Skocz do zawartości

Podwójny H-Bridge na mosfetach, IRF7319


Bobby

Pomocna odpowiedź

Witam, korzystając z wolnego czasu zrobiłem taki oto schemat mostka H na mosfetach (parach komplementarnych kryjących się pod nazwą IRF7319, fajna, tania kostka o prądzie ~5A):

Czy to ma prawo działać (chodzi mi tu głównie o te sparowane mosfety sterowane bipolarnym NPN). Nie bardzo podoba mi się to sterowanie BC817, bo jednak mosfet będzie miał te swoje 12V doprowwadzone przez 10k, co może wprowadzić długie czasy narastania/opadania, mam rację? To można zniwelować tylko przez zastosowanie PNP? Mam 10 sztuk tych 817 i chciałbym je wykorzystać.

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję symulacje układu w NI MultiSim np wersja 10, w wersji 30 dniowej spokojnie można zrealizować symulacje takiego układu, IRF7319 niestety tam nie ma, ale można zastąpić zwykłymi pojedynczymi mosfetami odpowiednio spiętymi. W każdym bądź razie rozwiązanie przyjemniejsze od gdybania 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli to nie zadziała, to proponuję wykorzystać układ, który u mnie działa bez problemu.

W moim przypadku jest to układ przetwornicy impulsowej BUCK z jednym MOSFETem (reszta układu wycięta),
ale samo sterowanie MOSFETami można chyba wykorzystać.

Zaletą tego układu jest na pewno skok na 12V praktycznie 0 - UCC

uwzględniając 0,2V na otwartym tranzystorze.

Testowałem na tranzystorach bipolarnych podanych na schemacie, ale także

na nieśmiertelnych BC107 i też działało.

Nawet połączenie równoległe do 3 (bo tyle sprawdzałem) MOSFETów poszło bez problemu.

Sterowanie z UC, zarówno bezpośrednio, jak i przez transoptor w celu separacji galwanicznej układu sterowania od układu mocy.

UWAGA!

na górze jest NPN a na dole PNP, to nie jest błąd.

Jak polutowałem przypadkowo te tranzystory odwrotnie to NIE DZIAŁAŁO.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Swego czasu na Diodzie poleciłem mostki na IRF7xxx. Są o niebo lepsze niż popularny LM293, zwłaszcza do małych Uz.

Nie potrzebnie martwisz się sterowaniem przez 10k. Te IRF mają Ciss ok. 700pF co z tym R da opóźnienie ok. 7µs. Co przekłada się na zbocza. Czy to będzie powodem grzania przy przełączaniu zależy od sposobu sterowania. Jak tylko "wy i włącz" te 7µs nie mają żadnego znaczenia. A przy PWM ? Zależy, jaką się zastosuje częstotliwość bazową. Silnik DC dobrze chodzą przy góra kilku set Hz czyli w ms, µs to margines do pominięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra, problem ze sterowaniem raczej już nie istnieje - kupiłem IRF7307, które otwierają się już w pełni przy 4,5V 😃 Zrewidowałem dzisiaj ten schemat co wczoraj naskrobałem, i teraz patrzę, że jest jednak bardzo błędny - chociażby połączone dreny :/ Cóż, będę musiał zaprojektować nową płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałbym problem, które z tych IRF nazwać "lepszymi". 7319 mają Uth 1V ( próg przejścia z "nie" w "przewodzenie" ) ale za to niższe Rds a to właśnie na tym w MOS-ach wydzielają się straty. 7307 mają Uth 0,7V ale za to ok. 2x większe Rds. Do małych Uz rzędu 3V lepsze są 7307 a do wyższych 7319.

Co do schematu. Przyznam, że nawet go nie analizowałem. Nie chciałem tego wcześniej pisać ale trzeba sporo wysiłku, by tak go pogmatwać....

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, byłbyś taki miły, i zrobił tylko szybko schemacik (może być na zwykłych mosfetach, zrobiłem sobie teraz czytelniejszą bibliotekę, więc lepiej by to wyglądało) mostka na mosfetach IRF7307? Jeśli używasz eagla, to w załączniku jest biblioteka.

EDIT: Naskrobałem coś takiego, na razie każda bramka osobno do testów. Prosiłbym o sprawdzenie tego, bo zaostała mi ostatnia para mosfetów (znaczy para układów, ostatnie 4 mosfety).

IRF7307.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Dla MOS-ów "górnych" chanel P masą jest +Uz. Danie oporów z bramek do -Uz powoduje, że oba będą otwarte. Do testów daj te R do +Uz i wtedy możesz włączać każdy z osobna kiedy chcesz.

