Skocz do zawartości

Tania drukarka 3D - co polecacie?


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

32 minuty temu, ethanak napisał:

Z tymi pseudodarmowymi to ja bym był ostrożny... bo nagle się okaże, że (jak ostatnio) że możesz narysować kulkę i wyeksportować do xyz, a za resztę trzeba nagle płacić...

To ja już wolę swojego OpenSCAD-a.

Pisząc darmowe odpowiedniki miałem na myśli jakieś otwarto-źródłowe rozwiązania.

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, ethanak napisał:

Od kiedy zamknięto kod OS? 

Chodziło mi o Fusion360 - zobacz sam, co teraz można zrobić na darmowej licencji.

 

Pisząc poprzedni post przyznawałem Ci rację i poprawiałem swój wcześniejszy komentarz. Miałem na myśli otwarto-źródłowe rozwiązania jak OpenSCAD, FreeCAD czy Blender. Też nie lubię komercyjnych "darmowych" programów jak Fusion360 czy SketchUP. Nie hejtuje nikogo jak tego używa, ale też nikogo do ich używania nie zachęcam, bo w pewnym momencie używania pojawi się okienko typu "Jeżeli chcesz użyć tego modułu wykup wersję premium".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli jesteś początkujący to gorąco polecam Anycubic Mega S. Drukarka przychodzi prawie całkowicie złożona i skalibrowana, konstrukcja jest sztywniejsza niż w Enderze (rama, dwa silniki i śruby osi Z), stół ma fajną powłokę dobrze trzymającą wydruk na gorąco i puszczającą po schłodzeniu. Nie tracisz życia na modowanie żeby działała, ale jak chcesz to możesz się pobawić. Ender za to zapewnia bardzo duże wsparcie społeczności bo to popularniejsza drukarka.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbym tu wtrącić dwa pytania o sprzęt, którego nazwy pojawiały się w poprzednich postach, tj: Ender oraz Anet?

1) Jak byście Panowie porównali Anet i Ender, pod względem możliwości rozbudowy?
Już długo przerabiam temat zakupu i chciałbym jakiegoś niedrogiego KIT-a, na którym mógłbym się doktoryzować. Przeczuwam, że bardziej zainteresuje mnie samo mod-owanie sprzętu - a rzadziej praktyczny użytek wydruków - więc przede wszystkim, chciałbym mieć ku temu możliwości. Słabo u mnie z angielskim, więc raczej odpadają zagraniczne fora z technicznym językiem. Chyba, że ze schematami lub zdjęciami. Ale już na pewno odpadałoby zamawianie czegoś z AliExpress - zakupy tylko z polskich sklepów. Chciałbym wybrać coś popularnego na naszym podwórku i próbuję porównać właśnie Endera i Anet. Jestem świadomy, że niekończące się ulepszenia (z upływem miesięcy/lat), mogą przewyższyć cenę dużo lepszej (poskładanej) drukarki, ale cóż, odpowiada mi takie hobby, a nawet nie dam rady się powstrzymać...

2) Czy ktoś dał by radę porównać jakość wydruków Endera i Anet, z takim oto (zabytkowym już chyba) modelem XYZ DaVinci:
drukarka-i-skaner-3d-da-vinci-10-pro-3w1.thumb.png.b137042eedcd60beda8722a14308fb80.png

Może lepiej będzie, gdy opiszę na jakim etapie jest moja wiedza o drukarkach:
Kiedyś jakiś dobry człowiek, pożyczył mi tą XYZ na dłuższy czas. Cieszę się, że ktoś dał mi możliwość uczenia się, ale niestety z drukarką słabo się dogadałem. Większość wydruków z filamentu ABS, po prostu co chwilę zdrapywałem z głowicy. Ewentualnie szukałem ich gdzieś pod stołem, bo odklejały się po kilku godzinach. Kombinowałem z jakiś taśmami i sprejami, ale ciągle wyginało się i odpadało - nie ważne na ile stopni grzał stół. Wiem, że może za słabo to zrozumiałem. Zainteresowania drukarkami nie straciłem...
59883180_462871934458550_4558186853521424384_n.thumb.jpg.13360ddbff3c504a183cfe55ab812a87.jpg

Poza testowymi miniaturkami, raz udało mi się wydrukować taki oto uchwyt:

59375718_278194563131800_7114619351663116288_n.thumb.jpg.465b1f67bab0c5fa2eea3a70dcf660c8.jpg

Z filamentem PLA szło znacznie lepiej i najlepsze co osiągnąłem, to takie oto testowe breloczki, które (mimo artefaktów) udawały się z częstotliwością 2 na 3:

59717485_318335419065435_2164130610526814208_n.thumb.jpg.96fdc918fab4de62a8007d8bfa013393.jpg

Jeżeli po eksperymentach i modyfikacjach, z Endera albo Anet, można byłoby osiągnąć wydruki na poziomie Prusa MK3S+ (które akurat widziałem), to pewnie bym się zdecydował. Lecz odpada majsterkowanie na zasadzie bycia totalnym prekursorem i brakiem źródeł wiedzy - lubię wyzwania, ale nie jestem hardkorem...

