Skocz do zawartości

Projekt: 2LR_Xev


Pomocna odpowiedź

Witajcie znowu, od dłuższego czasu dłubię sobie przy nowym projekcie.

Dzisiaj zrobiłem coś w stylu mini-modelu 3D. Chciałbym go zaprezentować, co prawda kabli nie modelowałem - stwierdziłem, że większego sensu to nie będzie miało.

Płytka na modelu to przykładowa (jakieś arduino).

Tu macie małą galerie:

Jak widać umieściłem baterie, rozważam jeszcze zastosowanie akumulatorów (li-pol), jednak do prototypu będą to raczej baterie.

Jak widać planuję wykorzystać 5 serw + jakiś czujnik (sharp lub własna konstrukcja).

Co sądzicie? Całość ma być wykonana z pleksi.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, obudowa to 10 % suksesu, gorzej będzie z silnikami... wybrałeś już jakieś? Bardzo ładnie robisz w 3D 🙂 W jakim programie?

//wyprzedziłeś mnie z serwami 😃

Będzie trzeba jeszcze popracować nad stabilnością. Bo przy "niechodzeniu" konstrukcja będzie stabilna(baterie umieszczone nisko, będą kierowały środek ciężkości do dołu). Gorzej ze stabilnością podczas chodzenia, ale to trzeba programowo zrobić 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przechył, obrót, przechył, obrót. Może to arduino nawet nie byłoby takie złe (albo lepiej - metaboard, która kosztuje grosze, miło by było, gdyby ją trochę przerobić - piny coby podpiąć serwa bezpośrednio etc.).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiesz, obudowa to 10 % suksesu, gorzej będzie z silnikami... wybrałeś już jakieś? Bardzo ładnie robisz w 3D W jakim programie?

Zaskoczę Cie: Google SketchUp, jest genialny i darmowy. Wymaga nieco wprawy, serwa znalazłem gotowe w Internetowej Bazie Modeli SketchUp.

Talentu do grafiki nie mam - więc na pewno każdy zrobiłby to równie "ładnie" jak nie lepiej niż ja 😉

Będzie trzeba jeszcze popracować nad stabilnością.

Kilka prób i dojdziemy, przynajmniej tak mi się wydaje.

Przechył, obrót, przechył, obrót.

http://video.google.com/videoplay?docid=3219532928726637317#

Dokładnie tak, stajemy na jednej nodze, obracamy tułów (nagle noga uniesione pojawia się z przodu), opuszczamy nogę -> pętla.

Prędkość nie będzie zbyt oszałamiająca ani ruch piękny - ale umożliwia dalsza rozbudowę o kolejne serwa w przyszłości 🙂

Może to arduino nawet nie byłoby takie złe

Wybacz wyjaśniłem się niejasno, model arduino wrzuciłem przykładowo - na tym miejscu będzie prawdopodobnie płytka mojej własnej konstrukcji 🙂

Jedyne co mnie bardzo martwi, to system wykrywania przeszkód. Prawdopodobnie rozwiąże to tak, że co X kroków robot stanie rozejrzy się, odnotuje przeszkody i podejmie decyzję -> po czym je wykona. A martwi mnie konkretnie jedynie wysokość na jakiej umieszczony będzie czujnik, robot może nie dostrzec mniejszych przeszkód...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zamiast ułożenia baterii:

0000

Zastosowałbym takie:

00

00

(0 - przekrój poprzeczny baterii 😃)

duża oszczędność miejsca, koszyczki na takie baterie sa do kupienia w elektronicznym.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zamiast ułożenia baterii:

0000

Zastosowałbym takie:

00

00

(0 - przekrój poprzeczny baterii 😃)

duża oszczędność miejsca, koszyczki na takie baterie sa do kupienia w elektronicznym.

GNI0050_1899_min_49810fcc157f2_d.jpg

Domyślam się, że chodzi Ci o takie coś. To dobry pomysł, jak powstanie konstrukcja (na dniach zakupię pleksi i piłę włosową - to zacznę składać i sklejać całość) to będę sprawdzał, jaki układ baterii jest korzystniejszy, wcześniej myślałem o mocowaniu baterii "pomiędzy nogami" (pod nazwijmy to "kadłubem", za "sonarem"), ale nogi były by takie puste i wyglądało by to zabawnie 👹

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

A ja bym jednak radził li-pole... A jak już się upierasz przy AA, to chociaż ten koszyczek umieszczony w "biodrach" daj centralnie, a nie nad nogą.

Co do wykrywania przeszkód, to nie wiem w czym problem. Nawet tego serwa w sumie nie potrzebujesz - robot chodząc i kręcąc bioderkami będzie się jednocześnie rozglądał 😋 Jedynie z niskimi przeszkodami może być faktycznie kłopot, ale tu ciężko będzie coś zaradzić tak, żeby czujniki jednocześnie nie wykrywały podłogi. Może Sharpy zainstalowane tuż nad podłogą dałyby radę - są mocno kierunkowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak więc projekt płytki jest gotowy w 90%, jednak zastanawiam się czy marnować atmege16 czy atmege8 na to. Jak tylko podejmę decyzję - od razu zamawiam płytkę.

Tym razem postaram się o wysoki poziom estetyki 😉

Myślę, że w połowie przyszłego miesiąca zaprezentuję już materiały z testów płytki - jeżeli kogoś będzie postęp budowy interesował 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.