Skocz do zawartości

Wybór - DC czy krokowy?


madman07

Pomocna odpowiedź

Witam. Planuję budowę czegoś takiego, jak tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic980954.html lecz na razie sama podstawa. Ze szkieletem nie będzie problemu. Mam dylemat w doborze silników. Od razu zaznaczam, że nie chce czytać postów typu: idź do sklepu, albo bierz DC bo krokowe się nie nadają.

Mam 2 silniczki krokowe z drukarki, ok 35V, 8 omów na uzwojenie, bipolarne. Mam też 2 (czarne) zębatki, do których było by dość duże koło napędowe w dolnej części robota. Jednak nie są tak szybkie jak DC, nawet z innym przełożeniem. Z ich sterowaniem nie ma problemu - mam układ A6615SED, szeregowy kontroler 2 silników krokowych bipolarnych. Wystarczy napisać odpowiedni program do procka.

Mam też 2 silniczki DC, prawdopodobnie 12V, gabarytowo takie same, jak krokowce. Pierwszym problem to przełożenie, podejrzewam że 2 (białe) zębatki są niewystarczające (w testach silnik był w miarę silny ale stanowczo za szybki już przy 5V), a nie mam zamiaru dawać więcej zębatek, bo nie mam identycznych. Do tego dałbym małe koła napędowe usytuowane w górnej części robota. Będzie też problem ze sterowaniem, mam gdzieś jakieś mostki H, ale nie wiem czy sprawne, poza tym mają nieco kłopotliwe podłączenie.

Całość ma być zasilana jakimś akumulatorem z UPS, 12V, 4.5AH (jest nieużywany, lecz przeleżał ok. pół roku).

Co mam wybrać? Bardzo kuszą mnie te krokowce 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze to jest akumulator żelowy, a nie zasilacz...

Po drugie ten akumulator nijak ma się wagowo do możliwości tych silniczków pokazanych przez Ciebie...

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się z poprzednikiem, obawiałbym się że te silniki krokowe wymagają za wysokiego napięcia - co pewnie wymusiłoby zastosowanie dużych akumulatorów. A ten z UPS może być za duży/ciężki.

Lepsze moim zdaniem byłyby te silniczki DC, bo wymagają mniejszego napięcia - wystarczyły by akumulatorki w formie kilku AA lub li-pole.

Ewentualnie, zakup/zapoluj na krokowe na mniejsze napięcie (ostatnio znalazłem jakiś w starym CD-Romie)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sczerze mówiąc nie zauważyłem różnicy w sile, przy zasilaniu tych krokowców z 12V i 35V. Natomiast widoczna różnica jest, gdy zasilę je z 4V i 12V.

Akumulator ma ok. 2.5kg. Co do akumulatorków to na razie mam 2 z telefonów komórkowych (ok 4V), które świetnie dawały sobie radę w poprzednim robocie (jeszcze ich nawet nie ładowałem), tylko że one mogłyby być tylko do silniczków DC.

Link do komentarza
Share on other sites

Krokowce zostaw sobie do cnc. Do robota się nie nadają. Myślę, że tutaj najbardziej by pasowały silniki z przekładniami z taniutkich wkrętarek akumulatorowych (nie tych pistoletowych jak wiertarka, tylko takie inksze, zobacz na allegro).

edit: Myśle, ze takie by w zupełności wystarczyły:

numer aukcji 892508236, sprzedający erba-air_pl

Link do komentarza
Share on other sites

Jutro zrobię testy i zobaczę, które silniczki są w stanie uciągnąć akumulator bez problemu.

Co do wkrętarki - odpada. Robot musi być zrobiony bez kupowania czegokolwiek.

Link do komentarza
Share on other sites

No to przykro mi to mówić, ale mając te silniki i te aku to niestety nic nie zdziałasz. Podałeś w pierwszym poście lnika do tematu, przeczytałeś go całego? Zobacz jak na początku Autor był nastawiony do tego, a jak po wykonaniu testów. Niestety, szara rzeczywistość.

Link do komentarza
Share on other sites

Zobacz kilka postów wyżej co napisałem, żadne z tych silników się nie nadają, jeśli chcesz zrobić coś wymiarami zbliżonego do tamtego robota. Są za szybkie. Nikt nie poda Ci gotowego rozwiązania na tacy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie lubię gotowych rozwiązań. Często siedzę nad czymś dniami,zanim zaglądnę do internetu.

Dzisiaj dostałem takie silniczki krokowe, bipolarno-unipolarne. Ich prąd to 1.5A przy 12V na uzwojenie. Zapewne nadały by się, ale odstrasza to zasilanie, także zostawię sobie je do czegoś innego.

Co do silniczków dc, to znalazłem przekładnie do nich (od rożna), która oryginalnie była napędzana silniczkiem 230V. Po wyrzuceniu jednej zębatki całość jest szybka i silna, przy 12V ciężko jest to zatrzymać ręką, a naciągniętą, gumową gąsienicę ciągnie bez problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.