Skocz do zawartości

4 x Nema17 + 4 x SG90 + Arduino UNO i kontroler serw PCA9685. Jak zasilić wszystko?


Serafinxvii

Pomocna odpowiedź

Witam.

Na chińskim serwisie aukcyjnym kupiłem taki zestaw:IMG_20210422_222708.thumb.jpg.0e971d737b3ed74773a95f84981eb774.jpg Chciał bym z tego zrobić inny projekt. Mianowicie dołożyć jeszcze 4 serwa SG90. Silniki miały by poruszać się w równym tempie z jednostajna prędkością, możliwie jak najszybciej z możliwością płynnego sterowania prędkością przez potencjometr, a serwa przeskakiwać o mały kąt. Planuje sterować wszystkim za pośrednictwem Arduino UNO ( oryginalne, to z zestawu pójdzie do czegoś innego) i teraz pytania:

1. Czy da się tym wszystkim sterować za pomocą jednego Arduino? Chce zrezygnować z tej tarczy CNC shield i podłączyć bezpośrednio sterowniki A4988 na płytce stykowej z arduino żeby nie zająć wszystkich pinów Arduino. Oraz podłączyć kontroler serw PCA9685. Dodatkowo potencjometr do sterowania prędkością. Czy mój tok myślenia jest dobry? 

2. Czy da się to zasilać jednym zasilaczem czy lepiej silniki jednym, serwa drugim a logikę jeszcze z innego? Jeżeli tak to jakieś propozycje? 

3. Czy do zasilenia jednego, może dwóch silników nada się taki zasilaczIMG_20210422_235145.thumb.jpg.c51477324ca7e8d99c4e2f8327122b88.jpg nie muszą chodzić na maksymalnych obrotach, tylko poprawnie, chodzi mi o wykorzystanie czasu dopóki nie zdobędę wszystkich podzespołów. 

Za wszystkie rady, podpowiedzi oraz konstruktywną krytykę będę bardzo wdzięczny😉

tu jeszcze cos odnośnie silnikowIMG_20210422_231142.thumb.jpg.d75178705bbaced1860181a66503a577.jpg

PS mam nadzieję że dobry dział bo chodzi mi tutaj głównie o parametry zasilania:) 

 

 

Edytowano przez Serafinxvii
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ok chwilę posiedziałem i doszedłem do wniosku ze do zasilania silników krokowych użyje Zasilacza modułowego 24V 15A 360W albo 36V 11A 400W.

Nie wiem czy ten drugi nie spali sterowników a4988 bo one obsługują 8V-35V:/ więc prosił bym kogoś o opinie. 

Dlaczego tak dużą moc skoro silniki pobierają 1.5A? Po prostu chce mieć zapas mocy ponieważ później chce rozbudować projekt o kolejne 4 silniki. 

Do zasilenia serw użyje oddzielnego zasilania, jakiś zasilacz 6V 4A. Z tego co wyczytałem SG90 pobiera 550mA, na 4 wystarczy ale czy da to radę obsłużyć 8 serw? 

A Arduino będzie zasilane z jeszcze jednego zasilacza

Edytowano przez Serafinxvii
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Serafinxvii napisał:

36V

No z tego to raczej napewno Ci pujdzie dym skoro stery sa do 35v...generalnie nie dawal bym wiecej niz 24v...to i tak juz duze napiecie...pamietaj ze to sa mini sterowniczki, wiec nie wymagal bym od nich cudow..

1 godzinę temu, Serafinxvii napisał:

 silniki pobierają 1.5A? 

Nie za duzo na te sterowniki?? W sumie nie pamietam ile moga dac...ale to raczej max mozliwosci.

 

1 godzinę temu, Serafinxvii napisał:

Do zasilenia serw użyje oddzielnego zasilania, jakiś zasilacz 6V 4A. Z tego co wyczytałem SG90 pobiera 550mA, na 4 wystarczy ale czy da to radę obsłużyć 8 serw? 

