Skocz do zawartości

Rozpoczęcie przygody z AVR- czy polecacie ten poradnik ?


Querto

Pomocna odpowiedź

Witam, postanowiłem nauczyć się programować mikrokontrolery, w tym celu zacząłem szukać jakiegoś poradnika na internecie. Znalazłem tą stronę http://mikrokontrolery.blogspot.com. Pytam głównie dlatego, że poradnik ten ma już 8 lat, więc zastanawiam się czy jest aktualny, może wyszło w tym czasie coś lepszego? Jedyne co mi się rzuciło w oczy to zmiany cenowe. Jakie jest wasze zdanie, osób doświadczonych ?

Link do komentarza
Share on other sites

@Querto Cześć,  witamy na forum. Czy będzie to twoja pierwsza styczność z programowaniem mikrokontrolerów?  Jeżeli tak, to nie myślałeś na początku o Arduino?

Na Forbot znajduje się bezpłatny kurs dla początkujących  🙂

A odnośnie AVR , to mójj znajomy swojego czasu używał poradników mirekk36 na YT (posiada on również swoją stronę) i sobie chwali:

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Paatryk93 Tak, to będzie moja pierwsza styczność. Jeśli chodzi o arduino, to tak, myślałem nad tym, spotkałem się z licznymi opiniami, że czyste avr jest lepsze i bardziej przyszłościowe. Arduino ponoć bardzo ogranicza i język programowania to nie jest czyste c. Także na tym forum spotkałem się z opiniami, że czyste avr jest lepsze. 

Link do komentarza
Share on other sites

49 minut temu, Querto napisał:

Arduino ponoć bardzo ogranicza i język programowania to nie jest czyste c

Arduino to nazwa serii płytek rozwojowych bazujących na rożnych mikrokontrolerach. To sprzęt, który sam z siebie nie ogranicza Cię co do sposobu programowania. To ty się decydujesz i wybierasz środowisko pracy - IDE. Istnieje wiele różnych platform (IDE), które możesz wykorzystać. Nikt nie zmusza do korzystania z Arduino IDE, z którym najłatwiej zacząć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

56 minut temu, Querto napisał:

Arduino ponoć bardzo ogranicza i język programowania to nie jest czyste c.

Oczywista oczywistość, bo to nie C a C++. Bardzo czyste i nic nikogo nie ogranicza. Tak że te "ponocie" to kompletna bzdura.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Querto napisał:

Jeśli chodzi o arduino, to tak, myślałem nad tym, spotkałem się z licznymi opiniami, że czyste avr jest lepsze i bardziej przyszłościowe.

Według mnie nie ma już raczej sensu iść hobbystycznie w "czyste AVR" (moja prywatna opinia). Jeśli jesteś zupełnym początkującym i chcesz to traktować hobbystycznie to zacznij od Arduino. Jak myślisz o czymś bardziej profesjonalnym i przyszłościowym to zerknij na STM32 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

1.Po zastanowieniu się, wybrałem arduino. Na początek jednak wybrałbym jakiś tani zamiennik, co myślicie na temat cytron maker uno? Wygląda solidnie i ma dużo pozytywnych opinii. Jedynym moim zastrzeżeniem jest fakt, że nie ma złącza dc, czyli zasilanie można wprowadzić jedynie przez usb jeśli dobrze rozumiem. Czy stwarza to jakiś większy problem? 

2.Czy do programowania arduino w czystym c potrzebuję programatora usbasp? Próbowałem znaleźć coś na ten temat, i na razie wiem tyle, że jak użyję programatora to z arduino zostaje usunięty bootloader od arduino IDE. Może ktoś, coś podpowiedzieć ?

 

Edytowano przez Querto
Link do komentarza
Share on other sites

Z arduino jest dużo łatwiej zacząć przygodę/zabawę/hobby lub coś innego zarówno z elektroniką jak i programowaniem. Co do zamiennika to raczej nie pasuje dla początkującej osoby i do kursów forbota też nie. Jak chcesz coś tańszego to już lepszy będzie DFRduino Uno v3 zwłaszcza na pierwszą płytkę. Ja pierwszego "uniaka" (pierwszą oryginalną płytkę) kupiłem w 2017 działa do tej pory. Plusy dla oryginalnej płytki:

  1. Gniazdo DC (to już sam stwierdziłeś)
  2. Stabilizator 5V, 3,3V Vref 1.1V (W cytronie jest chyba tylko stabilizator 3,3V)
  3. Drukarkowe USB jest wygodniejsze przy częstym podłączaniu i odłączaniu płytki
  4. Atmege328p można łatwo wymienić w przeciwieństwie do wersji smd
  5. System rozpozna płytkę jako arduino uno (cytron ma ch340 więc raczej nie sobaczysz nazwy płytki) 
  6. Jeśli zechcesz używać arduino-cli to w/w opcja również będzie bardzo pomocna.

Natomiast jeśli chodzi o buzzer , przycisk , ledy i tranzystor to zawsze możesz zrobić własną nakładkę lub wykorzystać stykówkę.

Natomiast co do programowania w C to w: Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr\bin masz wszystkie niezbędne narzędzia czyli czyli:

  1. avr-gcc
  2. avr-objcopy 
  3. avrdude 

plus dowolny edytor ja używam notepada++. Programator nie jest potrzebny. Bez makefile można się obejść w pewnym stopniu. Z katalogu avr zaimportujesz większość potrzebnych definicji. Jeśli znudzi ci się pisanie w konsoli to możesz napisać plik wsadowy i wszystko załatwić jednym polecenie lub kilkoma jak wolisz.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@slon Bardzo dziękuję za radę. Spotkałem się z dosyć ciekawymi zestawami startowymi za dosyć (tak mi się wydaje) rozsądną cenę, z klonem o nazwie Lafvin uno. Czy jest warty swojej ceny? 

Link do komentarza
Share on other sites

A nie lepiej kupić klona arduino nano (ok. 15 zł na popularnym serwisie aukcyjnym) + płytka stykowa? tu masz ten plus,że to małe coś możesz wtyknąć bezpośrednio do płytki bez użycia kabelków ;p Potem docenisz niewielkie rozmiary tego, gdy okaże się, że dużą płytkę trudno upchać do jakiegoś projektu/jest to nieopłacalne. Ja np. kiedyś kiedyś kupiłem oryginalne uno, ze względu takiego, że poczułem, że należy im się zaplata za taki pomysł.. i działa do dziś.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Querto napisał:

Myślę, czy nie kupić najpierw jakiegoś taniego zamiennika w okolicach 20 zł

Kup po prostu chińskiego klona UNO z CH340 na allegro (chodzą za jakieś śmieszne pieniądze typu kilkanaście złotych) - do nauki wystarczy. Też podobnie jak @BananWszyscy mam jednego oryginała (z dokładnie tych samych powodów) - reszta to jakieś klony UNO (czasem potrzebny, np. do testowania shieldów) i Pro Mini.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.