Skocz do zawartości

Dzielnik napięcia...problem w zrozumieniu


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Witam..mam taki problem że nie do końca łapie ten cały dzielnik napiecia w zależności od konfiguracji...dajmy na to że mamy taki układ jak na rysunku IMAG0621.thumb.jpg.d0868532b385fe698e81ba59e0d80bdf.jpg 

to czy rezystory ledów też będą uwzględnione w podziale napięć? W sensie czy ich wartości się z sumują z tymi 5k i na dzielniku 5k+5k uzyskam inne napięcie... Wiem że pytam o totalne podstawy ale już taką banie mi zrobił taki prosty układ z tl431 że muszę uzyskać "twardą" odpowiedź 😜

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A jeszcze dopytam...jak to będzie wyglądać z obliczaniem prądu dla danej led na takim rysunku? IMAG0622.thumb.jpg.e75cfd592014d6f4534b3dc4c7a9ceaa.jpg 

Wiem że w normalnej konfiguracji od napięcia zasilania odejmuje spadek na diodzie i uzyskane napięcie dzielę przez rezystancje R...no ale jakoś w tym rysunku powyżej nie mogę sobie tego wyobrazić 🤔

no chyba że...najpierw obliczam finalny dzielnik z tych rezystorów i od odpowiedniego napięcia "góra/dół" odejmuję spadek danej led, dziele przez R i gotowe...gotowe?🤔 (Sory że o takie łatwizny pytam, ale tak to jest jak się nie chciało raz a porządnie nauczyć 😕, a teraz staremu psu już nie chce tak prosto do głowy wchodzić 😉

Pomyłka...tutaj chyba nie odejmuję spadku na diodzie bo nie jest w szeregu...chyba...echh😕  

Ps..podlinkowany temat oczywiście zbadam dogłębnie..lecz już nie dziś bo głowa mi peka i ledwo widze 😕

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiem swoim rozwiązaniem: uruchamiam jakiś program do symulacji obwodów, rysuję obwód i sprawdzam wyniki xD Jestem zbyt leniwy by liczyć na papierze, kiedy mogę to zrobić na komputerze 10x szybciej i 100x mniejszą szansą na błąd.

Rezystory równoległe do diody można praktycznie pominąć, bo większość prądu przejdzie przez diodę, która w tym przypadku będzie niczym zwarcie. (idealna dioda nie ma rezystancji)

Więc upraszcza się to do schematu z samego początku 😉 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

 

Rezystory równoległe do diody można praktycznie pominąć, bo większość prądu przejdzie przez diodę

Więc upraszcza się to do schematu z samego początku 😉 

Tfu tfu.. pomyliłem się i faktycznie oba schematy są w zasadzie tym samym... chodziło mi o takie coś..IMAG0623.thumb.jpg.3629ee15b2c95043e6a5fce96a150955.jpg 

To na diodzie będę teraz miał 2.5v tak? (Pomijam Fakt że nie uwzględniłem wplywu "małego" dzielnika na finalne napięcia "dużego" dzielnika..  

Ps... znów się zakręciłem... oczywiście rozumiem pominięcie jednego rezystora przy dzielniku diody w kwestii obliczenia prądu...liczy się tylko rezystor szeregowy z diodą..

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Odpowiem swoim rozwiązaniem: uruchamiam jakiś program do symulacji obwodów, rysuję obwód i sprawdzam wyniki xD Jestem zbyt leniwy by liczyć na papierze, kiedy mogę to zrobić na komputerze 10x szybciej i 100x mniejszą szansą na błąd.

I ja to rozumiem😉 zwlaszcza po kilku dniach walki z banalnym układem 😅 możesz polecić jakiś program w miare prosty i poprawnie działający?

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, farmaceuta napisał:

możesz polecić jakiś program w miare prosty i poprawnie działający?

Uhm... LTSpice 😄 

44 minuty temu, farmaceuta napisał:

IMAG0623.thumb.jpg.3629ee15b2c95043e6a5fce96a150955.jpg 

Napięcie na diodzie będzie jakieś 1.5V. Rezystancja diody i rezystora z nią równoległego wynosi 0 Ohm. (Wstaw sobie do równania na rezystory równoległe wartości 1000Ohm i 0Ohm (dioda)).

Reszta to zwykłe wyliczanie układu rezystorów.

Rezystancja idealnej diody jest równa 0 Ohm. Diody rzeczywistej jest zbliżona do 0 Ohm. [w kierunku przewodzenia]

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
28 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Napięcie na diodzie będzie jakieś 1.5V.

Chodzi o spadek na diodzie rozumiem...ale z tego dzielnika uzyskam te ~2.5v jak na rysunku, czyli powiedzmy 1.5v- dioda + 1v-rezystor  

Ps...o nie..chyba znowu źle mówię 😕 jedna na rezystorze będzie 3.5v...chyba

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

30 minut temu, farmaceuta napisał:

jedna na rezystorze będzie 3.5v...chyba

Jeszcze trochę niedokładnie, ale już lepiej 😛 Jeżeli dobrze pamiętam to jakieś 3.8V na górnej połowie dzielnika i reszta na dolnej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Jeszcze trochę niedokładnie, ale już lepiej 😛 Jeżeli dobrze pamiętam to jakieś 3.8V na górnej połowie dzielnika i reszta na dolnej.