Teoretycznie tak...wszystko zalezy jakie obciazenia beda na tych serwach...jesli tak tylko sobie beda biegac to moze ujdzie...ale jak maja ciezko pracowac to moze byc ciut malo...lepiej by bylo jak bys takim zasilaczem zasilal 4 sztuki...wtedy jest pewnosc...to nie musi byc zasilacz, wystarczy tania przetwornica i tez bedzie

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, farmaceuta napisał:

Nie za duzo na te sterowniki?? W sumie nie pamietam ile moga dac...ale to raczej max mozliwosci

W nocie katalogowej a4988 jest podane 1A a przy zastosowaniu radiatory do 2A, silnik pobiera 1.5A ale czy przypadkiem przy pełnych krokach nie jest to około 70% mocy znamionowej? (Przez ostatnie dwa wieczory czytałem dużo i mogło mi coś już się pomieszać:/) 

3 godziny temu, farmaceuta napisał:

Teoretycznie tak...wszystko zalezy jakie obciazenia beda na tych serwach...jesli tak tylko sobie beda biegac to moze ujdzie...ale jak maja ciezko pracowac to moze byc ciut malo...lepiej by bylo jak bys takim zasilaczem zasilal 4 sztuki...wtedy jest pewnosc...to nie musi byc zasilacz, wystarczy tania przetwornica i tez bedzie

Silniczki mają bez obciążenia przesuwać orczyk który będzie się opierał o ściankę a po orczyku ma przesuwać się pręt, całe obciążenie będzie opierać się na ściance. Więc obciążenia nie będzie prawie żadnego, chodzi mi raczej o szybkość obrotu:)

Czyli najlepiej by było wybrać zasilacz 24V 10A czy 15A? Różnica w cenie mała ale zawsze zapas mocy jest. I do tego podłaczyc przetwornicę step down do 6V i nią zasilić sterownik serw? Dobrze rozumiem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Serafinxvii napisał:

W nocie katalogowej a4988 jest podane 1A a przy zastosowaniu radiatory do 2A, silnik pobiera 1.5A ale czy przypadkiem przy pełnych krokach nie jest to około 70% mocy znamionowej? (Przez ostatnie dwa wieczory czytałem dużo i mogło mi coś już się pomieszać:/) 

O ile pamietam to prad podczas postoju spada wlasmie do 70% zeby silniki sie nie grzaly...generalnie jesli ustawisz 1a na silnik to tez bedzie smigac...chodzi tylko o to zeby silniki nie gubily kroku i tyle...

 

1 godzinę temu, Serafinxvii napisał:

 

Silniczki mają bez obciążenia przesuwać orczyk który będzie się opierał o ściankę a po orczyku ma przesuwać się pręt, całe obciążenie będzie opierać się na 

Nie moge sobie tego wyobrazic w glowie...😅hehe ale jak maja chodzic praktycznie "luzem" to 4a wystarczy...mozesz kupic np. 2* przetwornica 3a i dac po 4 sztuki na jedna...(kosztuja grosze/kilka zl)

 

1 godzinę temu, Serafinxvii napisał:

Czyli najlepiej by było wybrać zasilacz 24V 10A czy 15A? Różnica w cenie mała ale zawsze zapas mocy jest. I do tego podłaczyc przetwornicę step down do 6V i nią zasilić sterownik serw? Dobrze rozumiem?

Jezeli roznica mala to bierz ta 15a..zawsze to wiecej pradu gdyby cos trzeba bylo innego podpiac...a i na testy do innych projektow bardziej wymagajavych sie przyda

 

Kupiles juz te a4988??

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, farmaceuta napisał:

Kupiles juz te a4988??

Tak były w zestawie z allie tak jak na pierwszym zdjęciu w pierwszym poście...  Był to piatkowy pomysł "kolega bierze to i ja zamówię" 😁 a teraz myślę co z tego zrobić😆

Ale myślę że mądry chińczyk który składał te zestawy wiedział co robi🤔

 

2 godziny temu, farmaceuta napisał:

Nie moge sobie tego wyobrazic w glowie...😅

Plan prosty, orczyk przesuwa się w lewo opiera się o zamontowany pręt aby rurka zjechała po nim a później przesuwa się w prawo i znowu opiera się o pręt przymocowany do ściany a rurka spada w druga stronę:) taki mały segregator;) 

A do obsługi tych serw chciałem kupić coś takiego 

https://botland.com.pl/sterowniki-serw/2447-pca9685-sterownik-serw-16-kanalowy-12-bitowy-pwm-i2c-adafruit-815.html

Do tego raczej nie da się podłączyć dwóch przetwornic:/ a jeden sterownik łatwiej będzie mi zaprogramować:) 

Edytowano przez Serafinxvii
Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, Serafinxvii napisał:

Tak były w zestawie z allie tak jak na pierwszym zdjęciu w pierwszym poście...  Był to piatkowy pomysł "kolega bierze to i ja zamówię" 😁 a teraz myślę co z tego zrobić😆

Ale myślę że mądry chińczyk który składał te zestawy wiedział co robi🤔

Nie no jasne...chodzilo mi tylko o to ze sa takie bardzo podobne drv8825, ale lepsze parametry maja..

