim zainteresować. Abstrahując od tego, który język nadaje się lepiej, zarówno w C, jak i C++ zdarzają się błędy w pamięci, które potem trzeba zdebugować. O tym, jak taki proces wygląda w C++ dowiemy się na pierwszej z listopadowych prezentacji.

Po przerwie przyjdzie pora na coś luźniejszego - Łukasz opowie o robotach dla dzieci. Z jednej strony temat może interesować studentów, bo zajęcia z robotyki dla dzieci to dobry sposób na dorobienie sobie podczas studiów. Natomiast starsi uczestnicy mogą być ciekawi jak zainteresować swoje dzieci kreatywną i przyszłościową rozrywką jaką jest robotyka. Więcej szczegółów o drugiej prezentacji już wkrótce. Na razie mogę zdradzić, że nie będzie ona dotyczyła Lego Mindstorms, tylko skupi się głównie na bardziej zaawansowanych zestawach.

Harmonogram:
18.00 Mateusz Nowak - "Debugowanie błędów w pamięci przy użyciu C++"
18.50 Przerwa na pizzę
19.10 Łukasz Kaczmarczyk - "Robot edukacyjny dla dzieci"

Możecie również obejrzeć kilka zdjęć z pierwszego spotkania:

https://www.meetup.com/pl-PL/Gdańsk-Embedded-Meetup/photos/30434633/

  • Lubię! 2

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Żebym był z Gdańska 🙂 Od 2 lata zabieram się za zorganizowanie czegoś takiego w swoim mieście, ale jak zwykle, brak czasu 😞

  • Lubię! 2

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

@szczawiosław możesz podjechać w listopadzie dla inspiracji - może będzie wtedy łatwiej ruszyć lokalną edycję w Twoim mieście 😉

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

@szczawiosław ja też się z rok czaiłem przed zorganizowaniem. A wcześniej jeszcze co najmniej  drugie tyle byłem w fazie "fajnie jakby ktoś coś takiego u nas zorganizował". Mam zamiar gdzieś spisać jak wygląda organizacja takiego meetupu i z czym się liczyć, żeby w ogóle wystartować. Jeszcze nie wiem na kiedy się uda to przygotować. Ale jakbyś chciał coś takiego zrobić u siebie to mogę coś pomóc na PW.

  • Lubię! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites
Gość
Ten temat został zamknięty.

×
×
  • Utwórz nowe...