By mieć najprostszy mostek wystarczy dać bramki "górnych" do drenów "dolnych" ale po przekątnej.

PS. Używam tylko Protela na drugim PC nie podłączonym do Internatu ( zbyt cenne dane ). By zamieścić jakiś schemat, muszę go przekształcać z *sch na PDF, z tego na *jpg, przenosić pendrivem do tego. Zdecydowanie szybciej jest mi odpowiedzieć tekstem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ooo, dzięki za odpowiedź, szczególnie co do tych mosów P - teraz wiem czemu w fazie testów poszły z dymem (były podciągnięte do minusa). Nowa płytka pod mosfety już się trawi, polutuję to i sprawdzimy jak się sprawują 🙂 Jutro w sumie czeka mnie wycieczka po nowe tranzystory, zrobię jakąś prostą płytkę główną z uC i tym mostkiem i zobaczymy jak się to sprawdzi w robocie (nie wiem nawet, czy nie przylutuję dwóch zestawów jeden na drugim, ale to jeśli bedzie działało 🙂, bo moje silniki są bardzo łakome i dobrze będzie mieć zabezpieczenie). Masz piwo i pomógł.

Link do komentarza
Share on other sites

Większość tych rzeczy jest na Forum w obszernym artykule o mostkach H. Może trochę się pośpieszyłeś z nową płytką, nie wiem czy uwzględniłeś Rg między wyjściami uC a bramkami MOS-ów. Nie radzę łączyć galwanicznie tylko przez 47-220Ω bo nie upalić wyjścia uC.

Wspomniany najprostszy steruje się b.prosto tylko dwoma torami. Ale to nie koniecznie jest optymalne. Gdyż sterując każdy z osobna możesz silnik hamować wprowadzając w przewodzenie jednocześnie dwa "dolne" lub "górne" ( wg uznania ).

W zal. od potrzeb, można trzymać silnik zahamowany non stop lub po - uwolnić.

Godna uwagi jest jeszcze inna możliwość. Nie kluczować PWM obu MOS-ów wybranej przekątnej tylko te, które mają mniejsze Rds. Bo po co "podgrzewać" zboczami słabsze ?

W zintegrowanych chanel N i P zawsze troszkę "gorsze" są P. Dlatego przeważnie włączam danego P na stałe i na tym "tle" kluczuję tylko odpowiadający mu w przekątnej "lepszy" N.

Link do komentarza
Share on other sites

Działa (na razie jeszcze tego nie podpinałem do uC, tylko przez dipswitch), kurde wiszę Ci prawdziwe piwo, a nie wirtualne 😃 Co do łączenia przekątnych - zrezygnowałem z tego, właśnie po to, by móc hamować zwierając uzwojenia, nie tylko przeciwprądem. Hmm, teraz tylko tak myślę, i żeby sterować jednym silnikiem poprzez PWM musiałbym wykorzystać 2 kanały? Chyba jednak zastosuję dodatkowy mosfet, mam bardzo fajne logiczne (3V dla pełnego otwarcia, 7,9mOhm RDSon, 40A 🙂 - płyta główna), mógłbym nawet podpiąć jeden, żeby sterował pwmami obu silników (bo tak na prawdę potrzebuję tylko 'ogólnorobotowego' ograniczenia prędkości), ale z tym sobie poradzę. Jeszcze raz wielkie dzięki, jak zrobię jakąś niewielką płytkę to zamieszczę na forum schemat i pcb.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli przy stojącym silniku chcesz mieć mieć hamowanie "non stop" masz dwie możliwości.

1) Sterować daną przekątną dwoma kanałami - czyli, cały mostek 4-rema. W programie trzeba uwzględnić death time by nigdy nie spotkały się stany przewodzenia MOS-ów "dolnych" z "górnymi" by nie było krótkiego zwarcia Uz przy którym przeważnie lecą MOS-y. A nawet jak to przeżywają, to wtedy w Uz często jest generowana tak duża szpila, że zakłóca pracę uC.

I potem szuka się mozolnie ale błędnie przyczyny zawieszania w programie - który jest dobry.

Ponadto, przy takim sterowaniu istnieje możliwość wysterowania "górnego i dolnego" np. przez zakłócenie.

2) sterować 3-ma kanałami. Mostek trochę się rozbudowuje ale za to nie trzeba się martwić death time ( jest jakby "zaszyty hardware-owo" ). Oraz możliwością niepożądanego wysterowania "dolnego / górnego - antidotum tak samo jest w hardware. W uC uwalnia się jeden port i program jest prostszy. Nie chcę dublować, swego czasu zamieściłem stosowny schemat ( -ty ) ale nie pamiętam gdzie. Jak coś to PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.