 

22 minuty temu, Serafinxvii napisał:

Do tego raczej nie da się podłączyć dwóch przetwornic:/ a jeden sterownik łatwiej będzie mi zaprogramować:) 

Ten sterownik to Ci nie uciagnie tych serw...on ma tylko logike..a zasilanie "lepsze" sam musisz mu dostarczyc..no chyba ze sie myle..(watpie)

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, farmaceuta napisał:

Nie no jasne...chodzilo mi tylko o to ze sa takie bardzo podobne drv8825, ale lepsze parametry maja..

To wiem ale nigdzie nie mogliśmy znaleźć zestawu z tymi sterownikami w takiej cenie i z darmowa wysyłka w 4-10dni:) wszystko przyszło z Czech w 5dni;) ma to być amatorska zabawa aby lepiej zrozumieć działanie i programowanie silników i serw więc chciałem żeby na razie było tanio, nie musza kręcić się na maxa mogę im ograniczyć prąd do 1A choć mam chłodzenie do tych sterowników🙂

 

20 godzin temu, farmaceuta napisał:

Ten sterownik to Ci nie uciagnie tych serw...on ma tylko logike..a zasilanie "lepsze" sam musisz mu dostarczyc..no chyba ze sie myle..(watpie)

W opisie botland jest:

Napięcie części logicznej: od 3,3 V do 5 V.

Napięcie zasilania serwomechanizmów: do 6 V.

I jest wyjscie na oddzielne zasilanie serw, problem tylko jak tam podłączyć dwie przetwornice... 

 

19 godzin temu, ethanak napisał:

Właśnie zniknąłeś mojego robota (taki sam sterownik i 9 serw zasilane z dwóch przetwornic) 😉

No właśnie czy kolega ethanak mógł by dokładniej opisać podłączenie takiego zasilania do tego sterownik?

Jeżeli jest to robot to pewnie zasilanie z jakiejś baterii przez przetwornicę?

I jakie serwa obsługuje, czy mają duże obciążenia?

Czy jest sterowane z Arduino?

No i ostatnie pytanie całkowitego laika w programowaniu... Czy można za pośrednictwem tego sterownika zaprogramować oddzielną akcje dla każdego serwa w tym samym czasie? 

Proszę bez gromów bo podobno nie ma głupich pytań, są tylko niedoinformowani ludzie😆 czyli ja🤗

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, Serafinxvii napisał:

Napięcie zasilania serwomechanizmów: do 6 V.

I jest wyjscie na oddzielne zasilanie serw, problem tylko jak tam podłączyć dwie przetwornice... 

Normalnie...nie podpinasz tam tego napiecia do serw, podpinasz do tej plytki tylko! kable sygnalowe i mase...a zasilanie serw do plusa i masy tych serw...wyjsc przetwornicy oczywiscie nie laczysz...podpinasz do jednej 4 serwa i do drugiej to samo...

 

13 minut temu, Serafinxvii napisał:

No i ostatnie pytanie całkowitego laika w programowaniu... Czy można za pośrednictwem tego sterownika zaprogramować oddzielną akcje dla każdego serwa w tym samym czasie?

Jesli Ci chodzi o to czy te serwa chodza indywidualnie kazde w swoja strone to tak...kazde serwo bedzie "zylo wlasnym zyciem"

 

16 minut temu, Serafinxvii napisał:

Proszę bez gromów bo podobno nie ma głupich pytań, są tylko niedoinformowani ludzie😆 

Zgadzam sie😉

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Serafinxvii napisał:

o właśnie czy kolega ethanak mógł by dokładniej opisać podłączenie takiego zasilania do tego sterownik?

Po prostu: jedna przetwornica podłączona jest normalnie do zacisków sterownika (trzy serwa w tym dwa duże wpięte w odpowiednie gniazdka), pozostałe podłączone przez przejściówkę (do sterownika idzie masa i sterowanie, zasilanie do drugiej przetwornicy).

W końcu ten cały sterownik jeśli chodzi o zasilanie serw nie jest niczym więcej niż rozgałęziaczem...

9 minut temu, Serafinxvii napisał:

Jeżeli jest to robot to pewnie zasilanie z jakiejś baterii przez przetwornicę?

Akumulator Parkside, trzy przetwornice (dwie do serw, trzecia do elektroniki).

10 minut temu, Serafinxvii napisał:

I jakie serwa obsługuje, czy mają duże obciążenia?

Serwa nie są duże, ale wolałem ich nie łączyć do jednej przetwornicy (dwa z nich mogą w porywach łyknąć 2.5A, pozostałe to zwykłe S90MG i dwa subminiaturowe, ale z uwagi na ilość też mogą trochę prądu pobrać.