Łoo panie...😉hehe no szkurde a na dzielniku ma być 2.5v i jak diodę wywalę to tyle jest (mam ćwiartkę napięcia)...czyli teraz tak.. jeśli chcę zasilać diodę z 2.5v to kombinowanie "małym" dzielnikiem mi nic nie da bo prąd popłynie sobie przez R-led przez co zawsze led będzie zasilany z ~5v (połowy "dużego" dzielnika), więc jeśli bym chciał te wredne 2.5v mieć dla leda to np. z wyjscia dzielnika powinienem dorzucić kolejny rezystor i wtedy już będzie 2.5v dla tego rezystora i leda "do podziału"......... jakoś tak może być?? 

I jeszcze wracając do tego schematu..powiedzmy że z tego "małego" dzielnika chce zasilać coś innego niż diode (komparator,tranzystor,wzmacniacz itp) to te wymienione urządzenia będą widzieć to napięcie 2.5v czy coś inaczej znów??

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, farmaceuta napisał:

powiedzmy że z tego "małego" dzielnika chce zasilać coś innego niż diode

Od kiedy to dzielnik napięcia służy do zasilania czegokolwiek? z dzielnika możesz podawać napięcie na wejście komparatora/wzmacniacza/czegokolwiek, ale do zasilania to się on niespecjalnie nadaje...

Poza tym trochę się chyba zagubiliście w obliczeniach.

Po pierwsze - dioda jest elementem nieliniowym, i trudno tu mówić o jakiejś "rezystancji" (takie najbliższe bardzo naciągane stwierdzenie to "rezystancja jest zależna od prądu") i prawo Ohma nie ma tu zastosowania.

Po drugie: diodę w obliczeniach można w pewnych warunkach (gdy prąd płynący przez diodę jest większy od zera i nie przekracza maksymalnego prądu diody) potraktować jako źródło napięciowe (prąd i napięcie bierzemy z karty katalogowej lub przybliżamy na podstawie typu diody). Wtedy pozostaje tylko proste obliczenie (o obliczaniu obwodów to jakieś tony makulatury stworzono, za moich czasów uczyli tego w ogólniaku) i sprawdzenie, czy obliczone prądy mieszczą się w zakresie dopuszczalnym do obliczeń.

Ot, i tyle.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No tak, ale jak już trzeba zasilić tego leda prądem powiedzmy ~2-3mA to nie ma sensu kombinować z innymi układami tym bardziej że świecenie danego led zależy od tego czy pojawiło się coś na wyjściu "dużego" dzielnika... załóżmy że teraz do wyjścia dzielnika i masy podłącze diodę w kierunku przewodzenia...wtedy led ma świecić...no chyba nie ma sensu inaczej kombinować tym bardziej że jest pełno takich układów w sieci..no tak mi się wydaje🤔

Link do komentarza
Share on other sites

Ja się zastanawiam tak czysto co do terminologii czy to, co było na pierwszym rysunku, to w ogóle formalnie dzielnik napięcia? Każde topologie równoległe i szeregowe da się wyliczyć, wiadomo. Ale czy ten sens czegoś tak prostego jak dzielnik nie polega ideowo na tym, że interesuje się tudzież obciąża tylko jedną część, tj. mamy dwa rezystory między plusem a minusem zasilania (czy tam inną różnicą potencjału do podzielenia) i jeden nowy punkt potencjału między nimi wzięty dalej i to wtedy nazywa się dzielnikiem? A nie to, że na rysunku ktoś narysuje wszystko w taki sposób, że są dwa rezystory obok siebie i przewody, przypominając dzielnik?

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wyjście dzielnika sobie tylko tak "wisi"😉 tak mi się narysowało...teraz tak patrząc na pierwszy rysunek to mi się już wszystko poplatało🙃 z tych R utworzy się jeden dzielnik, a pomiędzy tym dzielnikiem i +/- będę miał ledy w szeregu...tak? 

Link do komentarza
Share on other sites

W efekcie wyjdzie coś co - jak napisał @trainee - bardzo ładnie da się policzyć, ale z dzielnikiem nie ma nic wspólnego.

No, chyba że zamiast 5k dasz 5Ω - wtedy będzie to można nazwać dzielnikiem z podłączonymi w dziwny sposób ledami 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

49 minut temu, ethanak napisał:

W efekcie wyjdzie coś co - jak napisał @trainee - bardzo ładnie da się policzyć, ale z dzielnikiem nie ma nic wspólnego.

No, chyba że zamiast 5k dasz 5Ω - wtedy będzie to można nazwać dzielnikiem z podłączonymi w dziwny sposób ledami 😉

Ja Cie kręcę...no niby taki prosty temat wręcz totalna podstawa elektroniki, a jednak ciężko mi to idzie 😢😅 no jak nie wyjdzie dzielnik?? Mam tam powiedzmy szeregowo led/r/r/led...gdzie r mają równo po 1k..teraz mierząc na samym dzielniku za ledami mam napiecie zasilania minus spadek napięcia na led razy dwa...czyli powiedzmy Vcc 12v - 1.5v -1.5v = 9v i z takiego napięcia jest zasilany mój dzielnik co przy jednakowych rezystorach da na wyjsciu połowę zasilania czyli 4.5v...no tak? więc to chyba jest dzielnik😔🙃🤔 

Nie miejcie mi za złe tego motania się w temacie...😕 Wogóle mi to nie wchodzi do głowy...(chyba będę musiał w przyszłości pomyśleć o indywidualnym nauczaniu za dolary 😅, bo jak ktoś mi w danym momencie do głowy nie wbije konkretnej informacji, to cała wiedza którą już mam robi się "nie pewna")

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.