Skocz do zawartości

W jaki sposób działają cewki i dławiki?


Pirex

Pomocna odpowiedź

Witam, 

 

Cały dzień poświęciłem na nauke o cewkach. Korzystam z różnych źródeł. Niestety o praktycznym wykorzystaniu dławików ciężko cokolwiek znaleźć po za tym że to jeden z rodzajów cewek. Mógłby mi ktoś napisać dokładnie w jaki sposób one działają? 

Opis ze zdjęcia jak i opisy w internecie nie wiele mi mówią. 

 

IMG_20210109_201354.jpg

Edytowano przez Pirex
Błąd w pisowni
Link do komentarza
Share on other sites

@Pirex faktycznie te elementy są mało widowiskowe i często sprawiają wiele problemów początkujących. Czy pytasz o jakieś konkretne zastosowania, czy na razie chcesz poznać ten temat ogólnie, w teorii? Zapoznałeś się z dwoma poniższymi artykułami?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Czytałem powyższe artykuly wiele razy zdanie po zdaniu. Oczywiście nie były to jedyne źródła. Przerobiłem wiele materiału odnośnie wszelkich innych zagadnień użytych w artykule. 

Wiem co to są i za co odpowiadają różnego rodzaju cewki, filtry rc, lc, rlc, co to jest częstotliwość i jej strojenie, jak działają silniki indukcyjne, czujniki bezkontaktowe, oraz tętnienia prądu i jego wygładzanie.

Nadal jednak nie wiem co to dławik... 

Gdyby tak wyrzucić te rezystory i kondensatory z obwodów przedstawionych w artykule Forbot to co zrobiłby sam dławik? 

 

@edit

Przy prądzie stałym zachowałby się na początku jak rezystor a potem jak kawałek przewodu. A przy prądzie przemiennym? Będzie jedynie stawiać opór przy zmianach natężenia prądu? Czyli że dławik to nic innego jak filtr dolnoprzepustowy dla prądu przemiennego? 

Edytowano przez Pirex
Link do komentarza
Share on other sites

@Pirex

13 godzin temu, Pirex napisał:

Czyli że dławik to nic innego jak filtr dolnoprzepustowy dla prądu przemiennego? 

Tak zgadza się. Dla zobrazowania sobie tematu poczytaj fragment tego tematu o przetwornicach, bo m.in. tam znajdują się cewki:

 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

– Jesteś na pustyni, idziesz i nagle…
– To już test? – pyta nerwowo Leon – wąsaty mężczyzna w służbowym uniformie.
– Tak…, idziesz po piasku i nagle widzisz…
– Gdzie? – znowu przerywa wąsacz. – Co to za pustynia?
– Co?!
– Co to za pustynia?
– Wszystko jedno, mówię przykładowo – wyjaśnia prowadzący.
– A co ja tam robię?
– Może masz wszystkiego dosyć i chcesz być sam? – mówi z lekkim podirytowaniem. – Nagle widzisz żółwia lądowego, który idzie do ciebie…
– A co to jest żółw lądowy? – wtrąca indagowany.
– Czy wiesz co to jest żółw? – Ironicznie dopytuje przesłuchujący, wypuszczając z ust chmurę cygarowego dymu.
– Pewnie… – przekonuje coraz bardziej zmieszany maglowaniem mężczyzna.
– To jedno i to samo.

To tyle w sprawie cewek i dławików. Mam nadzieję, że wszyscy wiedzą z czego ten cytat.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.