KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Budowa robotów dla początkujących – Helion 2012

Budowa robotów dla początkujących – Helion 2012

Wydawnictwo Helion dodało do swojej oferty książkę, która zainteresuje początkujących robotyków. Mowa o pozycji Budowa robotów dla początkujących, której autorem jest David Cook, pasjonat elektroniki, konstruktor robotów.

Miałem nadzieje odnaleźć w niej złoty środek na problemy początkujących. Czy się udało? O tym w recenzji.

Wstęp

Początek książki to kilka stron wyjaśniających, czym tak naprawdę będziemy się zajmować. Fragment ten sprowadza  początkujących i ich pomysły na ziemię. Kolejne rozdziały to idealne wprowadzenie w świat elektroniki dla osób początkujących. Omówione zostało dokładnie to, z czym będziemy musieli zmierzyć się, tworząc własnego robota.

Okładka książki

Okładka książki

Głównym celem tego obszernego poradnika jest zbudowanie prostego, analogowego robota podążającego za linią. Od samego początku omawiane są potrzebne narzędzia oraz zasady bezpiecznej pracy. Kolejny obszerny rozdział opisuje jedno z najważniejszych urządzeń w warsztacie robotyka i elektronika – uniwersalny miernik cyfrowy. Omówione są różne typy multimetrów, ich możliwości oraz zasady wykonywania pomiarów.

Przed przystąpieniem do budowy robota, opisano systemy metryczne oraz jednostki spotykane wyłącznie w elektronice. Dalsza część książki to opisy elementów elektronicznych, takich jak: rezystory, diody, źródła zasilania, złącza, komparatory czy tranzystory. Każdy element został szeroko opisany od strony praktycznej. Nie zabrakło teorii, która pojawia się w małych, ale wystarczających dawkach.

Budowa robotów

W dalszej części omówiono silniki prądu stałego, przekładnie mechaniczne, elementy mechaniczne oraz inne materiały niezbędne do stworzenia obudowy robota. Koniec książki to omówienie uruchomienia linefollowera, do którego zbudowania przygotowywano nas przez poprzednie rozdziały. Omówione zostały kolejne etapy lutowania oraz uruchamiania konstrukcji – od częściowych prototypów, po ostateczną wersję.

Robot opisywany w książce.

Robot opisywany w książce.

Na samym końcu autor podpowiada, czym należy zainteresować się dalej. Przedstawia pokrótce pozostałe elementy, takie jak czujniki odległości czy przekaźniki.

Do książki dołączony jest dodatek omawiający prawo Ohma oraz kilka innych, drobnych spraw, na które warto zwrócić uwagę, a które nie znalazły swojego miejsca we wcześniejszych rozdziałach. Co ważne, autor podkreśla również, że tworzenie własnych konstrukcji nie jest pasmem sukcesów. Często zdarzają się porażki - podane zostały konkretne przykłady z rozwiązaniami.

Książka napisana jest w sposób przyjazny dla czytelnika, lektura idzie szybko. Nie ma momentów, w których pojawia się coś niezrozumiałego. Książka jest gruba – 416 stron, jednak sprzedawana jest w dość niskiej cenie jak na publikację tego typu. Warto zapoznać się również z jej opisem na stronie wydawnictwa oraz udostępnionym Podsumowanie

Książkę Budowa robotów dla początkujących szczerze polecam początkującym, którzy chcieliby wejść w świat robotyki. Nie od razu zrobi ona z Was konstruktorów najlepszych robotów, jednak moim zdaniem jest ona idealnym poradnikiem wyjaśniającym wiele spraw, które przydadzą się przy własnych projektach.

Nie uważam, aby przedstawiony tam robot był wzorem dla początkujących. Jednak mając wyjaśnione wszystkie podstawy w tak przystępny sposób, na pewno łatwiej będzie „wkręcić” się we wspaniały świat robotyki amatorskiej. Książka dostępna jest w wersji papierowej oraz tańszej - elektronicznej. Zainteresowanych odsyłam na odpowiednie strony:

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową » Kup wersję elektroniczną »

Po lekturze książki zachęcam do budowy kolejnych konstrukcji, Waszymi inspiracjami mogą być nasze poradniki:

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące książki. Zachęcam do lektury oraz dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Załączniki

Fragment książki (pdf, 1 MB)

Fragment książki "Budowa robotów dla początkujących", wydawnictwo Helion.

Helion, książka, linefollower, podstawy, recenzja, robot, robotyka

Trwa ładowanie komentarzy...