13 minut temu, Serafinxvii napisał:

Czy jest sterowane z Arduino?

Nie, Rpi Pico plus Rpi Zero W, ale to drobiazg, Arduino po prostu był za słaby do tego żeby wszystko w czasie rzeczywistym ruszyć, Zero i tak jest potrzebny do obsługi kamery i syntezatora mowy, a Pico jest w sumie tańszy niż Arduino 😉

14 minut temu, Serafinxvii napisał:

Czy można za pośrednictwem tego sterownika zaprogramować oddzielną akcje dla każdego serwa w tym samym czasie? 

Sterownik jest głupi i wykonuje tylko to co mu każe Arduino (czy co tam nim steruje): ustaw serwo N w pozycji X. a serwo M w pozycji Y (i tak do szesnastu razy). Resztę niestety musi zrobić właśnie to Arduino. W sumie jeśli chodzi o programowanie to działa identycznie jak standardowa biblioteka Servo z Arduino, tyle że polecenia nazywają się inaczej 🙂 Jeśli nauczysz się posługiwać Arduinową biblioteką to po poznaniu dwóch poleceń na krzyż (inicjalizacja) będziesz wiedział jak to się robi za pomocą sterownika.

 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, ethanak napisał:

Nie, Rpi Pico plus Rpi Zero W, ale to drobiazg, Arduino po prostu był za słaby do tego żeby wszystko w czasie rzeczywistym ruszyć

No to teraz się trochę zmartwiłem czy u mnie da rade sterować czterema sterownikami silników krokowych i czterema serwami... Tzn najprawdopodobniej da rade bo nie będą to zbyt skomplikowane polecenia ale później jak mi to wyjdzie to będę chciał powiększyć projekt o kolejne 4 serwa i krokowce... Czyli 8 serw 8 krokowcow i jakieś dodatkowe czujniki. 

Może od razu zainwestować w Rpi i uczyć się programować na tym?

W Arduino jakieś najmniejsze podstawy mam😁 tzn podstawowy kurs Arduino z forbota zrobiłem🙃

A i jeszcze jedno małe teoretyczne pytanie: 

Jeżeli 2 silniki krokowej wykonują identyczne polecenia... To czy mógł bym wyprowadzić jeden sygnał z Arduino, tzn podpiąć dwa sterowniki do jednego pinu i w ten sposób zachować więcej wolnych pinów? Czy tak się da zrobić i czy miało by to jakikolwiek sens? W taki sposób można by zaoszczędzić mocy obliczeniowej. Czy moje myślenie jest błędne? Oczywiście zasilanie silników pozostawić normalnie;) 

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, Serafinxvii napisał:

Jeżeli 2 silniki krokowej wykonują identyczne polecenia... To czy mógł bym wyprowadzić jeden sygnał z Arduino, tzn podpiąć dwa sterowniki do jednego pinu i w ten sposób zachować więcej wolnych pinów?

mozesz...z tym ze podepnij dwa piny..tzn. od kroku i kierunku do dwoch silnikow i zaoszczedziasz dwa piny.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, Serafinxvii napisał:

Może od razu zainwestować w Rpi i uczyć się programować na tym?

Oczywiście że warto, ale pamiętaj o tym, że to coś niespecjalnie działa w czasie rzeczywistym, i np. obsługa ośmiu krokowców przekracza jego możliwości (zresztą nawet jednym niespecjalnie sensownie będzie ruszać, chyba że jest jakiś moduł do kernela o którym nie wiem).

Poza tym zauważ: pisałem o Pico, i to właśnie on robi całą czarną robotę (krokowce, serwa, czujniki, zdalne sterowanie i takie tam). A o ile wiem (nioe sprawdzałem) można to coś programować w Arduino IDE. Może sprawdź? Płytka kosztuje jakieś śmieszne pieniądze... Ewentualnie ESP32? Bardzo dobrze się sprawdza w tych zastosowaniach... a jeszcze WiFi i BT na pokładzie...

55 minut temu, Serafinxvii napisał:

W Arduino jakieś najmniejsze podstawy mam😁 tzn podstawowy kurs Arduino z forbota zrobiłem🙃

No, do tego co planujesz te najmniejsze podstawy nie wystarczą, ale od tego mamy forum żeby można było coś podpatrzeć, coś skonsultować, czy nawet zapytać o jakieś głupstwo...

Ja bym spróbował na razie zrobić to na Arduino, a jak nie wystarczy to myśleć o innych płytkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.