Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Budowa robotów dla początkujących – Helion 2012

Książki 27.04.2012 Damian (Treker)

budrob-recWydawnictwo Helion dodało do swojej oferty książkę, która zainteresuje początkujących robotyków. Mowa o pozycji Budowa robotów dla początkujących, której autorem jest David Cook, pasjonat elektroniki, konstruktor robotów.

Miałem nadzieje odnaleźć w niej złoty środek na problemy początkujących. Czy się udało? O tym w recenzji.

Wstęp

Początek książki to kilka stron wyjaśniających, czym tak naprawdę będziemy się zajmować. Fragment ten sprowadza  początkujących i ich pomysły na ziemię. Kolejne rozdziały to idealne wprowadzenie w świat elektroniki dla osób początkujących. Omówione zostało dokładnie to, z czym będziemy musieli zmierzyć się, tworząc własnego robota.

Okładka książki

Okładka książki

Głównym celem tego obszernego poradnika jest zbudowanie prostego, analogowego robota podążającego za linią. Od samego początku omawiane są potrzebne narzędzia oraz zasady bezpiecznej pracy. Kolejny obszerny rozdział opisuje jedno z najważniejszych urządzeń w warsztacie robotyka i elektronika – uniwersalny miernik cyfrowy. Omówione są różne typy multimetrów, ich możliwości oraz zasady wykonywania pomiarów.

Warto zwrócić uwagę, że istota miernika nie została później pominięta.

W rozdziałach omawiających elementy elektroniczne multimetr jest często używany. Pokazano, jak bardzo ułatwia on pracę.

Przed przystąpieniem do budowy robota, opisano systemy metryczne oraz jednostki spotykane wyłącznie w elektronice. Dalsza część książki to opisy elementów elektronicznych, takich jak: rezystory, diody, źródła zasilania, złącza, komparatory czy tranzystory. Każdy element został szeroko opisany od strony praktycznej. Nie zabrakło teorii, która pojawia się w małych, ale wystarczających dawkach.

Budowa robotów

W dalszej części omówiono silniki prądu stałego, przekładnie mechaniczne, elementy mechaniczne oraz inne materiały niezbędne do stworzenia obudowy robota. Koniec książki to omówienie uruchomienia linefollowera, do którego zbudowania przygotowywano nas przez poprzednie rozdziały. Omówione zostały kolejne etapy lutowania oraz uruchamiania konstrukcji – od częściowych prototypów, po ostateczną wersję.

Robot opisywany w książce.

Robot opisywany w książce.

Na samym końcu autor podpowiada, czym należy zainteresować się dalej. Przedstawia pokrótce pozostałe elementy, takie jak czujniki odległości czy przekaźniki.

Do książki dołączony jest dodatek omawiający prawo Ohma oraz kilka innych, drobnych spraw, na które warto zwrócić uwagę, a które nie znalazły swojego miejsca we wcześniejszych rozdziałach. Co ważne, autor podkreśla również, że tworzenie własnych konstrukcji nie jest pasmem sukcesów. Często zdarzają się porażki – podane zostały konkretne przykłady z rozwiązaniami.

Zagadnienia opisano w sposób przystępny dla początkujących, co nie znaczy, że zakres materiału został okrojony.

Książka napisana jest w sposób przyjazny dla czytelnika, lektura idzie szybko. Nie ma momentów, w których pojawia się coś niezrozumiałego. Książka jest gruba – 416 stron, jednak sprzedawana jest w dość niskiej cenie jak na publikację tego typu. Warto zapoznać się również z jej opisem na stronie wydawnictwa oraz udostępnionym fragmentem książki.

Podsumowanie

Książkę Budowa robotów dla początkujących szczerze polecam początkującym, którzy chcieliby wejść w świat robotyki. Nie od razu zrobi ona z Was konstruktorów najlepszych robotów, jednak moim zdaniem jest ona idealnym poradnikiem wyjaśniającym wiele spraw, które przydadzą się przy własnych projektach.

