Skocz do zawartości

Budowa frezarki CNC na stalowej ramie sterowanej z komputera PC - Mechanika [1/2]


Tomson1105

Pomocna odpowiedź

Witam,

na pewno ten projekt kosztował Cię mnóstwo pracy. Ja nie zdecydowałbym się na konstrukcję stalową z profili zimno giętych. Ich niedokładności wymiarowe i naprężenia spawalnicze, na pewno nie zapewnią precyzyjnej obróbki na tak powstałej maszynie. Profile Al o różnych kształtach i przekrojach zapewniają co najmniej taką samą sztywność a pozwalają uzyskać większą dokładność.
Pomyśl o tym w następnych konstrukcjach.
Pozdrawiam, Darek

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@WojProLbk Też dobrze wygląda. Ale mam 2 ważne uwagi.
1) Czy twoje śruby napędowe opierają się jedynie na nakrętce i na silniku? Nie masz żadnych łożysk podtrzymujących śruby? W ten sposób możesz szybko załatwić łożyska silników, nie są one za duże i nie są przeznaczone do przenoszenia sił osiowych, bo to są zwykłe łożyska kulkowe, a nie stożkowe.

2) Przy osi Z mogłeś odwrócić prowadnice tak jak u mnie. Czyli łożyska na wózku osi X, a prowadnice na osi Z. Konstrukcja jest wtedy bardziej kompaktowa, wózek nie ogranicza wysokości roboczej, brama nie musi być aż taka wysoka a tutaj widzę, że nawet oś Z jest tylko na 2 łożyskach - to za mało 😕 

Jak już się obroniłeś i możesz coś zmienić to popraw te rzeczy 😄 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Masz rację, sporo jest tu do poprawy, już w swojej pracy się do tego przyznałem. Część niedoróbek wynika z tego, że to była pierwsza tego typu konstrukcja w moim wykonaniu, a część z bezlitosnego terminu oddania pracy 😅  Teraz, po Twoim wpisie mam sporą motywację, żeby całość dokończyć.
O osi Z nie myślałem w ten sposób, dzięki za podpowiedź!

Mógłbyś powiedzieć w jaki sposób dobierałeś średnice wałków prowadnic i śrub napędowych? To co zastosowałem działa, ale pamiętam, że miałem z tym mały problem na etapie projektowania i jestem ciekaw jak sobie z tym poradziłeś 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@WojProLbk Co do wyboru śrub kulowych, prowadnic i łożysk masz noty katalogowe. Śruby kulowe 16 mm średnicy w zupełności wystarczą. Co do prowadnic to bardziej trzeba się sugerować łożyskami, zobaczyć i łożysko jest w stanie przenieść w którą stronę. U mnie są prowadnice i łożyska 20 mm średnicy. 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy w osi y dana jest tylko jedna śruba pociągowa zamiast dwóch czy to nie wpływa drastycznie na dokładność frezu ? Planuję taką frezarkę zrobić tylko o większym polu roboczym. I zbieram informacje. Dlatego się dopytuję czy aby jedna śruba w osi y to nie za mało (Chodzi mi tą pod stołem roboczym). A drugie pytanie jeszcze czy jakbyś poprawiał swoją frezarkę to nie lepsze by były prowadnice HIWIN zamiast wałkowych. Bo czytałem że w prowadnice wałkowe często sprzedają z nie dokładnymi prętami, przez co na wałkach występują luzy i przez to frezarka mocno traci na dokładności. No i jeśli prowadnice liniowe HIWIN to montaż od góry czy od boku lepsza ?

 

Edytowano przez kamil456
literówka
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 28.05.2022 o 20:17, kamil456 napisał:

A drugie pytanie jeszcze czy jakbyś poprawiał swoją frezarkę to nie lepsze by były prowadnice HIWIN zamiast wałkowych.

Między wałkiem podpartym a prowadnicą liniową nie ma aż tak drastycznych różnic w efektywności. Moim zdaniem prowadnice liniowe mają jedynie sens w osi Z, która jest narażona na największe przeciążenia. Dla XY wałek 20mm spokojnie poradzi sobie nawet z S235. 

Jeżeli kupisz wałki z zaufanego źródła a nie od losowego chińczyka i z dobra klasą dokładności to luzów nie powinno być. 
Ale to tylko moje amatorskie doświadczenia… 

A co do śrub to tylko kulowe 😉 Trapezy z nakrętkami lądującymi nadal mogą mieć problemy. Do prostych prac wystarczą ale do metalu bym się już bał (poza aluminium) 

I żeliwo jest trochę lepsze od stali (lepiej tłumi drgania), aktualnie próbuję przerobić darmową frezarkę (3020 from PRC) którą dostałem od kumpla by wyciągnąć z niej dokładności rzędu 0.01mm, ale to nie jest proste zadanie… 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hm.. ciekawy temat, bo ja też jestem na etapie budowy frezarki bramowej. Aczkolwiek rodzi się poważne pytanie natury kinematyki maszyn. Jak poważny wpływ, na konstrukcję ma wysokość ruchomej bramy? Podzieliłbym się zdjęciem, ale BT w WIN7 odmawia współpracy z moim telefonem.

