Skocz do zawartości

Tania drukarka 3D - co polecacie?


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

tytułem wstępu: jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o druk 3D (co prawda w pracy mamy drukarkę 3D za kilkanaście tysięcy, ale kolega mechanik ciągle na niej drukuje jakieś prototypowe części i jest cały czas zajęta). Nie mam żadnego doświadczenia ani z samym drukiem 3D, ani z software'm do tworzenia modeli 3D do druku.  Powoli dojrzewam do tego, aby kupić sobie pierwszą drukarkę 3D do domu. Potrzebuję jej głównie do drukowania obudów do układów elektronicznych oraz prostych części np. uchwyt do kamery, do czujników itp. Nie oczekuję ani dużej dokładności ani wysokiej prędkości wydruku, bardziej istotna jest dla mnie niska cena takiej drukarki. Przeglądając jakie model są dostępne w chińskim sklepie Banggood.com znalazłem kilka tanich modeli:

https://www.banggood.com/Creality-3D-Ender-3-Pro-DIY-3D-Printer-Kit-220x220x250mm-Printing-Size-With-Magnetic-Removable-Platform-Sticker-or-Power-Resume-Function-or-Off-line-Print-or-Patent-MK10-Extruder-or-Simple-Leveling-p-1346320.html?rmmds=search&cur_warehouse=ES

https://www.banggood.com/HOMERS-or-TEVO-Tarantula-Pro-3D-Printer-Kit-with-235x235x250mm-Printing-Size-MKS-GenL-Mainboard-0_4mm-Volcano-Nozzle-Support-1_75mm-Filament-p-1470655.html?rmmds=search&cur_warehouse=ES

https://www.banggood.com/Geeetech-A10-Aluminum-Prusa-I3-3D-Printer-220+220+260mm-Printing-Size-p-1329872.html?rmmds=detail-left-hotproducts__3&cur_warehouse=CZ

https://www.banggood.com/TWO-TREES-BLUER-3D-Printer-DIY-Kit-235+235+280mm-Print-Size-Support-Auto-level-or-Filament-Detection-or-Resume-Print-with-TMC2208-Silent-Driver-or-MKS-ROBIN-NANO-Mainboard-p-1566275.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/Anet-A6-3D-Printer-DIY-Kit-1_75mm-0_4mm-Support-ABS-PLA-HIPS-p-1130754.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Najbardziej podoba mi się model: Creality 3D® Ender-3 Pro (pierwszy link), ale właśnie na forum Forbot'a są posty mówiące o różnych problemach właśnie z tym typem drukarki (chociaż opinie w sklepie dotyczące tej drukarki są dobre). Pod uwagę biorę jeszcze tych kilka wymienionych wyżej modeli, ale jak mówię nie mam żadnego doświadczenia z drukiem 3D, więc jesli ktoś mógłby mi polecić sprawdzony model w cenie do 800 PLN to będę bardzo wdzięczny.

Jestem pod wrażeniem postu kolegi @Kredek, który sam zbudował budżetową drukarkę 3D:

. Na początku myślałem , aby pójść tą samą drogą, ale z braku doświadczenia wolę nie ryzykować i kupić gotowy kit do złożenia.

Drugie moje pytanie dotyczy oprogramowania do tworzenia modeli 3D, kolega mechanik (z pracy) powiedział, że nie ma co brać pod uwagę darmowego softu (on używa "Inventora"), ale ja jestem innego zdania. Szczególnie zainteresował mnie "Fusion 360", który jest darmowy do użytku nie-komercyjnego:

https://www.autodesk.com/products/fusion-360/personal

Może ktoś mógłby podać jeszcze inne darmowe alternatywy z jakimś krótkim ich porównaniem (mocne i słabe strony) - za wszelkie komentarze będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Kup po prostu najtańszego Endera bez żadnych dodatkowych bajerów.

Co do programów Inventor przyda Ci się jak będziesz drukował parowóz w skali 1:1. Różnych cadowatych jest dużo, każdy uważa że ten którego używa jedt najlepszy - na takich opiniach trudno polegać. Tobie jako programiście może spodobać się OpenSCAD (ja go używam praktycznie do wszystkiego) ale to też kwestia gustu.

