Skocz do zawartości

Energooszczędny układ do komunikacji bezprzewodowej.


Pientashek

Pomocna odpowiedź

Witam,

pracuję nad pewnym projektem do pojazdu. Chciałbym stworzyć system, który pozwoli uruchomić motocykl bez konieczności użycia kluczyka. Myślałem, żeby do tego celu wykorzystać moduł nrf podłączony do Teensy 3.6 znajdującego się w motocyklu oraz drugi moduł nrf służący jako pilot/brelok. Teensy po wyłączeniu silnika będzie wchodzić w tryb energooszczędny(Deep sleep) natomiast po wykryciu komunikacji z tym konkretnym nRF zostanie wybudzona(wykorzystam przerwania). Wiem, że takie nRF'y mają spore dystanse dlatego chciałbym jakoś ten dystans móc zmniejszyć, powiedzmy do 50-80m. I tutaj może pytania:

- czy dystans komunikacji między takimi nRFami da się zmniejszyć(programowo?) ? 

-czy schemat takiego systemu ma sens? Da się coś może zrobić lepiej?

-jakiej płytki/procesora najlepiej użyć do takiego pilota(musi być energooszczędny) ?

Tutaj link do omawianego modułu: https://elty.pl/pl/p/Miniaturowy-modul-z-nRF24L01-2.4GHz-montaz-SMD/1762?gclid=CjwKCAjw44jrBRAHEiwAZ9igKIHTyQq9zrTGPwRNgydnKvBfk6NXBh60JIfxNxD4B28CpPtDnGPXpRoCA0QQAvD_BwE

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@krzychu0905gmai witam na naszym forum. 

10 godzin temu, krzychu0905gmai napisał:

więcej wskazówek mogę udzielić na priv

Ogólnie lepiej jest odpowiadać na forum, bo wtedy inni mogą z tego skorzystać. 

Dnia 25.08.2019 o 11:53, Pientashek napisał:

- czy dystans komunikacji między takimi nRFami da się zmniejszyć(programowo?)

W modułach LoRa RF95 jest możliwość ustawienia mocy nadajnika. Widzę, że dla tych, o których piszesz też jest odpowiednik w kodzie biblioteki:

/**
 * Power Amplifier level.
 *
 * For use with setPALevel()
 */
typedef enum { RF24_PA_MIN = 0,RF24_PA_LOW, RF24_PA_HIGH, RF24_PA_MAX, RF24_PA_ERROR } rf24_pa_dbm_e ;

Trzeba by sprawdzić co to zmienia.

Bluetooth nie jest złym pomysłem, jakiś tani moduł typu HC-05, z ustawionym automatycznym parowaniem. Zasięg zazwyczaj nie przekracza 10m.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam również 😉 Postaram się w takim razie odpowiadać jak najwięcej na forum.

HC05 nie bardzo nadaje się do aplikacji bateryjnych i wymaga zewnętrznego procesora w sumie LoRa też ale układ ble już nie dlatego cena takiego układu by spadla. W układach proponowanych przeze mnie da się zmniejszać moc nadanego sygnału.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Racja, BLE może być. A z tą LoRą to chyba przesada - trzeba by ją prędzej nieco owinąć metalową folią żeby nie miała za dużego zasięgu. Nawet na słabym wzmocnieniu sygnału miałem ponad 100m zasięgu w terenie zabudowanym.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.