Skocz do zawartości

Rezystor przy bazie tranzystora


przemorog01

Pomocna odpowiedź

Cześć, mam pytanie do pewnego układu z lekcji o tranzystorach.

W kursie tym napisane jest, że po usunięciu rezystora R2, prąd nie będzie płynął przez bazę i dioda zgaśnie i tak się dzieje, chociaż nie bardzo 

rozumiem dlaczego. 

Czy prąd tam nie powinien dążyć do nieskończoności skoro rezystancji nie ma?

 

 

 

Zrzut ekranu_wybierz obszar_20220109190313.png

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, przemorog01 napisał:

Czy prąd tam nie powinien dążyć do nieskończoności skoro rezystancji nie ma?

skoro nie ma rezystancji, to "rezystancja" przerwy jest nieskończenie duża więc ze wzoru R = U/I mamy I = U/R czyli im większe R tym mniejszy prąd. Dla nieskończenie dużego R, I jest 0.

Zabranie rezystora i nie zastąpienie go czymś innym powoduje pozostawienie bazy wiszącej w powietrzu, czyli jest niepodłączona, a coś niepodłączone nie ma jak działać poprawnie 😉 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Może źle zrozumiałem to co było napisane w kursie.

Nie do końca sprecyzowałem co miałem na myśli po odłączeniu rezystora. Chodziło mi, że układ ten będzie wyglądał tak:

Do bazy wtedy też nie będzie płynął prąd? 

 

(zrobiłem update obrazka po odłaczeniu rezystora)

 

 

im2.png

Edytowano przez przemorog01
Link do komentarza
Share on other sites

Aha rozumiem, w takim układzie popłynie prąd, tyle ile się uda i po chwili tranzystor się zniszczy. Patrz dokumentacja:

image.thumb.png.fcc38f5e2dee6dbe48ff124f3d4ec139.png

Podpinając bezpośrednio do zasilania na bazie wymusisz 9V. Napięcie pomiędzy bazą a emiterem powinno wynosić nie więcej niż 0,7V, dlatego dajemy tam rezystor żeby nie było wymuszenia. Czasem też w emiter daje się rezystor żeby zmienić charakterystykę sterowania tranzystora.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej!

Bardzo się cieszę, że istnieje taki wątek, bo też mam pytanie w kwestii bazy tranzystora.

Często na schematach opartych na pracy tranzystora widzę, że zastosowany został dzielnik napięcia przed bazą tranzystora. Na kursie Forbota również. W jednym rozdziale kursu zastosowany był rezystor oraz potencjometr w celu badania zmian prądu i napięcia na tranzystorze, w rozdziale o czujniku zmierzchu zastosowany był "klasyczny" dzielnik napięcia zbudowany z dwóch rezystorów. Podobne dzielniki przy tranzystorach widziałem w innych schematach

Moje pytania brzmią:

1) Czy stosowanie dzielnika napięcia do sterowania napięciem bazy tranzystora jest konieczne lub stosowane w innym ważnym celu?

2) Czu układ oparty na jednym rezystorze (jak na zdjęciu kolegi przemorog01 z tego postu ) jest całkowicie poprawny i można w ten sposób obniżać napięcie? Czy w ogóle można obniżać napięcie stosując jeden rezystor? O ile dobrze rozumiem, ta reszta napięcia musi się gdzieś odłożyć? Czy właśnie dlatego stosuje się dzielnik? 

Dla przykładu, w załączniku schemat budowy wyłącznika czasowego. Tu również zastosowano dzielnik napięcia do sterowania tranzystorem. Oczywiście rozumiem, że rezystor 6k musi obniżyć natężenie i napięcie prądu na bazie tranzystora, ale po co użyty jest ten 12k?

Jak to mówią im bardziej w las tym więcej drzew. Im bardziej chcę zrozumieć zasadę działania, tym bardziej banalne pytania się pojawiają. Liczę na Waszą wyrozumiałość.

Pozdrawiam! 🙂

opoz.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Przyznaję, że nie jest to łatwe i intuicyjne. Musiało minąć sporo czasu, żeby część z tych informacji stała się zrozumiała. 

Jeszcze jedna rzecz, lecz dotycząca tranzystora wprowadzała mnie w zakłopotanie. Nie mogłem zrozumieć, jak to jest, że w nocie katalogowej mojego tranzystora NPN, maksymalne napięcie między bazą a emiterem wynosiło 5V, gdzie podczas pomiaru miernikiem zawsze wychodziło 0,7V na tym złączu. Teraz wiem, że co innego mierzyć napięcie bez obciążenia a co innego z podłączonym tranzystorem, gdzie to tak na prawdę spadek napięcia. Ale to już rozważania na inny post.

Bardzo Ci dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Twoja odpowiedź była bardzo pomocna.

Pozdrawiam!

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.