PS. Po krótkim boju się udało. Na razie jest to w powijakach ale od czegoś zacząć trzeba.

IMG_20220519_130203.thumb.jpg.842c48343bd6b1129e52375f669eb305.jpg

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, BlackJack napisał:

Hm.. ciekawy temat, bo ja też jestem na etapie budowy frezarki bramowej. Aczkolwiek rodzi się poważne pytanie natury kinematyki maszyn. Jak poważny wpływ, na konstrukcję ma wysokość ruchomej bramy? Podzieliłbym się zdjęciem, ale BT w WIN7 odmawia współpracy z moim telefonem.

PS. Po krótkim boju się udało. Na razie jest to w powijakach ale od czegoś zacząć trzeba.

IMG_20220519_130203.thumb.jpg.842c48343bd6b1129e52375f669eb305.jpg

Ja robię z profili stalowych. Będę spawał. Dużo stabilniejsze będzie. Zrobiłem research i doszedłem do wniosku, że nie ma co tracić pieniędzy na v-sloty. Profile stalowe są dużo tańsze dzięki temu można zainwestować pieniążki w np. śrubę kulową zamiast trapezówki.

Edytowano przez kamil456
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 28.05.2022 o 20:17, kamil456 napisał:

Czy w osi y dana jest tylko jedna śruba pociągowa zamiast dwóch czy to nie wpływa drastycznie na dokładność frezu ? Planuję taką frezarkę zrobić tylko o większym polu roboczym. I zbieram informacje. Dlatego się dopytuję czy aby jedna śruba w osi y to nie za mało (Chodzi mi tą pod stołem roboczym). A drugie pytanie jeszcze czy jakbyś poprawiał swoją frezarkę to nie lepsze by były prowadnice HIWIN zamiast wałkowych. Bo czytałem że w prowadnice wałkowe często sprzedają z nie dokładnymi prętami, przez co na wałkach występują luzy i przez to frezarka mocno traci na dokładności. No i jeśli prowadnice liniowe HIWIN to montaż od góry czy od boku lepsza ?

 

W moim przypadku jedna śruba wystarczyła. Łożyska nie pozwalają na przekoszenie bramy, ale jakby frezarka miała być większa to już bym się raczej zdecydował na dwie śruby. W moim przypadku łożyska bramy tworzą prostokąt w przybliżeniu 30x100 cm. U siebie nie mogłem narzekać na braki sztywności konstrukcji. Choć gdyby miała robić więcej w metalu to już by to robiło różnicę pewnie.

Co do wózków HIWIN to raczej są lepszą opcją, ale na pewno droższą. W moim przypadku nie było żadnych problemów z moimi prowadnicami. W mojej konstrukcji można zjechać bramą ze stołu i mieć dwa osobne elementy do przenoszenia i transportu. Z wózkami HIWIN też dałoby się to zrobić tak samo, ale wózki potrafią gubić kulki więc za każdym razem by trzeba było te wózki zabezpieczać. W moim przypadku bym nie zmieniał na wózki HIWIN. A z tym czy wózki by miały być jak u mnie czy na boku to już bym się sugerował w której pozycji większe siły wytrzymują, chyba że nie ma różnicy lub jest duża wytrzymałość to wtedy bym się sugerował jakąś wygodą czy coś.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 30.05.2022 o 00:12, H1M4W4R1 napisał:

Między wałkiem podpartym a prowadnicą liniową nie ma aż tak drastycznych różnic w efektywności. Moim zdaniem prowadnice liniowe mają jedynie sens w osi Z, która jest narażona na największe przeciążenia. Dla XY wałek 20mm spokojnie poradzi sobie nawet z S235. 

Jeżeli kupisz wałki z zaufanego źródła a nie od losowego chińczyka i z dobra klasą dokładności to luzów nie powinno być. 
Ale to tylko moje amatorskie doświadczenia… 

A co do śrub to tylko kulowe 😉 Trapezy z nakrętkami lądującymi nadal mogą mieć problemy. Do prostych prac wystarczą ale do metalu bym się już bał (poza aluminium) 

I żeliwo jest trochę lepsze od stali (lepiej tłumi drgania), aktualnie próbuję przerobić darmową frezarkę (3020 from PRC) którą dostałem od kumpla by wyciągnąć z niej dokładności rzędu 0.01mm, ale to nie jest proste zadanie… 

Potwierdzam w całej treści 😁

Edytowano przez Tomson1105
Zabrakło cytatu
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 30.05.2022 o 11:24, kamil456 napisał:

Ja robię z profili stalowych. Będę spawał. Dużo stabilniejsze będzie. Zrobiłem research i doszedłem do wniosku, że nie ma co tracić pieniędzy na v-sloty. Profile stalowe są dużo tańsze dzięki temu można zainwestować pieniążki w np. śrubę kulową zamiast trapezówki.

A to nie ty przypadkiem do mnie pisałeś w temacie v-slotów jakoś ostatnio? 😁 Dokładnie w tym temacie ktoś pisał do mnie na YT lub na FP 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.