Skocz do zawartości

Dzielnik napięcia...problem w zrozumieniu


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
1 godzinę temu, ethanak napisał:

Czy Twoim zdaniem rezystory przy ledach i same ledy nie wpływają na napięcie między rezystorami tego "dzielnika"?

Wpływają, i to mówię cały czas...od początku.. @trainee wspomniał o pierwszym rysunku..czyli o tym.  IMAG0621.thumb.jpg.434af00c43c7e3f1514d8d7c317f9e42.jpg 

I teraz to ja o tym mówiłem...czyli zamieni mi się ten układ w takie cos..(pomijam wartości z rysunku, załóżmy że wszystkie są jednakowe)

IMAG0624.thumb.jpg.debbe9580f24354f3e936aa60ea238dd.jpg

No i to pomiędzy ledami nie jest dzielnikiem? 

Ja później nabazgram prosty układ żeby zobrazować co chce zrobić i czemu tak męczę odnosnie tych dzielników...wiem że już was o palpitacje serca przyprawiam, ale wytrzymajcie jeszcze chwilę 😜 za pomoc wszystkim bardzo dziękuję 👍

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta, to, co się w ogólnym wypadku dzieje, to powiedzą Ci zwykle panowie Kirchhoff i Ohm. To jak połączenia równoległe i szeregowe wpływają na napięcia i prądy, te oczka, te węzły. A dzielnik napięcia, na tyle, na ile moja niewiedza rozumie, to pewna bardzo charakterystyczna konstrukcja, z rezystorów, nie z diod, która jest szczególnym wykorzystaniem tych praw. A nie sam fakt spadków napięć i mieszanie połączeń równoległych i szeregowych powoduje, że nazywa się coś dzielnikiem.

Także tak jak ja to widzę, to starasz się nazwać wszystko co widzisz dzielnikiem, a ten to po prostu dwa rezystory i trzy przewody, z grubsza.

Ale ja się nie znam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Piękny rysunek z 3 części kursu podstaw elektroniki Forbota:

dzielnik_napiecia_2-350x291.png

Narażając się na ewentualną śmieszność:

I to jest dzielnik napięcia. I pod Uwyj podłaczasz obciążenie (to może być większy obwód, ale podłączony w tych punktach) lub pomiar. I jeżeli cokolwiek dodasz tu poza tym, to nie będzie się już to nazywać dzielnikiem napięcia. Niezależnie od tego, że są spadki napięć w innych obwodach i wszystko to możesz wyliczyć z pomocą ww. panów. A dzielnik napięcia to taki miły uproszczony przypadek szczególny z łatwym gotowym wzorem (który wyprowadzony jest z tych ogólnych).

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

39 minut temu, trainee napisał:

@farmaceuta, to, co się w ogólnym wypadku dzieje, to powiedzą Ci zwykle panowie Kirchhoff i Ohm. To jak połączenia równoległe i szeregowe wpływają na napięcia i prądy, te oczka, te węzły. A dzielnik napięcia, na tyle, na ile moja niewiedza rozumie, to pewna bardzo charakterystyczna konstrukcja, z rezystorów, nie z diod, która jest szczególnym wykorzystaniem tych praw. A nie sam fakt spadków napięć i mieszanie połączeń równoległych i szeregowych powoduje, że nazywa się coś dzielnikiem.

Także tak jak ja to widzę, to starasz się nazwać wszystko co widzisz dzielnikiem, a ten to po prostu dwa rezystory i trzy przewody, z grubsza.

No i tak zapewne jest...😅 

 

33 minuty temu, trainee napisał:

Piękny rysunek z 3 części kursu podstaw elektroniki Forbota:

dzielnik_napiecia_2-350x291.png

Narażając się na ewentualną śmieszność:

 I jeżeli cokolwiek dodasz tu poza tym, to nie będzie się już to nazywać dzielnikiem napięcia. Niezależnie od tego, że są spadki napięć w innych obwodach i wszystko to możesz wyliczyć z pomocą ww. panów. A dzielnik napięcia to taki miły uproszczony przypadek szczególny z łatwym gotowym wzorem (który wyprowadzony jest z tych ogólnych).

Dlatego przepraszam za moje nazewnictwo...😜 dla mnie to był poprostu "dzielnik" + dodatkowe elementy które w mniejszym lub wiekszym stopniu na niego wpływają.. zapamiętam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Kontynuując walkę z wiatrakami, mam taki schemat...IMAG0625.thumb.jpg.0c75f6e1f9dc92204603ffd7abca5d7f.jpg 

I być może jest poprawny dla napięcia 14v i spadku napięcia na L1 powyżej ~1.9v(spadek na Tl-1.9v), no ale u mnie ma być zasilany z 23v więc duża szansa że bramka tego nie przeżyje więc stąd to moje kombinowanie z tymi dzielnikami i "dzielnikami"...(u mnie R5 ma 47k, a R3 miało 1k w oryginale) 

Więc tak...jak Tl nie przewodzi to L1 świeci,L2 nie...jak Tl przewodzi to L2 świeci a L1 też bo jej spadek (~1.75v) jest mniejszy niż Tl'a więc tak trzeba pokombinować żeby wszędzie były odpowiednie napięcia  podczas przewodzenia/nie przewodzenia Tl'a..aha, spadek Tl ma 1.9v więc też dosyć blisko Vgsth co też nie pociesza... 

Wymyśliłem takie coś... 

IMAG0626.thumb.jpg.848fca26cd2e948f050bf19b6b15821c.jpg  

I w ten sposób odpowiednio dobierając rezystory powinienem uzyskać odpowiednie napięcia dla całości..no chyba że jest to nie za eleganckie rozwiązanie i tak nie powinno się robić (?)...wiem jak obliczyć sumaryczny prąd dla całości, tylko nie za bardzo rozumiem jak on się tam podzieli dla poszczególnych elementów 🤔

 

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

A przy okazji...zna ktoś wzór na obliczenie napięcia jakie się odłoży na potencjometrze wpietym w szeregu między rezystory?? Czyli mam szeregowo rezystor/potencjometr/rezystor... Gdzieś widziałem ten wzór ale mi uciekł z glowy i znalezdz teraz nie mogę..🤔

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.