Do cięcia na początek Cura  (tylko ściągaj ze strony Ultimakera a nie z jakichś chomikujów z instalkami). Nie twierdzę że jest najlepsza, ale na początek wystarczy.

A jak masz w szufladzie jakiegoś niepotrzebnego RPi z WiFI na pokładzie (tylko nie zero) to OctoPrint na dokładkę, żeby nie biegać z kartami i nie zastanawiać się, dlaczego po paru godzinach drukowania drukarka powiedziała "bu bu" i zostałeś z modelem wydrukowanym w 95%.

A, i wystrzegaj się filamentów od 3DActive, bo potrafią robić brzydkie niespodzianki.

Aha, to wszystko to oczywiście moje zdanie i nie upieram się, że mam rację 🙂

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

50 minut temu, ethanak napisał:

Kup po prostu najtańszego Endera bez żadnych dodatkowych bajerów.

@FlyingDutch, jeśli chcesz, popatrz na ten kanał, znajdują się tam testy większości niskobudżetowych drukarek 3D, z takich tańszych miałem do czynienia z Anet A8 i naprawdę robi ładne wydruki, czasami zdarzają się drobne awarie (zatkana rurka, dysza, raz musiałem wymienić cały sterownik, ale płytka na Ali kosztuje < 100zł)

50 minut temu, ethanak napisał:

Co do programów Inventor przyda Ci się jak będziesz drukował parowóz w skali 1:1

Zgadza się, to prawdziwy kombajn. Ja do swoich projektów używam właśnie Fusiona i jest to bardzo dobry program, intuicyjny, a zarazem ma takie funkcje jak modelowanie ruchów czy analiza przekrojów. Z takich prostszych, mogę polecić TinkerCAD lub SketchUp z wtyczką do eksportu STL. Chociaż wydaje mi się, że warto poświęcić na start kilka godzin i zaczynać z Fusionem, już tak na przyszłość:

Proste programy typu SketchUp <> Fusion 360 <> Inventor

Zaczynasz od razu projektować, ponieważ są intuicyjne jak Paint 😉 <> Potrzebujesz kilka godzin na naukę podstaw <> Inventor jest jeszcze większym kombajnem i rzeczywiście jest używany już w gigantycznych projektach

Ciężko zrobić bardziej skompilowane geometrie <-> Fusion ma dedykowane opcje jak np. zaokrąglanie krawędzi, fazowanie itd... <> Inventor'a nie znam osobiście, więc nie powiem

Nie zasymulujesz, czy np. dwa elementy obrotowe pasują względem siebie <> Fusion i Inventor pozwalają na takie symulacje

Podsumowując jeszcze raz, moim zdaniem Fusion będzie bardzo dobrym wyborem, zobacz jak łatwo narysować ramkę do wyświetlacza (druga połowa artykułu):

https://msalamon.pl/nigdy-nie-rob-tak-z-wyswietlaczem/

50 minut temu, ethanak napisał:

Do cięcia na początek Cura

Ja np. używam Repetier Host z slic3r i też jestem zadowolony

50 minut temu, ethanak napisał:

wystrzegaj się filamentów od 3DActive

Dużo na nich drukuję i rzeczywiście od czasu do czasu (1 na 10) szpul potrafi być "wadliwa", ale te 9 na 10 są OK 😉

PS Zastrzegam, że to również moje "prywatne" opinie 🙂

Edytowano przez wn2001
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do Anet A8 - może robić bardzo ładne wydruki (mam taką), ale pod warunkiem dość mocnego zmodowania.

A co do 3DA... zapchanie dyszy 1mm to chyba mistrzostwo świata 🙂 Zresztą to nie tylko moja opinia - zajrzyj na reprapy.pl. Osobiście wolę z tańszych sprawdzonego Colorfila czy PLA Monsticka, albo jakiegoś DD czy Fiberlogy z tych droższych.

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Próbowałem, jest OK, chociaż raz mi się zapętlił filament na szpuli ale z dyskusji na reprapach wyszło, że po prostu miałem pecha i trafiłem na wadliwą serię (nawet się właściciel sklepu podjął wymiany ale za dużo już zużyłem).

