Skocz do zawartości

Dostosowanie istniejącej lub stworzenie własnej dystrybucji Linuxa do konkretnego zadania


Matthew11

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Zacznę od efektu tego co chciałbym osiągnąć a potem przejdę do pytań: 

Chciałbym posiadać odpowiednio skrojoną (z pośród tych dostępnych) lub stworzoną własną dystrybucję Linuxa przeznaczoną na mini komputer klasy PC (konkretnie chodzi o serię Intel NUC z procesorem Intel i3/i5/i7 czyli popularną architekturę x86-64). Do komputera będzie podłączony ekran dotykowy (HDMI + USB na dotyk) i klawiatura z myszką po USB i co jakiś czas pendrive. Chciałbym, żeby przy starcie system bez konieczności logowania użytkownika wyświetlał aplikację na pełny ekran - bez okienek i przycisków w stylu zamknij lub zminimalizuj (aplikacja ma być wyświetlona na pełny ekran i nie powinno jej dać się zminimalizować lub zamknąć) - chodzi między innymi o to, żeby nie było np. loga Ubuntu, gdy system będzie się ładował. Aplikacja będzie napisana w Qt - więc rzeczy w stylu pełny ekran i brak przycisków okna załatwię w samej aplikacji. Sama implementacja aplikacji w Qt nie jest dla mnie żadnym problemem jednak problemem jest to, że za pomocą aplikacji powinienem być w stanie zamontować/odmontować pendrive i odczytać lub skopiować znajdujące się na nim pliki - generalnie aplikacja powinna mieć możliwość wykonywania procesów które wymagają sudo. Ponadto aplikacja będzie korzystać z portu szeregowego, do którego musi mieć dostęp. Również system / aplikacja muszą obsługiwać ekran dotykowy - aplikacja może być sterowana przez dotykowy ekran, nie tylko myszkę lub klawiaturę (które ostatecznie mogą być opcjonalne).

Teraz chciałbym przejść do pytań, zakładając że chciałbym spełnić powyższe wymagania, która droga będzie lepsza lub szybsza:

  1. Skrojenie gotowej dystrybucji np. dostosowanie Ubuntu?
  2. Zastosowanie narzędzia w stylu Ubuntu-Builder do zbudowania własnej dystrybucji?
  3. Zastosowanie Yocto lub Buildroot'a (jak to opisał @Elvis odpowiednio tutaj i tutaj) do zbudowania dopasowanej/optymalnej do potrzeb dystrybucji?

Jeśli pominąłem jakąś ważną rzecz, o której na tym etapie nie wiem, to będę bardzo wdzięczy za jej wypunktowanie.

Dodam tylko, że nie miałem nigdy okazji budowania własnej dystrybucji Linuxa, natomiast wydaje mi się (może mylnie) że skoro architektura x86-64 jest popularna to budowa własnej dystrybucji i dopasowanie jej do wymagań dla lalika w temacie może być osiągalne i do wykonania. Ale nie ukrywam, że chciałbym wybrać najszybszą drogę, którą osiągnę zamierzony efekt nie mniej chętnie nauczę się czegoś nowego.

Dzięki z góry za wszelkie podpowiedzi, sugestie lub uwagi.

Edytowano przez Matthew11
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

jeśli chodzi o architekturę X86-64 to możesz też spróbować meta-dystrybucji Gentoo-Linux. Kilka razy robiłem za jej pomocą Linux'a "szytego na miarę" (łącznie z dostosowaniem jądra).. Niestety nie wiem jak to wygląda aktualnie - ostatnio taką okrojoną dystrybucję robiłem około 2010 roku. Jeśli nic nie zostało "spartaczone" w Gentoo w ostatnich latach to jest to według mnie dobry wybór. Niestety nauki i czytania dokumentacji jest sporo.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.