KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Przyjdź na spotkania społeczności Gdańsk Embedded Meetup

Przyjdź na spotkania społeczności Gdańsk Embedded Meetup

Gdańsk Embedded Meetup to zapoczątkowany w październiku cykl spotkań dla wszystkich osób, które interesują się systemami wbudowanymi.

Niedługo odbędzie się kolejne wydarzenie z tej serii. Czym są Meetupy, kogo można na nich spotkać i czego się nauczyć? Sprawdźcie relację z pierwszego spotkania z tej serii.

Czym są Meetupy?

Meetupy to wydarzenia branżowe, dzięki którym osoby pracujące, studenci oraz pasjonaci mogą się spotkać, wymienić doświadczeniami i podnieść swoje umiejętności. Spotkania odbywają się najczęściej w godzinach popołudniowych i składają się z prezentacji oraz luźnych dyskusji.

Gdańsk Embedded Meetup

Miesiąc temu wystartował nowy cykl wydarzeń dla fanów systemów embedded z Gdańska i okolic. Więcej informacji o nim znaleźć można na grupie, która została utworzona na łamach popularnego serwisu Meetup.com. Na spotkaniach tej społeczności poruszane będą m.in. poniższe tematy:

 • programowanie w C, C++, Rust, Ada, Asembler,
 • mikrokontrolery AVR, ARM, PIC i inne,
 • RTOS – real time operating systems,
 • embedded Linux,
 • projekty na Arduino, Raspberry Pi i innych platformach,
 • IoT – internet of things,
 • systemy safety-critical,
 • dobre praktyki programowania i prowadzenia projektów,
 • projektowanie PCB,
 • druk 3D,
 • wszelkie inne pokrewne tematy, które zostaną zaproponowane przez społeczność.

Relacja z pierwszego Gdańsk Embedded Meetup

Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek 8 października w Sztuce Wyboru i przyszło na nie prawie sto osób. Na początek Adam Lasota opowiedział o model based design (MBD). Jest to technika tworzenia programów, w której zamiast pisania kodu wykorzystuje się środowisko graficzne i łączy odpowiednie bloczki. Wpisy na temat MBD pojawiały się już wcześniej na blogu FORBOT-a, przykładem może być artykuł o programowaniu Raspberry Pi z użyciem MATLAB i Simulink. Spotkanie to było niepowtarzalną okazją, aby posłuchać relacji osoby, która pracuje z MBD na co dzień.

Programowanie Raspberry Pi z użyciem MATLAB i Simulink
Programowanie Raspberry Pi z użyciem MATLAB i Simulink

Wiemy już jak połączyć możliwości środowisk MATLAB i Simulink z Arduino. Pora na kolejny przykład - tym razem z użyciem…... Czytaj dalej »

Adam opowiedział o teorii stojącej za MBD i przedstawił dwa praktyczne przykłady – system sterowania dla lodówek przemysłowych oraz algorytmy przetwarzania sygnałów na procesor DSP. Podczas jego prezentacji można było usłyszeć również m.in. o tym, gdzie warto użyć tej techniki oraz jak zapewnić wsparcie dla konkretnych rodzin mikrokontrolerów.

Prezentacja Adama Lasoty

Prezentacja Adama Lasoty

Następnie nastąpiła przerwa na pizzę, której sponsorem była firma Solwit. Krótka przerwa była również świetną okazją do rozmów między uczestnikami i nawiązywania nowych znajomości.

Potem przyszła kolej na Piotra Strzałkowskiego, który opowiedział o języku programowania Ada. Jest on głównie wykorzystywany w systemach safety-critical (np. w wojsku i lotnictwie). Zapewnia zarówno wysoko poziomowe abstrakcje, takie jak typy generyczne czy klasy, jak i możliwość pisania programów nisko poziomowych (schodząc na poziom fizycznych adresów w pamięci czy ustawiania konkretnych bitów). Można więc w tym języku pisać również oprogramowanie na mikrokontrolery.

Prezentacja Piotra Strzałkowskiego

Prezentacja Piotra Strzałkowskiego

Piotr pokazał najważniejsze cechy języka Ada odróżniające go od C. Była więc mowa o rozbudowanym systemie typów, pozwalającym np. określać dla zmiennej dowolny zakres dozwolonych wartości, czy zezwalamy na przepełnienie, a w przypadku liczb ułamkowych, czy chcemy ją reprezentować jako fixed point czy floating point, i wiele innych. Było również o tym, jak w Adzie realizowane są warunki, pętle, przerwania, wyjątki czy wielowątkowość. Mogliśmy także przekonać się, jak Ada wyłapuje potencjalne błędy już na poziomie kompilacji, uwalniając nas od potrzeby późniejszego debugowania.

Miłym akcentem kończącym spotkanie była okazja do zdobycia zestawów ewaluacyjnych od firmy ST oraz licencji na CLiona, czyli IDE do C i C++, od JetBrains. Pierwsze spotkanie zakończyło się sukcesem. Od uczestników zebrano wiele pozytywnych opinii, zgłosili się też ochotnicy na następne prezentacje. W związku z tym kolejne edycje będą odbywać się co miesiąc.

Okazja do zdobycia ciekawych gadżetów

Okazja do zdobycia ciekawych gadżetów

Najbliższe spotkanie z tej serii

Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 5 listopada 2019 o godzinie 18:00 w gdańskiej siedzibie firmy Nordea (Olivia Business Centre, budynek Olivia Star, aleja Grunwaldzka 472). Tym razem będzie można posłuchać o debugowaniu błędów związanych z obsługą pamięci i o elementach C++, które pomagają się przed takimi błędami zabezpieczyć.

Druga prezentacja będzie dotyczyła robotów edukacyjnych dla dzieci. Temat ten może być ciekawy zarówno dla studentów, którzy chcą sobie dorobić w różnych szkołach robotyki, a także dla rodziców chcących zainteresować robotyką swoje dzieci.

Agenda wygląda następująco:

 • 18:00 Mateusz Nowak – „Debugowanie błędów w pamięci przy użyciu C++”
 • 18:50 Przerwa na pizzę
 • 19:10 Łukasz Kaczmarczyk – „Robot edukacyjny dla dzieci”

Osoby zainteresowane udziałem w tym spotkaniu lub w kolejnych z tej serii powinny dołączyć do grupy utworzonej w ramach serwisu Meetup.com. Ewentualne pytanie związane z wydarzeniem można zadać na wspomnianej wyżej grupie lub w komentarzach do tego wpisu.

3 różnice w programowaniu: hobbystycznie vs. komercyjnie
3 różnice w programowaniu: hobbystycznie vs. komercyjnie

W pewnym momencie każdy programista musi przestawić się z hobbystycznego kodowania na bardziej profesjonalne podejście do tematu. Czym różni... Czytaj dalej »

embedded, gdańsk, meetup

Trwa ładowanie komentarzy...