Nie uważam, aby przedstawiony tam robot był wzorem dla początkujących. Jednak mając wyjaśnione wszystkie podstawy w tak przystępny sposób, na pewno łatwiej będzie „wkręcić” się we wspaniały świat robotyki amatorskiej. Książka dostępna jest w wersji papierowej oraz tańszej – elektronicznej. Zainteresowanych odsyłam na odpowiednie strony:

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierowąKup wersję elektroniczną

Więcej naszych recenzji można znaleźć na stronie z polecanymi książkami.

Po lekturze książki zachęcam do budowy kolejnych konstrukcji, Waszymi inspiracjami mogą być nasze poradniki:

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące książki. Zachęcam do lektury oraz dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Załączniki

Fragment książki (pdf, 1 MB) - Pobierz

Fragment książki "Budowa robotów dla początkujących", wydawnictwo Helion.

Komentarze

Wojtek

22:39, 27.04.2012

#1

Zakup książki był przez wydawnictwo sponsorowany? Pewnie tak bo w rzeczywistości książka ta jest tandetna i zupełnie nieprzydatna.

Treker
Autor wpisu
Administrator

22:54, 27.04.2012

#2

Wojtek, możesz poprzeć czymś swoją tezę co do tandetności tej książki? Przeczytałeś ją chociaż? Jeśli tak i uważasz, że jest zła tzn. że wiedziałeś o wszystkim co jest w niej poruszane. Niestety, ale wiele osób szczególnie młodych, początkujących ma całkowite braki w podstawach elektroniki oraz nie wie jak korzystać z potrzebnych narzędzi. W książce tej wszystko to jest dokładnie opisane i wyjaśnione, gdyby każdy miał tylko tak "tandetną" wiedzę to mam wrażenie, że 80% pytań początkujących nie musiała się tutaj codziennie pojawiać :)

Już po samym spisie treści można zauważyć, jak wiele rzeczy jest tam poruszane. Jest to swego rodzaju droga na skróty od "zera" do pierwszego robota, pomijając osobny etap nauki elektroniki.

Tak jak wspomniałem w recenzji, chociaż może tego nie doczytałeś, książkę polecam jako poradnik elektroniki/mechaniki, jako wstęp do budowy późniejszych robotów. Napisałem również, że nie uważam, aby przedstawiona tam konstrukcja była idealna.

Wojtek

5:47, 28.04.2012

#3

Szczerze mówiąc moja opinia bazuje na tych kilku stronach ,które są dostępne w pdf'ie. Ale jeśli treśc tam zawarta mnie nie zaciekawiła to boje się pomyślec co by było po tych kilkuset stronach które prowadzą do zbudowania... linefollower'a BEAM. Nie wiem jak ty ,ale ja mam ograniczony czas na zajmowanie się elektroniką itp - robię to głównie w wakacje i dlatego nie zamierzam tego czasu w ten sposób marnować - lepiej kupic książkę poświęconą konkretnemu zagadnieniu.

A tak wracając do pytania o sponsora. Rozumiem, że zakup był sponsorowany? Bo to wiele wyjaśnia na temat recenzji.

Treker
Autor wpisu
Administrator

9:22, 28.04.2012

#4

Jeśli wyrobiłeś sobie opinię na podstawie samego wstępu do książki, to w porządku Twoje prawo. Szkoda tylko, że z góry zakładasz jak wygląda reszta.

Wojtek napisał/a:

Nie wiem jak ty ,ale ja mam ograniczony czas na zajmowanie się elektroniką itp - robię to głównie w wakacje i dlatego nie zamierzam tego czasu w ten sposób marnować - lepiej kupic książkę poświęconą konkretnemu zagadnieniu.

Nie rozumiem o co Ci chodzi, skoro wiesz czego i skąd się uczyć to proszę bardzo, raz jeszcze powtarzam, że poradnik ten jest dla kogoś, kto chciałby momentalnie bez żadnego przygotowania zabrać się za pierwszego robota. Ciężko tworzyć porównania, gdyż jest to pierwsza książka tego typu na polskim rynku.

Wojtek napisał/a:

A tak wracając do pytania o sponsora. Rozumiem, że zakup był sponsorowany? Bo to wiele wyjaśnia na temat recenzji.

