Skocz do zawartości

Płyta głowna - atmega16. Proszę o sprawdzenie schematu!


pi1er

Pomocna odpowiedź

Proszę o weryfikację połączeń na schemacie. Chciałem jeszcze dodać kwarc 12MHz ale nie mogłem znaleźć go w Eagle'u. Zamierzam go podłączyć do XTAL, za Kwarcem dać 2x 22pF kondensatory i do GND.

Wszelkie uwagi będą mile widziane 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Kwarce znajdziesz w bibliotece "crystal".

Jeden stabilizator raczej nie uciągnie tylu serw 😉

No właśnie o to zapomniałem zapytać, serwa są stale podłączone do stabilizatora to nie pobierają jakiegoś istotnego prądu, tak? (Czy mam racje, że dopóki się nie obracają pobierają max kilka mA?).

A maksymalnie 3-4 serwa na raz by się poruszały (co oznaczało by pobór max 1,2 A). Dobrym torem myślenia idę?

[ Dodano: 07 Mar 10 11:36 ]

Nikt nic nie piszę, czyli schemat ok?

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy co te serwa robią. Jak muszą coś trzymać w powietrzu, tak jak np. trzymasz ciężar na wyciągniętej ręce, to będą pobierać prąd i to spory.

Serwa są urządzeniami, które utrzymują zadaną pozycję i w zasadzie cały czas pobierają prąd.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmm, przejdę wtedy na stabilizator 78T05, niestety 5V (pewnie udźwig serw nieco spadnie) ale 3 Ampery.

Myślicie, że 3A starczą na 8 serw Tower SG 5010?

(dwa kolejne są od sonaru)

Niestety nie mam takiego serwa w tym momencie i nie jestem w stanie zmierzyć jaki prąd pobiera.

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby mieć pewność, że nic się nie spali, najlepiej stawić ręką opór orczykowi podczas pracy (ale z wyczuciem, nie chcesz uszkodzić przekładni), zmierzyć maksymalny prąd, pomnożyć przez ilość serw, które będą mogły pracować równocześnie (pamiętaj, że serwo zatrzymane cały czas pracuje, spróbuj ręcznie zmienić pozycję orczyka, a się przekonasz) i najlepiej dać nieco zapasu. Zakładam, że serwa są pełnowymiarowe ("normalne", nie mikro) - 3A to moim zdaniem zdecydowanie za mało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Radiatory to najmniejszy problem, zawsze można je dokręcić do stabilizatorów.

Hmm, najmocniejszy stabilizator jaki udało mi się znaleźć to LM1084IT-5.0 (5V max 5A).

Niestety nie mam jeszcze w tych serw i nie mogę tego zmierzyć, jak sprawdzałem na tych które posiadam to prąd dochodził do Ampera.

Chyba połączę równolegle 3-4 stabilizatory 3A. Wtedy uzyskam 9 lub 12 Amper. Powinno starczyć na 8 serw?

Link do komentarza
Share on other sites

Był jeszcze jakiś na 7.5A, ale cena - ponad 50 zł - może zniechęcić.

12A powinno starczyć, ale różne serwa mają różny prąd zwarcia. Bez testu niewiele można wywróżyć.

A z ilu V chcesz to 5V uzyskać? 7.2V? Jeśli tak, to rozładowane akku może dać za małe napięcie dla LM78T05. Wtedy ten co podałeś(jest LDO). Łączysz takie 3 równolegle i masz 15A przy 21zł w TME 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Początkowo myślałem o LI-POL, ale koszt ładowarki jest zniechęcający.

Teraz nastawiam się na osiem akumulatorków Sanyo Eneloop (8x 1,2 = 9,6V), są dość tanie i podobno całkiem niezłe.

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz nastawiam się na osiem akumulatorków Sanyo Eneloop (8x 1,2 = 9,6V), są dość tanie i podobno całkiem niezłe.

Szczerze to nie wiem czy te akumulatorki wytrzymają prawie ciągły pobór prądu na poziomie 3A, a nawet jeśli to ich żywotność bardzo spadnie i podejrzewam, że będą się bardzo grzały. Naprawdę powinieneś się zainteresować akumulatorkami litowo-polimerowymi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze, przyjrzę się produktom Turnigy/e-sky dokładniej, faktycznie nie są drogie, jednak o ile dobrze doczytałem ładowarki z balancerem wymagają dokupienia zasilacza (bo niestety ten który posiadam daje max 0,3A).

Dziękuję za zainteresowanie i dobre rady 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, wymagają zasilacza, ale bez problemu zasilisz to przerobionym ATX'em. Niestety, te najtańsze ładowarki mogą ładować max 3 ogniwa jednocześnie, miej to na uwadze przy wyborze pakietu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.