Oczywiście mówię tu o PLA,  z innych mam swoje wypróbowane F3D (PET-G i TPU). Ale to znów kwestia lenistwa - mam profil ustawiony pod te filamenty i nie chce mi się znów eksperymentować, a z PLA wiesz jak jest - dysza na 200, stół na 60, chłodzenie na full, dowolny klej na szybę i musi wyjść 🙂

Aha, to IMHO żaden offtopic, po prostu zestaw dobrych rad 😉

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

po przeczytaniu waszych opinii i obejrzeniu testu już się zdecydowałem na "Creality 3D® Ender-3 Pro" - z tego linku:

https://www.banggood.com/Creality-3D-Ender-3-Pro-DIY-3D-Printer-Kit-220x220x250mm-Printing-Size-With-Magnetic-Removable-Platform-Sticker-or-Power-Resume-Function-or-Off-line-Print-or-Patent-MK10-Extruder-or-Simple-Leveling-p-1346320.html?rmmds=search&cur_warehouse=ES

Bardzo dziękuję za opinie, zarówno dotyczące drukarek jak i oprogramowania do tworzenia modeli 🙂

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Co do CAD to również się wypowiem.
Inventor, Solid Works, Solid Edge to zawodowe narzędzia i moją bardzo zbliżoną funkcjonalność, zaprojektujesz w nich w zasadzie wszystko, od długopisu, po dom i samochód. Tylko trochę czasu trzeba przed nimi spędzić żeby tworzenie było łatwe i przyjemne. Jak się nigdy w CAD nie robiło to dzień będzie za mało, ale tydzień na podstawy powinien spokojnie wystarczyć. Zalet jest dużo (oprócz tego, że się w nich wszystko zrobi) jak się nauczysz któregokolwiek to będziesz umiał bez problemu przejść na inny - również na te z niższej półki. Osobiście używam Solid Edge bo złożenia przypadły mi do gustu (i w pracy go używałem - stąd w nim mam największą wprawę) ale pozostałe są bardzo podobne.

Fusion 360 Można powiedzieć że zawiera wszystkie najczęściej używane funkcje z tych powyższych. I ma dodatkowo moduł CAM. Jest dosyć przyjazny dla nowego użytkownika. U nas w kole mieliśmy 4 godzinne szkolenie (https://cademia.pl/) i ludzie bardzo szybko załapali ale jak tak samemu usiąść to na spokojnie myślę że 2-3 dni i można szaleć.

Prawie wszystkie z wymienionych posiadają darmową wersję edukacyjną i jakieś darmowe okresy dla start-upów ale z tych w pełni darmowych to polecam:
DesignSpark Mechanical - można w pełnie komercyjnie wykorzystywać i myślę że jest najprostszy dla nowego użytkownika - 2 godzinki i spokojnie można tworzyć. Jedynym utrudnieniem jest to że nie ma możliwości tworzenia ruchomych złożeń ale przy małych projektach można bez tego się obejść.

To takie małe podsumowanie CAD'ów w których miałem przyjemność robić. Co do kombajnów to jeszcze są: CATIA oraz NX ale to już są dosłownie kombajny do projektowania samolotów, samochodów itp.

Miłego tworzenia, jak coś będzie trzeba to pytaj 😉

Edytowano przez Mortis
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 8.09.2020 o 13:05, Mortis napisał:

Co do CAD to również się wypowiem.
Inventor, Solid Works, Solid Edge to zawodowe narzędzia i moją bardzo zbliżoną funkcjonalność, zaprojektujesz w nich w zasadzie wszystko, od długopisu, po dom i samochód. Tylko trochę czasu trzeba przed nimi spędzić żeby tworzenie było łatwe i przyjemne. Jak się nigdy w CAD nie robiło to dzień będzie za mało, ale tydzień na podstawy powinien spokojnie wystarczyć. Zalet jest dużo (oprócz tego, że się w nich wszystko zrobi) jak się nauczysz któregokolwiek to będziesz umiał bez problemu przejść na inny - również na te z niższej półki. Osobiście używam Solid Edge bo złożenia przypadły mi do gustu (i w pracy go używałem - stąd w nim mam największą wprawę) ale pozostałe są bardzo podobne.

Fusion 360 Można powiedzieć że zawiera wszystkie najczęściej używane funkcje z tych powyższych. I ma dodatkowo moduł CAM. Jest dosyć przyjazny dla nowego użytkownika. U nas w kole mieliśmy 4 godzinne szkolenie (https://cademia.pl/) i ludzie bardzo szybko załapali ale jak tak samemu usiąść to na spokojnie myślę że 2-3 dni i można szaleć.

Prawie wszystkie z wymienionych posiadają darmową wersję edukacyjną i jakieś darmowe okresy dla start-upów ale z tych w pełni darmowych to polecam:
DesignSpark Mechanical - można w pełnie komercyjnie wykorzystywać i myślę że jest najprostszy dla nowego użytkownika - 2 godzinki i spokojnie można tworzyć. Jedynym utrudnieniem jest to że nie ma możliwości tworzenia ruchomych złożeń ale przy małych projektach można bez tego się obejść.

To takie małe podsumowanie CAD'ów w których miałem przyjemność robić. Co do kombajnów to jeszcze są: CATIA oraz NX ale to już są dosłownie kombajny do projektowania samolotów, samochodów itp.

Miłego tworzenia, jak coś będzie trzeba to pytaj 😉

A licencja? 😛

Ja używam endera 3, można było pomyśleć o enderze 3 v2. Co do filamentów dłuższy czas używałem filamentów od 3dactive... powiem tak, że dużo regulacji drukarki mnie czekało po paru godzinach druku, teraz przesiadłem się na dd i szczerze mówiąc, praktycznie nie ruszam druarki mechanicznie i wydruki są ok.. aczkolwiek trafiła mi się jedna "nadcięta" nitka w szpuli, mam nawet gdzieś fotkę, potem wrzucę

 

edit. w enderze 3 od razu należy albo wydrukować ramię ekstrudera, albo dokupić aluminiowe.

 

edit2. obiecana fotka

 

119208600_3236991343050448_6734980187696873994_n.jpg

Edytowano przez BananWszyscy
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Uważam, że Ender 3 to dobry wybór, sam taką drukarkę kiedyś wybrałem. Mam też doświadczenie z Anet A8 i z mojego doświadczenia powiem, że Ender jest bardziej bezobsługowy, wydaje mi się też, że Anetka daje więcej możliwości rozbudowy.

Co do oprogramowania do tworzenia modeli 3d, to nie ma tutaj najlepszego i jedynie słusznego rozwiązania. To nie program tworzy model, a użytkownik. Ja podczas kilku projektów w kołach naukowych nauczyłem się Inventora i Solida, jakoś ten drugi bardziej przypadł mi do gustu. Jeżeli jesteś w wieku studenckim lub osobą młodszą to o licencje nie musisz się martwić. Producenci i dystrybutorzy tego oprogramowania udostępniają darmowe licencje do korzystania w celach niekomercyjnych. Np. licencję do Solida możesz uzyskać po zgłoszeniu się do Studenckiego Konkursu Projektowania Solidowrks: https://www.dps-software.pl/edukacja-cad-cam/studencki-konkurs-projektowy-solidworks/

Edytowano przez thep
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

48 minut temu, thep napisał:

Uważam, że Ender 3 to dobry wybór, sam taką drukarkę kiedyś wybrałem. Mam też doświadczenie z Anet A8 i z mojego doświadczenia powiem, że Ender jest bardziej bezobsługowy, wydaje mi się też, że Anetka daje więcej możliwości rozbudowy.

Jeżeli jesteś w wieku studenckim lub osobą młodszą to o licencje nie musisz się martwić. Producenci i dystrybutorzy tego oprogramowania udostępniają darmowe licencje do korzystania w celach niekomercyjnych. Np. licencję do Solida możesz uzyskać po zgłoszeniu się do Studenckiego Konkursu Projektowania Solidowrks: https://www.dps-software.pl/edukacja-cad-cam/studencki-konkurs-projektowy-solidworks/

Cześć,

niestety mam ponad 50 lat 😁.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.