Skocz do zawartości

Raspberry Pi Pico W już jest - trzy nowości z logo malinki!


Komentator

Pomocna odpowiedź

S3 single core.

Owszem na PIO można zrobić większość tego co ma ESP sprzętowo na pokładzie - polecam sterownik silnika krokowego, odbiornik infra, i2s stereo 64 kHz... no dobra, niech będzie 44100.

Good luck.

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, matsobdev napisał:

PIO - programowalne interfejsy sprzętowe (w asemblerze ichniej maszyny stanów) - małe komputerki do przerzucania danych. Można zrobić sobie interfejsy, których nie ma, bez użycia głównego procesora i marnowania jego czasu na przebieranie bitami.

dziękuję 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Jak to działa, kupię teraz ale  BT nie działa? Czy dopiero w późniejszych egzemplarzach BT będzie dostępne? 

Plus czytałem gdzieś że MicroPython nie wspiera na razie tego WiFi w tym nowym Pico więc średnio jeśli to prawda 😕

Link do komentarza
Share on other sites

BT nie jest fizycznie podłączony, ale to nie są wymagane i jedyne możliwości, aby się RP2040 z CYW43439 komunikował. Pozostaje jakaś wewnętrzna komunikacja w układzie i firmware dla części WLAN będzie gadał z tym z BT - to są moje domysły co do konkretnego rozwiązania. Oficjalnie, do BT jeśli już, zostanie użyty interfejs SPI - ten sam co obecnie używa WLAN. To tylko kwestia softwareowa. Czyli nie, nie działa BT jakby już dziś chcieć się tym bawić/pracować.

A MicroPython? Chyba tak, jest podany klasyczny dla MP sposób przeszukania dostępnych sieci. A najlepiej na forum RPi sobie poczytać.

Edytowano przez matsobdev
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam takie pytanie, czy RPi wykorzystuje się jako mocny procesor do aplikacji z grafiką, do sterowania dużych LCD-ków, do zastosowań gdzie „zwykłe” arduino, czy AVR już dawno nie są moczowo wydolne a stosowanie STM-a  wymaga, też tych silniejszych modeli. Czy RPi stosuje się bez komunikacji z siecią, bez WiFi, Bluetooth-a od tak, do sterownika pieca CO, ramienia robota, pojazdu zdalnie sterowanego czy innych zastosowań z silnikami encoderami itp?

Od razu zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem w RP, nigdy się tym nie bawiłem być może dlatego, że w moim zainteresowaniu zawsze bliżej było mi do typowej elektroniki amatorskiej, do mechatroniki i ewentualnie do konstrukcji wykorzystującej małe z racji  możliwości procesorów wyświetlacze LCD czy OLED. Czy w ogóle są tutoriale , kursy, opisy, ale skupiające się na innych aspektach wykorzystania RPi niż kolejny serwer, baza danych, stacja pogodowa wykorzystująca dane o pogodzie zaciągnięte z serwisu internetowego(sic!)? Rasperry Pi zawsze „odpychało” mnie bo mając „zwykłego” AVR-ka miałem kontrolę nad pinami, portami, mogłem mrugać diodą LED w kilku linijkach kodu a tu mam „tysiąc” bibliotek do zainstalowania, tylko po to żeby wyświetlić „Hello world” w konsoli w PC za pośrednictwem sieci, rutera i nie wiem czego jeszcze po drodze, a ja chciałbym po prostu wysterować 4” LCD, wyświetlić na nim swoją grafikę, jakieś tam swoje dane, może odczytać jeden, dwa a może nawet cztery enkodery na osi silnika. Dotychczas wykorzystywałem AVR-y, ale do powyższego możliwości AVR-a już dawno się skończyły, jak mogę to zrobić wykorzystując RPi? Bo chyba malina ma takie możliwości, ale jak napisałem jestem laikiem, ae  mam nadzieję, że jeszcze jestem i kiedyś to zmienię.

Proszę nie traktować powyższego tak super dosłownie, bardzo bym chciał wykorzystywać RPi, ale być może nie umiałem dotychczas znaleźć odpowiedniego kursu, odpowiednich wskazówek. Wciąż tylko trafiam na kolejne tendencyjne kursy,  które sprawiają wrażenie jakby były tylko kolejną instancją jakiegoś jednego, pierwszego opracowania a każde kolejne są tylko przepisaniem a nie nowym opracowaniem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Tom277 napisał:

Mam takie pytanie, czy RPi wykorzystuje się jako mocny procesor do aplikacji z grafiką, do sterowania dużych LCD-ków, do zastosowań gdzie „zwykłe” arduino, czy AVR już dawno nie są moczowo wydolne a stosowanie STM-a  wymaga, też tych silniejszych modeli. Czy RPi stosuje się bez komunikacji z siecią, bez WiFi, Bluetooth-a od tak, do sterownika pieca CO, ramienia robota, pojazdu zdalnie sterowanego czy innych zastosowań z silnikami encoderami itp?

Pi sobie poradzi, ale też nie ze wszystkim. VGA i HDMI (za pomocą kompatybilności wstecznej z DVI) daje radę. Zobacz sobie na kanale bitluni, albo poszukaj "Raspberry Pi Pico DVI".

A co do sterowania urządzeniami - jak najbardziej. Tylko nie myl Raspberry Pi z Raspberry Pi Pico, to dwie zupełnie inne platformy, a już z 10 osób miało z tym problem.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dodam jeszcze: RPi Pico to taki "bardzo duży AVR" (mikrokontroler) - czyli mozesz wykorzystac go w podobny sposób. "Zwykły" RPi to po prostu mały komputer, z systemem operacyjnym i takimi tam. Nie dziw się, że trzeba iluś tam bibliotek żeby zamrugać diodą i że tutoriale nie omawiaja wszystkiego od zera - porównaj, ilu bibliotek trzeba i jak powinien wyglądać tutorial do zamrugania diodą na desktopowym Windowsie (zakładając,ze ktoś w ogóle nie wie co to Windows)?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

...Tylko nie myl Raspberry Pi z Raspberry Pi Pico, to dwie zupełnie inne platformy...

O kurcze nie wiedziałem, serio dla mnie Pico to po prostu "zubożona" wersja Raspberry Pi, tak myślałem, a to zaskoczenie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Tom277 w ten sposób można jedynie myśleć o Raspberry Pi Zero (że jest słabsza wersję flagowego RPi). Pico to zupełnie inna, niezależna linia produktów, w której "Raspberry Pi" bierze się raczej z nazwy fundacji odpowiedzialnej za ten produkt.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.