Skocz do zawartości

Sterownik do kontroli silnika z wejściem analogowym sterowany z PC


qwee

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Poszukuje rozwiązania do sterowania dwoma wyjściami przekaźnikowym. Mianowicie finalnie będzie to zmiana obrotów silnika w autotransformatorze aby osiągnąć zadaną wartość napięcia. Potrzebuje więc wysterować silnik w prawo lub w lewo i na bieżąco czytać wartość napięcia w zakresie 0-300V. Nie musi być bezpośrednio. Wymaganiem jest aby zadawać parametry z poziomu panelu operatorskiego jakim będzie komputer PC. Sterowanie mogłoby być wysyłane po RS-232. Szukam jakiegoś gotowca, który wysteruje mi wyjścia i prześle wartość na wejściu analogowym. Wydaje się, że proste będzie wykorzystanie jakiegoś raspberry, ale to raczej musi być coś gotowego, do pracy w przemyśle. Nie specjalnie chce mi się rzeźbić peryferia do raspberry. Nigdy nie zagłębiałem się w temat sterowników. Czy jest jakiś prosty PLC albo coś podobnego, co można wysterować po RS i odpytać o pomiary? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dużo za dużo zmiennych...
Co to za silnik? Już jest w transformatorze czy musisz go tam wpiąć? Możesz narysować uproszczony schemat? Wtedy będzie łatwiej to pojąć, bo równie dobrze silnik może być na 230V czy na 5, może być krokowy lub zwykły... a to już dwa różne podejścia...

I jaka ma być precyzja sterowania w kwestii pomiaru napięcia i ustawienia transformatora.

Dla przykładu: przekładnia 300V na standardowy ADC (3.3V) to ~100, więc 0-300V mieści się w zakresie 0-4096. Wtedy masz dokładność pomiaru około +/- 0.08V pomijając niedokładności dzielnika napięcia.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki za odpowiedź, ale skupiasz się nie na tych rzeczach o które pytam 🙂 

 Nie ma znaczenia jaki silnik, wynikiem ma być sterowanie wyjściem przekaźnikowym. W zasadzie może to być również siłownik hydrauliczny.

Aplikacja osadzona na PC czyta z sterownika napięcie i steruje na załączenie jednego wyjścia lub drugiego w zależności czy najeży obniżyć czy podnieść napięcie. Nie interesuje mnie jaka technologia steruje autotransformatorem, może tam nawet siedzieć krasnoludek. Ma reagować na dwa sygnały: góra i dół.  

Układem kondycjonującym, czy wykonawczym w samym obiekcie nie przejmujemy się na tym etapie. 

Nie chce mi się wyważać otwartych drzwi a na PLC nie znam się w praktyce, dlatego pytam o jakikolwiek sterownik, który odczyta napięcie, wystawi pozwoli o nie odpytać i na komendę zamknie jeden zestyk lub drugi. 

Uprzedzając uwagi: rozdzielczość pomiaru, czas odświeżania, zwłoka, precyzja regulacji  nie mają znaczenia w skali mikro.  

Edytowano przez qwee
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, qwee napisał:

Nie ma znaczenia jaki silnik, wynikiem ma być sterowanie wyjściem przekaźnikowym. W zasadzie może to być również siłownik hydrauliczny.

To odruch, bo już kilka razy zetknąłem się z osobami, które przy użyciu przekaźnika chciały sterować silnikiem krokowym 😉

1 godzinę temu, qwee napisał:

Aplikacja osadzona na PC czyta z sterownika napięcie

Zobacz post poniżej. Tutaj robisz dzielnik napięcia (o dużej rezystancji, by rezystory się nie przegrzewały) 90-100:1 jeżeli używasz MCU pod 3.3V lub 60:1 dla 5V (ATMega).

Nic gotowego raczej nie znajdziesz...

Wykorzystując ATMegę rozdzielczość regulacji będzie na poziomie 0.3V per bit. Przy STM32 to byłoby ok. 0.08V per bit, aczkolwiek STM32 są mniej wytrzymałe "mechanicznie" (temperatury itp.), stąd zgodnie z kolegą powyżej powiem, że lepiej zastosować ATMegę, alternatywnie przejrzeć listę, bo raczej nawet ATTiny wystarczy. Obudowę do PLC znajdziesz na Alledrogo za jakieś 4-5zł (pod szynę DIN).

1 godzinę temu, qwee napisał:

steruje na załączenie jednego wyjścia lub drugiego w zależności czy najeży obniżyć czy podnieść napięcie

Sterowanie przekaźnikami to dwa tranzystory NPN podłączone bramką do mikrokontrolera. Obciążenie (przekaźnik) jest podłączony między zasilanie i kolektor tranzystora, emiter jest podłączony do masy. Niektóre przekaźniki (moduły) mają wbudowane tranzystory, więc nie musisz się wtedy tym przejmować. Jeżeli jednak korzystasz z samego przekaźnika nie zapomnij o diodzie zabezpieczającej cewkę w kierunku odwrotnym względem polaryzacji.

Dnia 19.05.2021 o 14:44, qwee napisał:

Sterowanie mogłoby być wysyłane po RS-232

Do komunikacji po RS232 wystarczy Ci układ do konwersji napięć np. MAX232. (bo TTL chodzi na 0-5V, a RS na ~-15-+15V). Tutaj wszystko robisz zgodnie z schematem podanym przez producenta 😉 

EDIT: alternatywnie dla USB możesz użyć CH340G 😉 

 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Tutaj robisz dzielnik napięcia

No, aż tak bym nie ryzykował. Pamiętaj, że w ten sposób galwanicznie łączysz mikrokontroler np. z 230V.

To autotransformator, czyli daje napięcie zmienne. Nie żaden dzielnik, tylko mały transformatorek robiący z 300V jakieś napięcie strawne dla mikrokontrolera. Nawet filtrowanie pewnie nie będzie konieczne - ATmega (czy ATtiny, czy cokolwiek) da sobie radę z software'owym odczytem wartości skutecznej.

 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

To autotransformator, czyli daje napięcie zmienne.

Mój błąd, zamyśliłem się i zapomniałem, że na wyjściu jest napięcie zmienne... Transformator będzie zdecydowanie lepszym wyjściem.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, dzięki za wyczerpujące informacje ale właśnie tego chciałem uniknąć - zabawa z atmegą/raspberry/stm i innymi płytkami rozwojowymi. To ma być rozwiązanie komercyjne. Nie mam ani czasu ani chęci na dłubanie. No nic, najwyżej zlecę to gdzieś na zewnątrz. 

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, qwee napisał:

zabawa z atmegą/raspberry/stm i innymi płytkami rozwojowymi

A kto tu pisał o jakichś "płytkach rozwojowych"? ATmega to mikrokontroler a nie jakaś "płytka rozwojowa" i zaręczam, że siedzi w wielu komercyjnych rozwiązaniach.

Warto zanim się odniesiesz do odpowiedzi na swoje pytanie poświęcić pięć minut na zrozumienie jej...

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.