Ciężko to nazwać sponsoringiem, ale już 3 tygodnie temu w odpowiednim temacie podałem jakie książki otrzymałem do oceny od wydawnictwa Helion. Działa to na takiej samej zasadzie jak recenzję różnych modułów elektronicznych, które są u dostępne na Forbocie. Każdy ma prawo do własnego zdania i tworzenia teorii spiskowych... Nikt nie zmusza Cie do czytania tych recenzji lub/i kupowania danych produktów. Książkę pokazałem do przewertowania kilku początkującym osobom i jakoś nikt z nich nie ocenił jej w taki sposób jak Ty.

kreator

10:01, 28.04.2012

#5

Treker z mojego punktu widzenia (czytaj kompetnego zielonego odnośnie robotyki i mającego podstawy elektroniki) po przeczytaniu tego co jest udostępnione w pdf'ie bardzo mi się spodobało fajnie że każde zagadnienie jest w osobnym pod rozdziale dzięki czemu wszystko widać pięknie i przejżyście. Ale gdy zobaczyłem jej cenę to mnię zniechęciło, niestety wydać 69 zł na książke troszkę poraża ;/

Treker
Autor wpisu
Administrator

10:10, 28.04.2012

#6

kreator, eh no niestety z tym masz rację. Jednak napisałem, że cena jest "dość niska", ponieważ trzeba to porównywać na tle podobnych publikacji. Niestety, ale książki techniczne są u nas jeszcze stosunkowo drogie.

Sabre

10:27, 28.04.2012

#7

Wojtek, ja osobiście książki nie znam, nawet nie zajrzałem w spis treści, znam za to stronę jej autora. Budując przed prawie pięcioma laty mojego pierwszego linefollowera - Psotka, strona Davida Cooka była moją inspiracją. Informacje w niej zawarte pozwoliły mi zbudować mojego pierwszego robota. Niestety przeglądając stronę, ciągle napotykałem na informację, że jakiś temat jest lepiej opisany, bardziej rozwinięty w tej właśnie książce. Ile bym wtedy dał żeby ją sobie kupić i to jeszcze po polsku!

Dzisiaj jest ogrom informacji na forbocie, ale początkujący w dalszym ciągu pytają o to samo bo nie potrafią się odnaleźć w tym ogromie informacji. Wydaje mi się, że taka książka jest w stanie poprowadzić każdego za rękę i nauczyć jak zbudować pierwszego robota. Książki nigdy nie czytałem, ale gwarantuję, że to na pewno będą dobrze wydane pieniądze dla kogoś początkującego.

kreator

10:30, 28.04.2012

#8

Treker szkoda że nasze państwo nie finansuje takich książek np do bibliotek szkolnych ;/. Racja że cena stosunkowo niska w porównaniu z innymi tego typu książkami ale 60% zielonych (w tym nieraz ja) nie patrzy na inne książki. No cóż idą wakacje trzeba by się wziąć w końcu za budowę jakiegoś robota i być może dopiero wtedy docenię cenę tej książki.

Treker
Autor wpisu
Administrator

10:33, 28.04.2012

#9

kreator, spróbuj poszukać w bibliotekach technicznych, może będą mieli. Przykładowo widziałem ją w bibliotece u siebie na politechnice :)

kreator

10:37, 28.04.2012

#10

Może w moim zacofanym mieście gdzieś bd mieli muszę bratu powiedzieć żeby u siebie na polibudzie poszukał ;)

riddyk

15:43, 30.04.2012

#11

Tej pozycji nie miałem w ręku, ale miałem inne pozycje heliona. Są to zwykle dobre pozycje. Helion jak i wydawnictwo BTC robi bardzo dużo dla hobbystów. Jedynie można się zapytać dlaczego tak późno?

Edit:

Tego rodzaju sponsoring nie narzuca się tak jak reklamy na onecie. I dodatkowo świadczy o tym, że forum zostało zauważone przez osoby trzecie.

Kolejną rzeczą jest cena czy jest to tak dużo za wiedzę z 5lat studiów w pigułce ? Przecież nasze hobby jest drogie.

Treker
Autor wpisu
Administrator

20:22, 30.04.2012

#12

riddyk napisał/a:

Jedynie można się zapytać dlaczego tak późno?

