Skocz do zawartości

Mks base 1.5 problem z wyświetlaczem


Ericdrave

Pomocna odpowiedź

Witam.

Stałem się posiadaczem takiego zestawu...

(mks base 1.5 + lcd2004 ?!)

20211121_062946_resized.thumb.jpg.ba9df88ea0b7d0f5f78c04e3d9d8cede.jpg

 

Po podłaczeniu do laptopa(port usb)

Ekran wyświetla białe prostokąty.

20211121_054319_resized.thumb.jpg.84b2e3783d35ccb54cd3cf7f74ac8fad.jpg

Próbowałem pomocy ze strony

https://osoyoo.com/2016/06/30/mks-1-4-3d-printer-board-marlin-firmware-installation-guide/

Niestety pod koniec kompilacji wyskakiwały jakieś błędy (arduino1.8.16)

Nie przechodziło dalej do wczytania na płytę główną.

Spróbowałem skompilować "czystego" marlina2.0 (tak jak to na moim enderze 3v2 zrobiłem).

Proces kompilacji przebiegł pomyślnie i wczytanie na płycie chyba też- miganie zielonej diody podczas wczytywania.

Lecz dalej nic.

Próba regulacji kontrastu potencjometrem z tyłu lcd też nie pomaga.

Proszę o pomoc w uruchomieniu. Chciałbym użyć tego do zrobienia maszynki do produkcji filamentu z butelek pet ( podziękowania dla Pana Sergiusza za udowodnienie, że jest to możliwe)

20211121_054620_resized.jpg

 

20211121_054253_resized.jpg

20211121_054638_resized.jpg

Edytowano przez Ericdrave
Link do komentarza
Share on other sites

Jest. Próbowałem regulować. Po przekręceniu powoli potencjometru,jedynie ekran staje się tylko niebieski. Jest jakaś reakcja na pokrętło do poruszania się w menu drukarki. W głośniku delikatne kliknięcia słychać. Próbowałem różnych możliwości. Kontrast, kompilacje, okablowanie. Czekam na nowe kable idc. Może są źle "zarobione" przez poprzedniego właściciela.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Jeden z problemów rozwiązany.

Udało się uzyskać wyświetlanie.

20211201_012725_resized.thumb.jpg.7bc12d9d5207819da789d1d78208161a.jpg

 

Co zrobiłem?

Od nowa "zarobiłem"kable. Oba kable takie same. 

Miałem problem z kompilacją marlina w arduino wg porady z linku (patrz wcześniejsze posty), lecz znalazłem gdzieś w necie że trzeba po błędzie z komendą "fpos_t" , zamienić wszystkie na "fpos_t1" w zakładce configuration.h. Trzeba tylko uważać,żeby nie pozamieniać już istniejących "fpos_t1".  Trzeba znaleźć wszystkie, kilka razy od początku, uruchomić "znajdź"(ctrl+f),  w okienku 'znajdź' wpisujemy fpos_t a w 'zamień na' fpos_t1. Jeśli kompilacja dalej błędy pokazuje szukamy dalej fpos'ów i próbujemy kompilować,  aż do skutku.

Płyta dukarki zasilana przez port usb.(brak narazie zasilacza)

Jeden rozwiązany, ale pojawił się kolejny. Po podłączeniu termistora k100 i grzałki(40W) nie mogę jej włączyć.

Ustawiam w menu drukarki temp.na np. 80 st.ale grzałka nie nagrzewa się.

Termistor reaguje na temp.

20211201_002910_resized.thumb.jpg.b82843a2ec38e765e7aec869b638605f.jpg

20211201_002953_resized.thumb.jpg.3915f8421bbe35af64db43485b7208a5.jpg

niestety grzalka nie grzeje.

Poruszanie sie po menu działa. 

Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Co mogłem zrobić źle.

Dlaczego grzałka nie grzeje?

Czy przez to,że zasilana przez usb?

Proszę o pomoc w pokonaniu kolejnego kroku w stronę dyi filamentu.

 

 

20211201_012725_resized.jpg

20211201_002905_resized.jpg

20211201_003015_resized.jpg

Edytowano przez Ericdrave
Mały krok do przodu.
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Ericdrave napisał:

Czy ja coś źle robię zakładając wątek na forum?

Ja mam kilka wątków na które nikt nie odpowiedział, tłumaczę to sobie tym że źle zadałem pytanie, lib niema zainteresowania tematami o które pytałem, tak bywa 😉 Co do twojej sprawy, ja mogę jedynie pomóc na etapie ewentualnych błędów elektroniki gdyż na drukarkach 3d się nie znam.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Grzałka typowa 40W, wymaga zasilania 12V i jakieś 4A. Płyta (i soft) ma jakieś tam zabezpieczenia i najprawdopodobniej nie pozwoli włączyć grzałki bez zasilania.

Pomiary owszem, ale raczej przy włączonym zasilaniu.

