Skocz do zawartości

Przekaźnik nie działa po podłączeniu do Arduino i zamka


jumpincrane

Pomocna odpowiedź

Witam, ostatnio zbudowałem dosyć prosty układ, który steruje elektro-zamkiem (czujnik RFID i atmega328P). Elektro-zamek jest zasilany napięciem 12V, atmega również jest zasilana tym zasilaczem poprzez przetwornicę na 5V. Zamek jest sterowany za pomocą przekaźnika, który ma cewkę na 5V i tutaj pojawia się problem. Wyprowadziłem sobie trzy przewody z płytki PCB (+,- i sygnał sterujący, wysoki stan kiedy czujnik wykryje prawidłową kartę) po podłączeniu tych przewodów do przekaźnika i przyłożeniu prawidłowej karty nic się nie dzieję na przekaźniku. Zmierzyłem multimetrem napięcia na tych trzech przewodach i na plusie miałem 4,97 V, masa 0,07V, a sygnał sterujący 4,97V na 5 sekund kiedy karta zostaje przyłożona. Przekaźnik sterowany z arduino i zasilony z arduino działa bez zarzutów, da się usłyszeć przełączenia oraz zapala się na czas wysterowania dioda.

Przekaźnik: JQC-3FF-S-Z-5V

Link do komentarza
Share on other sites

@jumpincrane witam na forum 🙂 Nie podłączaj przekaźnika bez tranzystora i diody, bo uszkodzisz Arduino. Zacznij od podłączenia przekaźnika zgodnie z sugestią, która jest w tym artykule: Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki (pod koniec jest sekcja o Arduino). Daj też znać jak długi jest przewód między Arduino i przekaźnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapomniałem dodać, że jest to moduł, gdzie przekaźnik jest wlutowany razem z diodą, tranzystorem i rezystorem i ma wyprowadzenia na (S,+,-), a moduł był sprawdzany z arduino krótkim programem BLINK LED tyle, że przełączał przekaźnik co kilka sekund i działał, a mierząc napięcia na tym wyprowadzonym styku + było 4,97V, a na S przy spełnieniu warunków też coś koło tego, a masa to niby 0,07V, przy podłączeniu do atmegi. Przewód ma 5 cm. Wydaję mi się, że przewód z masy, który idzie do - modułu może być nie prawidłowo przylutowany. Mogę to sprawdzić biorąc masę z arduino, a resztę z tego układu (S,+) ?. Ciekawe jest to, że jak mierzyłem napięcie multimetrem na sygnale sterującym jak był w stanie wysokim to przekaźnik się załączył na czas przyłożenia pinu? miernika.

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, jumpincrane napisał:

Mogę to sprawdzić biorąc masę z arduino, a resztę z tego układu (S,+) ?. Ciekawe jest to, że jak mierzyłem napięcie multimetrem na sygnale sterującym jak był w stanie wysokim to przekaźnik się załączył na czas przyłożenia pinu? miernika.

Tak, może tak przetestować połączenie z masą. Może faktycznie przewód od masy jest wadliwy 🙂 W każdym razie masa w takim układzie powinna być jedna, więc możesz ją podłączyć z dowolnego punktu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.