Skocz do zawartości

Multimetr - błąd zakresów


Toma

Pomocna odpowiedź

Cześć , proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z multimetrem a mianowicie  w zakresach 200 m i 20m różnica była prawie połowę wartości, czy multimetr może robić aż takie błędy czy raczej trzeba kupić nowy a może bezpiecznik?😀pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Mało czytelne pismo masz 🙂

W ogólności możesz przyjąć że im wyższy zakres masz ustawiony tym mniej dokładnie będziesz mierzył w granicy dolnego fragmentu tego zakresu (i tak, błędy pomiaru mogą być nawet kilkukrotne). By prawidłowo robić pomiary powinieneś korzystać z najmniejszego możliwego zakresu który umożliwi pomiar danej wielkości. Dla przykładu masz miernik który ma zakresy 2mA, 20mA, 200mA i 2000mA. Prąd który chcesz zmierzyć ma około 10mA - najmniejszy możliwy zakres w tym wypadku wynosi więc 20mA.

W uproszczeni, mierniki (cyfrowe) posiadają określoną dokładność jeśli chodzi o przetwarzanie sygnału mierzonego (rozdzielczość). Dla przykładu niech będzie to 1000. Miernik może więc rozpoznać 1000 zmian tego napięcia pomiędzy wartością 0 a wartością maksymalną tego zakresu. Jeżeli masz zakres 20mA, to te 1000 progów będzie podzielone przez zakres - możesz więc mierzyć prąd z dokładnością do 0.02mA. Dla zakresu 200mA będzie to już 0.2mA, a dla zakresu 2000mA będzie to 2mA. Dodatkowo do tego błędu trzeba doliczyć niepewności które wynikają z samej konstrukcji miernika (każdy element posiada jakąś dokładność wykonania która będzie miała na to wpływ) a także możliwość wyświetlenia wyniku na wyświetlaczu. Miernik który miałby rozdzielczość 1 000 000 czyli teoretycznie na zakresie 2000mA byłby w stanie zmierzyć z dokładnością 0.002mA. Ale wyświetlacze mają określoną ilość znaków które mogą wyświetlić (np. 4) i ten wyświetlacz musi pokryć cały zakres pomiarowy więc od 2000mA do 0mA - będzie w stanie wyświetlić pomiar z dokładnością 1000. I może się okazać że taki miernik pokaże wynik 1mA na tym zakresie, czyli pomyli się 500 krotnie. To tak w uproszczeniu 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@adam30010 dziękuję za wyjaśnienie i taką ilość wiedzy na ten temat,tylko jak mam się posiłkować takim urządzeniem podczas kursu z taką rozbieżnością. Większość z Was ma niezłą wiedzę i praktykę ja dopiero rozkręcam papierek na tym cukiereczku i dzięki tym rozbieżnym pomiarom robi się mętlik. Miernik yato droższy od tamtego 3× a pomiar gorszy. Co z tym robić, są jakieś precyzyjniejsze do takich zadań?😀

Link do komentarza
Share on other sites

Po prostu się tym za bardzo nie przejmuj i staraj się zawsze korzystać z najmniejszego zakresu jaki będzie adekwatny do danego pomiaru. Wykonywanie prawidłowych pomiarów może być sztuką samą w sobie, więc na potrzeby nauki nie ma co się za bardzo nad tym zastanawiać. Trzeba po prostu dobierać odpowiednie narzędzie do danego zadania. Jeżeli wiesz że rezystancja ma 10kΩ a całość zasilasz z napięcia 5V, to powinieneś wiedzieć że prąd nie przekroczy 0.5mA. I pod tak oszacowaną wartość pomiaru można dobrać narzędzie. Nie wiem dokładnie ile pokazał Ci Alatron (wydaje mi się że 0.53), natomiast yato 0.47. Który z nich się bardziej pomylił (pewnie inny przykład rozpatrywałeś ale tu mi liczby pasowały 🙂 )? Dodatkowo każdy multimetr ma dodatkowo pewną dokładność pomiaru czyli ileś tam procent pomiaru + ileś tam cyfr.

Pamiętaj po prostu by pomiarów dokonywać na minimalnym zakresie w którym będzie mieścił się pomiar. Jeśli nie znasz tej wielkości lub nie masz jej jak oszacować to mierzysz na największym dostępnym zakresie i stopniowo zmniejszasz adekwatnie do odczytu by pomiar pokrył jak największy zakres mierzenia miernika ale nie przekroczył zakresu pomiarowego. No i pamiętaj by do końca miernikowi nie wierzyć, i zawsze zastanowić się czy to co pokazuje ma sens (np. może nagle zacząć pokazywać prąd kilka A tam gdzie powinno być co najwyżej kilka mA, albo na odwrót).

 

Co do precyzyjniejszych mierników to oczywiście są. Ale też kosztują znacznie więcej od tych mierników które posiadasz (niektóre potrafią kosztować grubo ponad 10 tyś. złotych) - ale ich możliwości nie wykorzystasz w żaden sposób. Chociaż po zastanowieniu się, to jeśli chcesz dalej rozwijać cukierek i obawiasz się o jakość pomiarów to możesz zastanowić się nad multimetrem z automatyczną zmianą zakresu. Nie uważam tego jednak za konieczność. 

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@adam30010 bardzo dziękuję za wytłumaczenie tych rozbieżności, to wszysko z braku doświadczenia. Czytając kurs i widząc te parametry  zawarte w nim które nie pokrywają się z moimi pomiarami wywołują lekki zament w głowie, no ale trening... Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.