Skocz do zawartości

Kąt obrotu silnika - oś skręta w samochodzie RC?


danielll

Pomocna odpowiedź

Planuje zrobic model samochodu sterowany przez telefon. Mialem jeszcze w domu stary zepsuty samochod wiec go rozebralem na czesci. I ku mojemu zaskoczeniu w ukladzie sterujacym osia znalazlem zwykly silnik, nie serwo lub silnik krokowy. I tutaj mam pytanie, jak to moglo byc sterowane. Nie ma chyba mozliwosci bez innych dodatkowych elementow zmierzenia kata obrotu.

Link do komentarza
Share on other sites

A po co ten kąt obrotu chciałbyś mierzyć? Żeby "coś" wprowadzić w ruch to nie musisz przecież niczego mierzyć lecz jedynie włączyć silnik, a całe sterowanie to włącz - wyłącz ewentualnie szybciej - wolniej.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem ze nie potrzeba dokladnej wartosci ale trzeba w miare precyzyjnie wyznaczyc czas przez ktory ten silnik ma sie obracac zeby nie probowal sie krecic gdy bedzie zablokowany, a szybkosc obrotu zalezy tez od tego jak naladowany jest akumulator wiec eksperymentalne wyznaczenie czasu bedzie bardzo malo dokladne. Tym bardziej ze ten silnik jest calkiem mocny a kolo zebate sterujace osia z cienkiego i niezbyt wytrzymalego plastiku. Dlatego wlasnie zdziwilo mnie to ze taka konstrukcja byla w stanie to wytrzymac.

Nie wiem tez czy dobrze zrozumiales ale nue chodzi o silnik obracajacy kola tylko odpowiedzialny za skrecanie 

Link do komentarza
Share on other sites

@danielll nie wiem jak to dokładnie realizuje się w samochodach RC, ale możliwości jest kilka. Po pierwsze, może być tam wbudowany sterownik silnika, który mierzy pobór prądu i odcina zasilanie, gdy silnik pobiera zbyt duży prąd (czyli np. osiągnął zadaną pozycję i napotkał mechaniczną blokadę). Po drugie, może być tam wbudowany sterownik, który ogranicza dopływ prądu w taki sposób, że nawet przy zablokowaniu silnika nic złego się nie stanie (bo prąd będzie zbyt słaby, aby spalić silnik). Po trzecie, można też np. założyć, że skręcenie osi zajmuje 2 sekundy, więc zawsze włączamy ten silnik na 3 sekundy - nadmiarowy czas nie uszkodzi napędu, a przynajmniej mamy pewność, że koła skręcą się na maksa. To tylko 3 sposoby, które na szybko wpadły mi do głowy, a na pewno ktoś niedługo napisze jak to działa na prawdę 😉 Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby układ miał informację zwrotną, że zadana pozycja została osiągnięta, ale przy masowej produkcji szuka się często mniej eleganckich, ale znacznie tańszych rozwiązań 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzieki. To z odcinaniem napiecia przy wiekszym poborze pradu brzmi calkiem rozsadnie i moze rzeczywiscie takie rozwiazanie bylo zastosowane. Jedynie nie wiem czy wtedy byloby mozliwe lagodne skrecanie bez maksymalnego skrecenia osi 🙂

nie wydaje mi sie zeby byl wmontowany jakis sterownik gdyz byla tam tylko jedna plytka i nic na niej nie przypominalo sterownika czy mostka.

Jednak wydaje mi sie ze jak bede chcial zrobic na podstawie tej kontrukcji swoj samochod to najlepszym rozwiazaniem bedzie samodzielne zaprojektowanie czesci i zastosowanie serwa. Chyba ze mozecie mi polecic jakies prostsze rozwiazanie 🙂

ogolnie zaskoczylo mnie to ze jak na tania zabawke produkowana seryjnie zastosowane byly tam mocne silniki. Zdecydowanie lepsze od pololu ktore kiedys kupilem wiec odzysk moge uznac za udany

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.