I nic dziwnego, że nikt nie odpowiada na pytanie typu "dlaczego żelazko nie grzeje bez podłączenia do gniazdka".

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
6 godzin temu, ethanak napisał:

I nic dziwnego, że nikt nie odpowiada na pytanie typu "dlaczego żelazko nie grzeje bez podłączenia do gniazdka".

Chyba to nie sarkazm ? 😉

Powiem tak. Moje pytania są tylko z ostrożności (nie chciałem uszkodzić okazyjnie pozyskanego sprzętu) i z nie znajomości na elektronice. Wolę zapytać i mieć jakiś punkt zaczepienia. Więc bardzo dziękuję za odpowiedzi i z góry za cierpliwość. Bo chęć skonstruowania takiej maszynki do filamentu jest u mnie ogromna. Jednocześnie jestem ostrożny.

A co do zasilacza - to musi być konkretnie 12v lub 24v (na plycie są takie oznaczenia które to sugerują lub to że jest to zakres pomiędzy)

 

20211204_182447.thumb.jpg.e82c666d6f7a76149e11810b33a20c95.jpg

 

Wiem,że to gniazda wentylatorów (to ta sugestia). Kilku amperowe zasilacze posiadam ale do laptopów 19v. Tylko czy nadałyby się?!

Uciąć wtyk, tylko plus z minusem dobrze do płyty przykręcić i byłoby. 🙂

Czy lepiej poczekać na Mikołaja 😉 i zakupic dedykowany do drukarek 3d.?!

Edytowano przez Ericdrave
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Ericdrave napisał:

Bo chęć skonstruowania takiej maszynki do filamentu jest u mnie ogromna.

Też taką chętnie bym zbudował, ale niestety "nie ma gdzie" 😄 

1 godzinę temu, Ericdrave napisał:

A co do zasilacza - to musi być konkretnie 12v lub 24v (na plycie są takie oznaczenia które to sugerują lub to że jest to zakres pomiędzy)

Do silników może to być dowolne napięcie, bo i tak są sterowane prądowo... (sam myślę o przejściu na 48V do CNC). Do wentylatorów praktycznie tak samo - jeżeli masz wentylatory na 24V to dając im 19V powinny jeszcze się kręcić 😉 W drugą stronę mając wentylatory 12V mogą się przegrzewać.

Sama płyta powinna chodzić poprawnie, bo zasilanie jest zakresowe i za stabilizację odpowiadają przetwornice z feedbackiem, więc raczej same się do niego dostosują.

Zostaje kwestia czy grzałka wytrzyma takie napięcie... To jednak jest rezystor, a rezystory potrafią się przepalić... Chyba, że jest na 24V, to po prostu będzie słabiej działać (wolniej grzać).

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Chyba, że jest na 24V, to po prostu będzie słabiej działać (wolniej grzać).

No i oto chodziło. Grzałka jest na 24v. Pozostała mi po upgrad'e mojego Endera 3v2. Wielkie dzięki. Mogę zaryzykować kolejny krok do realizacji projektu.

Mam nadzieję, że nic nie spalę( o elektronikę mi oczywiście chodzi.)

Idę testować. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Pełny sukces. Dzięki wielkie H1M4W4R1 za odpowiedź, która popchnęła mój projekt o kolejny krok.20211204_231014.thumb.jpg.2c62e01b6d855c9278fa4b81813ce2d4.jpg

Zasilacz 19v 4.3A daje radę. Teraz muszę popracować nad silnikiem krokowym tj. wydrukować odpowiednie koła zębate i uchwyty pod szpulę nawijającą. 

Aczkolwiek w przyszłości muszę zakupić zasilacz 24v typowo do drukarki. Odpadnie problem z niedopasowaniem napięcia dla wentylatorów.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po dłuższej przerwie.

Posiadam silnik krokowy z tego co pamiętam 24v nema 17.

20211211_105729.thumb.jpg.02f645880e066e44fe0c46cc59a61ea0.jpg

Będzie on służył do nawijania gotowego  filamentu na rolkę. Będzie podpięty do reduktora ktory drukuję.

https://www.thingiverse.com/thing:4900782

 

Zakupiłem "oryginalny" kabel do takich silników.

Po podłączeniu do płyty głównej (mks base 1.5) do gniazda ekstrudera E0 (oczywiscie po nagrzaniu głowicy(!!!) )silnik dziwnie działa.

Wybierajac z menu płyty ruch ekstrudera np 3mm silnik tylko drgnie i nie idzie dalej. Gdy próbuję nim sterować potencjometrem płyty to obraca się ale z przerwami i czasem kilka kroków wstecz robi.

Po podpięciu do laptopa poprzez Repieter Hosta wydając komendę ruchu też tylko drgnie i stoi zamiast ich np 5mm.

W czym może być problem?

Czy zasilanie 19v ma tu znaczenie. Czy może oprogramowanie?

Chyba, że kabel (4 pin na 6pin)?

Proszę o podpowiedź. Lub nakierowanie gdzie mam szukać rozwiązania.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.