Skocz do zawartości

Budowa frezarki CNC na stalowej ramie sterowanej z komputera PC - Mechanika [1/2]

Pomocna odpowiedź

Witam,

na pewno ten projekt kosztował Cię mnóstwo pracy. Ja nie zdecydowałbym się na konstrukcję stalową z profili zimno giętych. Ich niedokładności wymiarowe i naprężenia spawalnicze, na pewno nie zapewnią precyzyjnej obróbki na tak powstałej maszynie. Profile Al o różnych kształtach i przekrojach zapewniają co najmniej taką samą sztywność a pozwalają uzyskać większą dokładność.
Pomyśl o tym w następnych konstrukcjach.
Pozdrawiam, Darek

• Lubię! 2

@Wrodarek

Cytat

Ich niedokładności wymiarowe i naprężenia spawalnicze, na pewno nie zapewnią precyzyjnej obróbki na tak powstałej maszynie.

Cóż... Pomiary dokładności gotowej frezarki mówią co innego 🙂 Konstrukcja jest przede wszystkim bardzo sztywna. O naprężeniach przy spawaniu też już wpominałem w artykule umiejętne spawanie pozwoliło im przeciwdziałać, a ostateczne niedociągnięcia rozwiązało planowanie powierzchni, więc nie wiem w czym problem 😄 Mając jakieś zaplecze techniczne i umiejętności nie określiłbym tego jako nadmiar pracy, tylko trochę bardziej się trzeba było postarać niż przy jakiejkolwiek innej konstrukcji stalowej. Dla kogoś niemającego takich możliwości z pewnością profile alumuniowe są łatwiejsze, ale za to duuużo droższe. Materiał na konstrukcję ramy i bramy kosztował ok 200 zł. Przy profilach aluminiowych koszty rosną drastycznie jak się zacznie liczyć wszystkie nakrętki, łączniki i inne akcesoria a dodatkowo odpada możliwość przyspawania czegoś. Co do sztywności... noooo mocno bym się kłócił czy konstrukcja aluminiowa skręcana zapewni podobną sztywność co konstrukcja stalowa spawana. Do tego dochodzi jeszcze kwestia masy konstrukcji. Za lekka też nie może być bo przy frezowaniu zaczynają przeszkadzać rezonanse podczas cięcia i mają wpływ na jakoś powierzchni frezowania.

• Lubię! 2

Witam kolego, trochę jestem w szoku, bo bardzo podobną konstrukcję popełniłem w ramach swojej pracy inżynierskiej 🙂  Wiele założeń, przynajmniej tych wstępnych, jest zbieżnych z moimi, a sama konstrukcja ma kilka podobnych rozwiązań (np. przenośność). Praca również składała się z projektu w Inventorze oraz konstrukcji rzeczywistej (załączam zdjęcia). Myślałem nad opisem na forum, niestety mój projekt jest niedokończony i czeka na przypływ gotówki 😁 Gratuluję konstrukcji i pozdrawiam z WEiA 😉

Złożenie całość.png2397605123410386415.jpg

• Lubię! 2

@WojProLbk Też dobrze wygląda. Ale mam 2 ważne uwagi.
1) Czy twoje śruby napędowe opierają się jedynie na nakrętce i na silniku? Nie masz żadnych łożysk podtrzymujących śruby? W ten sposób możesz szybko załatwić łożyska silników, nie są one za duże i nie są przeznaczone do przenoszenia sił osiowych, bo to są zwykłe łożyska kulkowe, a nie stożkowe.

2) Przy osi Z mogłeś odwrócić prowadnice tak jak u mnie. Czyli łożyska na wózku osi X, a prowadnice na osi Z. Konstrukcja jest wtedy bardziej kompaktowa, wózek nie ogranicza wysokości roboczej, brama nie musi być aż taka wysoka a tutaj widzę, że nawet oś Z jest tylko na 2 łożyskach - to za mało 😕 

Jak już się obroniłeś i możesz coś zmienić to popraw te rzeczy 😄 

• Lubię! 2

Masz rację, sporo jest tu do poprawy, już w swojej pracy się do tego przyznałem. Część niedoróbek wynika z tego, że to była pierwsza tego typu konstrukcja w moim wykonaniu, a część z bezlitosnego terminu oddania pracy 😅  Teraz, po Twoim wpisie mam sporą motywację, żeby całość dokończyć.
O osi Z nie myślałem w ten sposób, dzięki za podpowiedź!

Mógłbyś powiedzieć w jaki sposób dobierałeś średnice wałków prowadnic i śrub napędowych? To co zastosowałem działa, ale pamiętam, że miałem z tym mały problem na etapie projektowania i jestem ciekaw jak sobie z tym poradziłeś 🙂

• Lubię! 1

@WojProLbk Co do wyboru śrub kulowych, prowadnic i łożysk masz noty katalogowe. Śruby kulowe 16 mm średnicy w zupełności wystarczą. Co do prowadnic to bardziej trzeba się sugerować łożyskami, zobaczyć i łożysko jest w stanie przenieść w którą stronę. U mnie są prowadnice i łożyska 20 mm średnicy. 

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay