Skocz do zawartości

Jakich złącz użyć do podłączania peryferiów do płytki?


g0raj

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Przerabiam obecnie książkę "Budowa robotów dla początkujących" (https://forbot.pl/blog/budowa-robotow-dla-poczatkujacych-helion-2012-id123). Mam pytanie odnośnie etapu gdzie autor przedstawia sposób na podłączenie guzików (dźwigniowych), silników, baterii, etc. do płytki (docelowo lutowanej raster 2,54).

Autor sugeruje użycie złączy typu molex, które posiadają zabezpieczanie przed samoczynnym wysunięciem się. Natomiast to, co skutecznie mnie odstrasza, to fakt, że poszukując zaciskarki do złączy tego typu, jedyne sensowne co znalazłem i będzie działać, to: 0638111000 MOLEX (np. https://www.tme.eu/pl/details/mx-63811-1000/zaciskarki-pozostale/molex/0638111000/?brutto=1). Konkretnie odstrasza mnie cena zaciskarki - powyżej 300 zł.

  1. Czy ktoś wie czy jest budżetowy odpowiednik wspomnianej zaciskarki, którego mógłbym użyć?
  2. Jakie macie swoje praktyki na wykonywanie takich połączeń? Podoba mi się idea możliwości wpinania w płytkę i wygodnego odłączania. Ale może coś innego niż molex? Szperając w internecie znalazłem jeszcze takie opcje jak
    1. ARK - np. https://botland.com.pl/196-zlacza-ark ale tu chyba pozostaje kwestia podłączania kabelków za każdym razem - chyba uciążliwe
    2. BLS https://botland.com.pl/600-zlacza-bls bądź.. https://botland.com.pl/721-zlacza-raster-254mm?cena=0-10 . Nie bardzo widzę, czym te dwie pozycje różnią się między sobą. Natomiast nie występują tu zatrzaski zabezpieczające przed wysunięciem się.

Ciekawi mnie jakie są Wasze praktyki. Jakich złączy używacie i jakie do tego potrzebne są narzędzia? Chodzi mi finalnie o użycie ich w płytach do lutowania. Gdyby pasowały też do stykowych to już w ogóle byłoby super.

Link do komentarza
Share on other sites

Złącza 2.54 (nie wiem jak to się fachowo nazywa, z tego co wyczytałem to podobno jakiś gatunek Molexa) mają zatrzask, chociaż nie jest specjalnie widoczny. Przy odrobinie wprawy bardzo dobrze się lutują (BLS-y zresztą też). Ja zmarnowałem kilka sztuk pinów (powiedzmy 10) i teraz mi wychodzi całkiem nieźle. Po zlutowaniu trzeba zacisnąć zwykłymi szczypcami. O męskich nawet nie wspominam - lutują się dokładnie tak jak zwykłe goldpiny.

Do stykówek możesz użyć BLS z męskimi pinami.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 12.04.2021 o 17:52, ethanak napisał:

Złącza 2.54 (nie wiem jak to się fachowo nazywa, z tego co wyczytałem to podobno jakiś gatunek Molexa) mają zatrzask, chociaż nie jest specjalnie widoczny. Przy odrobinie wprawy bardzo dobrze się lutują (BLS-y zresztą też). Ja zmarnowałem kilka sztuk pinów (powiedzmy 10) i teraz mi wychodzi całkiem nieźle. Po zlutowaniu trzeba zacisnąć zwykłymi szczypcami. O męskich nawet nie wspominam - lutują się dokładnie tak jak zwykłe goldpiny.

Do stykówek możesz użyć BLS z męskimi pinami.

 

Masz na myśli przykładowo takie szczypce: https://botland.com.pl/szczypce/11385-szczypce-wygiete-hy-21w-130mm-5900804005698.html ? 

Serio jeszcze lutowałeś? Z tego co czytam jakieś opisy, to nie ma mowy o lutowaniu, tylko że wystarczy zacisnąć.

Nawiasem mówiąc mam trochę kabla linki 20 AWG (z TME), który planuję wykorzystać. Mam nadzieję, że nie będzie za gruby. Ale nie mogłem nigdzie znaleźć cieńszych (22-24 AWG) w sensownych ilościach i cenach.. Ma ktoś może jakieś tipy w tym temacie (gdzie się zaopatrywać w kable)? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, g0raj napisał:

Masz na myśli przykładowo takie szczypce:

Na przykład.

16 minut temu, g0raj napisał:

Z tego co czytam jakieś opisy, to nie ma mowy o lutowaniu, tylko że wystarczy zacisnąć.

A doczytałeś że trzeba mieć zaciskarkę i wtedy wystarczy zacisnąć? Możesz spróbować szczypcami bez lutowania, ale jak Ci się przewód wysunie później z wtyczki to nie miej pretensji.

22 minuty temu, g0raj napisał:

nie mogłem nigdzie znaleźć cieńszych (22-24 AWG) w sensownych ilościach i cenach

AWG28 za cienki? Bo jeśli nie, to tego jest mnóstwo chyba w każdym sklepie...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zależnie od rodzaju używam całkiem sporego arsenału...

  • Zasilanie dużej mocy - ARK
  • Mała ilość przewodów (np. zasilanie zewnętrznego niezależnego układu) - JST / XH
  • Duża ilość przewodów sygnałowych - najczęściej IDC
  • Board->Board - PCIe / DIMM / SoDIMM (zależy od zastosowania)
  • 2.54 goldpin 😉

Pewnie jeszcze kilka by się znalazło (np. RJ45 czy USB), ale najczęściej te z listy... 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

 

Dnia 14.04.2021 o 15:04, ethanak napisał:

AWG28 za cienki? Bo jeśli nie, to tego jest mnóstwo chyba w każdym sklepie...

ethanak - Właśnie sprowokowałeś mnie do ponownego zweryfikowania. Chyba faktycznie AWG28 będzie wystarczający. Pierwotnie celowałem w AWG20, bo w projekcie mam dwa silniki, gdzie w każdym prąd blokowania to około 0,6A. Dlatego uważałem, że potrzebuję do zasilania właśnie AWG20 wytrzymującego 1,5A. Natomiast w przypadku prądu blokowania (chwilowe, skrajne sytuacje) powinienem bardziej patrzeć na maksymalną obciążalność uziemienia, a nie zasilania. A w biegu jałowym jeden silnik pobiera raptem 60mA.

Cytat

Mała ilość przewodów (np. zasilanie zewnętrznego niezależnego układu) - JST / XH

H1M4W4R1 - Czego używasz do zaciskania tych JST?

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, g0raj napisał:

H1M4W4R1 - Czego używasz do zaciskania tych JST?

kupuję gotowce z Ali... jestem zbyt leniwy na zaciskanie 😉 Poza tym ostatnio odeszły do lamusa przez IDC i ARK

Btw: dla DIMM/SoDIMM/PCIe radzę pilnować grubości płytek 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.