Edytowano przez enikan
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko powiem, że głosy lduzi na forum sugerują, że ender 3 trochę spadł w jakości jak teraz się go zamawia (podobno). Modować możesz wszystko, ale tanie anetki na pewno wymagają więcej pracy 😄 + standardowo sprawdź na początku zasilacz czy jest jakkolwiek zabezpieczony

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anetka to taka Prusa dla mniej zamożnych majsterkowiczów 😉 Konstrukcja wzorowana na Prusie, ale tylko wzorowana i bardzo mocno uproszczona/potaniona. Oczywiście, można doprowadzić ją do tego, że będzie drukować całkiem nieźle... tylko że to już nie będzie Anetka.

Ja osobiście nie narzekam, ale trochę pracy w to włożyłem.

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję!

Moje największe obawy wywołują testy internetowe, w których porównania efektów Prusy i Endera, wygląda tak jak na tym zdjęciu (wycięte z Youtube):
342543543.thumb.png.b8e9c8b311ff2fc8bc8d70ea21f3b404.png

Ja w zupełności rozumiem, że gdy kupię Anetę albo Endera, to wydruki z drukarki za 700-900zł nie będą wyglądać tak, jak te po prawej.
Ale bardzo bym chciał usłyszeć, że gdy zajmę się tym co lubię - ulepszaniem! - to po kilku tygodniach/miesiącach spokojnie osiągnę takie same efekty.
Oraz czy z pomocą elementów, dostępnych w polskiej sprzedaży, w domowych warunkach (aczkolwiek z niezłą bazą) mam w ogóle na to szanse?

Tylko nie wiem czy ktokolwiek może mi dać taką odpowiedź 🥴

Edytowano przez enikan
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, enikan napisał:

czy z pomocą elementów, dostępnych w polskiej sprzedaży, w domowych warunkach

Przykład: przeróbka osi Y. Kilka elementów wydrukowanych, pręt gwintowany ocynk 8mm, przycięty w ręku dremelkiem. I w efekcie dostaję drukarkę co najmniej o klasę wyższą...

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Przykład: przeróbka osi Y. Kilka elementów wydrukowanych, pręt gwintowany ocynk 8mm, przycięty w ręku dremelkiem. I w efekcie dostaję drukarkę co najmniej o klasę wyższą...

Nie no, to takie przeróbki są raczej w moim zasięgu, a zwłaszcza z takimi "kolorowymi" tutorialami...
Nawet wiem gdzie lokalnie kupić pręty i śruby z takiej samej (nie byle jakiej) stali...

Takie rozrywki to ja lubię 🤩
Wiem, że wydruk tych elementów, to może za 10-tym razem mi wyjdzie (przy dobrych wiatrach)...

A więc piszesz, że możliwości jednak są... hmmm... 🧐

Jak dobrze skojarzyłem to przerabiałeś Anet A8 Plus, prawda?
Tak się tylko zastanawiam, który to model da się z powodzeniem modować. Spokojnie, nie będę dręczył pytaniami o szczegóły 😉

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, enikan napisał:

przerabiałeś Anet A8 Plus, prawda?

Nie, zwykłą ósemkę.

10 godzin temu, enikan napisał:

Tak się tylko zastanawiam, który to model da się z powodzeniem modować.

Prawdopodobnie każdy - pytanie tylko czy modyfikację są bezwzględnie konieczne (jak właśnie A8) czy są po prostu miłym dodatkiem (osłona na wentylator z logo Gwiezdnej Floty do Prusy) 🙂

Osobiście odradzam Anetkę - chyba, że ktoś jest naprawdę zapalonym majsterkowiczem z jakąś tam praktyką w mechanice precyzyjnej i ma od razu wizję tego, jak ten chiński wynalazek przerobić na drukarkę. Wtedy faktycznie - potrafi się odwdzięczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, enikan napisał:

Dziękuję!

Moje największe obawy wywołują testy internetowe, w których porównania efektów Prusy i Endera, wygląda tak jak na tym zdjęciu (wycięte z Youtube):
342543543.thumb.png.b8e9c8b311ff2fc8bc8d70ea21f3b404.png

Ja w zupełności rozumiem, że gdy kupię Anetę albo Endera, to wydruki z drukarki za 700-900zł nie będą wyglądać tak, jak te po prawej.
Ale bardzo bym chciał usłyszeć, że gdy zajmę się tym co lubię - ulepszaniem! - to po kilku tygodniach/miesiącach spokojnie osiągnę takie same efekty.
Oraz czy z pomocą elementów, dostępnych w polskiej sprzedaży, w domowych warunkach (aczkolwiek z niezłą bazą) mam w ogóle na to szanse?

Tylko nie wiem czy ktokolwiek może mi dać taką odpowiedź 🥴

Powiem ci, że ja swojego endera (no ładne 1,5 roku temu) po złożeniu i kalibracji ekstrudera... umiałęm zmusić do wydruków naprawdę ładnych (jak po prawej) - ofc trochę znaczenia ma filament (jak nie głównie)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za cenne poglądy!

12 godzin temu, ethanak napisał:

chyba, że ktoś jest naprawdę zapalonym majsterkowiczem

Niestety przejawiam takie skłonności. Dlatego marzą mi się te wszystkie możliwe modyfikacjach w Anet, chociaż zęby bym na niej połamał 🤩

Rozważam jeszcze:

- Ender 3, którego chyba wyprzedają ze względu na nadchodzący nowszy model. Wydedukowałem, że w Enderze nieco mniejsze pole do popisu niż w Anet, ale na pewno bym się przy tej drukarce nie nudził...

- Albo nowszy model: Ender 3 v2 - chyba tylko ze względu na jego fabrycznie montowany szklany stół.

- Ewentualnie dalsze odkładanie na Prusę - ale skarbonka dziurawa i nie widać końca, bo ciągle wymyślam inne zajęcia. A Prusę chciałbym też ze względu na możliwość modyfikacji i dużą ilość tutków...
 

12 godzin temu, ethanak napisał:

czy modyfikację są bezwzględnie konieczne (jak właśnie A8) czy są po prostu miłym dodatkiem

Myślę, że jedno i drugie 😆
Chyba robiłbym jak przy aucie - pod maską każdy chce mieć silnik odrzutowy (chociaż w mieście ograniczenie do 50km/h), ale również auto musi nieźle wyglądać (chociażby miało nie wyjeżdżać z garażu) 🤪
Słowo "hobby" to chyba z definicji określa coś... niezbyt użytecznego.

Edytowano przez enikan
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 2.02.2021 o 14:53, enikan napisał:

Ewentualnie dalsze odkładanie na Prusę - ale skarbonka dziurawa i nie widać końca, bo ciągle wymyślam inne zajęcia. A Prusę chciałbym też ze względu na możliwość modyfikacji i dużą ilość tutków...

Osobiście posiadam (w częściach, o tym dalej) Sapphire Pro, który jest bardzo dobry, ale potrzebuje też ogromnej ilości miłości (wymiana ekstrudera na BondTech, hotendu na E3Dv6, krańcówek na optyczne etc.) Do tego oczywiście szkło z BuildTak'iem etc. 

Ostatnio podmieniłem ją na Prusę i3 MK3S (składaną przez 12 godzin :D), jest bardzo dobra... tylko czasem trzeba poprawić soft jak wyrzuca błąd osi X... Nie wiem co ona z tą osią ma... raz 240mm raz 260mm po prostu widocznie jej się nie podoba, bo drukuje normalnie bez żadnego problemu (po ominięciu kalibracji osi).

Przede wszystkim Prusa to drukarka, która może chodzić w pokoju u dziecka i go nie obudzi (żart), podczas, gdy Sapphire to czołg, nawet z cichymi sterownikami. Prędkości druku są porównywalne, aczkolwiek w Sapphire po wymianie hotendu polecam dobrze skręcić, bo inaczej wibracje dadzą o sobie znać i wydruk będzie miał bardzo nierówne ściany 😉 

W mojej ocenie polecam pozbierać na Prusę, ew. w wersji budżetowej kupić klona np. Endera (kumpel ma i sobie chwali, ale tutaj podobno dość przydatna jest wymiana płyty głównej na SKR). Z mojego doświadczenia z Prusą wynika, że nie ważne co do niej włożysz i tak to wydrukuje [PLA], Fiberlogy, ColorFabb, Prusament, jakieś tanie filamenty, wszystko idzie elegancko... nawet razu mi się dysza nie zatkała, co jest niestety cechą tych tanich klonów... Jedyny problem jaki z nią miałem to oderwał mi się wydruk od stołu, ale powierzchnia dolna to było ok. 25x13mm i prędkość druku rzędu 150mm/s... więc raczej to było dość prawdopodobne... Ale do 100mm/s można spokojnie drukować nawet bez rafta. Z klonami prawdopodobnie jest podobnie, tylko tyle, że są "mniej spasowane" i słabsze wyniki zwykle są wynikiem oszczędności producentów.

#PRUSA_TEAM

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.