Miejmy nadzieję, że to początek :)

riddyk napisał/a:

Tego rodzaju sponsoring nie narzuca się tak jak reklamy na onecie. I dodatkowo świadczy o tym, że forum zostało zauważone przez osoby trzecie.

Nie podoba mi się to słowo "sposnoring" - trochę wyolbrzymia sprawę :) Zauważyłem, że Helion ma w swojej ofercie nową ciekawą książkę, zapytałem czy nie chcieliby przesłać jej do recenzji i nawiązaliśmy taką współpracę :) Ta recenzja tak jak inne pojawiają się głównie po to, aby powiększyć interesującą treść wortalu, przecież nikt nie płaci mi lub innym osobom, aby powstawały tutaj pozytywne recenzje :)

atmega8

21:12, 30.04.2012

#13

Książki w ręku nie miałem, ale moim zdaniem ta książka jest dla kogoś kto może po raz pierwszy w życiu obcuję z elektroniką. Za dużo w niej podstaw. Ale tak początkujący jak najbardziej ok! Kiedyś widziałem w jakimś katalogu książkę po angielsku gdzie budowa robota była opisana na procku pic. Ruchome rami itp. Ogólnie to brak książki która by opisywała budowę robotów na jakimś wyższym poziomie.

kreator

21:34, 30.04.2012

#14

Mówisz że za dużo w niej "podstawy" no ale podstawa jest najważniejsza jeżeli autor zainteresuje nowicjusza tą podstawą to z chęcią i z większą chęcią weźmie się za bardziej skomplikowane zagadnienia. Ogólnie to co zauważyłem (nie wiem czy to prawda) że jest więcej poradników i książek o budowie robota podążającego wzdłużini a mało jest opisujących budowę robota kroczącego ( co jak dla mnie jest bardziej interesujące). A wracając do tematu to jak dobrze pójdzie to książke kupię w maju ;)

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:59, 30.04.2012

#15

kreator napisał/a:

Ogólnie to co zauważyłem (nie wiem czy to prawda) że jest więcej poradników i książek o budowie robota podążającego wzdłużini a mało jest opisujących budowę robota kroczącego

Bo zagadnienia takie są dużo bardziej skomplikowane i złożone. Takie książki mają raczej za zadanie zachęcić do budowy robotów, dalej idzie już z górki :)

Cron

20:50, 03.05.2012

#16

Niedawno zakupiłem tą książkę, przeczytałem prawie całą i jestem na etapie kupowania części.

Dzięki niej zainteresowałem się w ogóle robotyką ( kto wie na jak długo ;-) ) i znalazłem to forum.

Czuje się więc zobowiązany do dodania swojej opinii:

Dla kogoś kto nie miał przedtem do czynienia z elektroniką ta książka jest po prostu idealna(a jeżeli ktoś już coś konstruował i się na tym zna to faktycznie wyrzuca pieniądze w błoto).

Tłumaczy krok po kroku każde zagadnienie, na co zwracać uwagę przy kupnie poszczególnych części i narzędzi a nawet przykładowe ceny (ukłony w stronę tłumacza bo widać że się napracował szukając w polskich sklepach tych części jak i również ewentualnych zamienników). Nie zagłębia się przy tym w szczegóły teoretyczne, podaje najistotniejsze informacje potrzebne do zrozumienia działania a reszta to praktyka.

Nie ma tutaj momentu w którym czytelnik mógłby się czuć zagubiony bo autor coś przemilczał, wszystko jest wyjaśnione a czasami nawet opisane co robić w przypadku gdy coś zepsujemy/nie działa.

Aczkolwiek ma jedną małą wadę, w prawie każdym rozdziale autor sugeruje nabycie jakiegoś nowego elementu lub narzędzia. Prawdopodobnie większość polaków nie ma za rogiem sklepu w takowe zaopatrzonego i kończy się to na zamawianiu przez internet. Dlatego systematyczne kupowanie razem z książką elementów mocno obciąży kieszeń przez koszta przesyłki, szkoda że autor nie zrobił jakiegoś zbiorczego spisu potrzebnych elementów.

Jakbym miał dać ocenę z punktu widzenia początkującego to 9.5/10 ;-)

Zobacz wszystkie komentarze (34) na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.