Skocz do zawartości

Zrozumieniem wzoru z prawa Ohma


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Nie mogę zabardzo skumać pewnej rzeczy a mianowicie. Jeżeli mam jakis tam układ zasilany 5V i po drodze rezystor 330ohm to z prawa Ohma 5/330 to będzie ok 15mA. Jak zwiększę napięcie do np 12V to wyjdzie z 36mA. Czyli wzrost napięcia powoduje wzrost natężenia, wynika to że wzoru i=u/r. Jak patrzę na wzór na moc, p=u*i to trochę mi się to miesza. Bo gdy mam urządzenie które ma moc 2000W i podam tam 230v to wychodzi prąd 8.7A. A gdy zwiększę napięcie np na 260v to wyjdzie mi 7.6A. W tym wypadku wzrost napięcia powoduje spadek natężenia. Wiem, że przy przesyle prądu celowo się zwiększa napięcie, żeby spadło natężenie, aby nie było takich strat, ale jakoś heh nie mogę tego połączyć w logiczna całość. Raz wzrost napięcia zwiększa mi natężenie, a raz je zmniejsza. 

Czegoś nie biorę pod uwagę, już od jakiegoś czasu mi to chodzi po głowie. Często słyszę w pracy jak tam ktoś mówi że jak się zwiększy napięcie to spadnie prąd i takie to nielogiczne dla mnie

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, Krawi92 napisał:

Czegoś nie biorę pod uwagę, już od jakiegoś czasu mi to chodzi po głowie.

Mocy 🙂 2kW można uzyskać zarówno przy 2V*1000A jak i przy 2000V * 1A. 

Link do komentarza
Share on other sites

Jak masz w pracy rozdzielnice SN/NN to poproś elektryka żeby pokazał Ci wkładki topikowe dla 15kV, zwróć uwagę na to że mają dużo mniejszy prąd znamionowy od tych po stronie NN. U mnie w pracy pracują dwa transformatory 15/0.4kV i po stronie pierwotnej mają zabezpieczenie 20A zaś na stronie wtórnej 630A. Z tym że te na pierwotnej są wielkości mojego przedramienia 😉 jak znajdę fotkę to podeślę 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 18.03.2022 o 22:40, Krawi92 napisał:

Wiem, że przy przesyle prądu celowo się zwiększa napięcie, żeby spadło natężenie, aby nie było takich strat, ale jakoś heh nie mogę tego połączyć w logiczna całość

Moc jest takim wyznacznikiem tego co się dzieje. Jakbyś miał rzekę i postaił siatkę na przekroju poprzecznym koryta. Woda będzie napierać na siatkę. I teraz masz 2 opcje:

  • bardzo szerokie koryto i powolny nurt, tzw. dolny bieg,
  • wąskie koryto i szybki nurt, tzw górny bieg.

Różne parametry, ale w odniesieniu do przekroju iloczyn obu jest niezmienny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 18.03.2022 o 22:40, Krawi92 napisał:

Raz wzrost napięcia zwiększa mi natężenie, a raz je zmniejsza. 

Czegoś nie biorę pod uwagę, już od jakiegoś czasu mi to chodzi po głowie.

Nie bierzesz pod uwagę tego, że moc układu nie jest stałą fizyczną, a jedynie wynika z obecnego zmierzonego napięcia i prądu. Dla urządzeń domowych przykładowo podaje się ją dla nominalnej wartości napięcia - tej, w której urządzenie powinno pracować. Jeżeli tradycyjna żarówka jest opisana, że ma 60W mocy, to prawdopodobnie jest ona podana dla napięcia sieciowego wg polskiej normy - 230V.

 

Jeśli do P = U * I podstawisz z prawa Ohma I = U / R, co da P = U2 * R, to możesz wyliczyć rezystancję takiej żarówki przy U = 230V. Wynosi ona ok. 882Ω. Jeśli teraz taką żarówkę podłączyć do napięcia 220V, to moc jaką zużyje wyniesie ok. 55W. To właśnie dlatego nie możesz użyć wzoru P = U * I do wyliczenia prądu na podstawie napięcia - po prostu P nie jest z góry znane (chyba że dokonasz jego pomiaru w konkretnych warunkach pracy).

 

Nie umiem znaleźć informacji o zasadach podawania mocy znamionowej urządzeń, czyt. jakiejś normy, więc na pocieszenie posłużę się naprędce znalezionym filmem z pomiarami:

 

 

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.