Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze komponentów do mojego projektu


Telfexo

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
19 minut temu, ethanak napisał:

A skąd masz wziąć te 5A dla mosfeta to nie wiem.

W dokumentacji jest napisane że prąd maksymalny to 5A, i teraz zrozumiałem że to oznacza iż nie można podłączyć urządzenia które pobierało by prąd > 5A.

19 minut temu, ethanak napisał:

Może przynajmniej nauczyłbyś się prawa Ohma? Raptem jeden prosty wzór...

Co mi da to że będę znał jeden prosty wzór: U = R * I, jak dalej nie rozumiem rzeczy powiązanych z tym prawem.

Mam tabelkę ze wzorami i zaraz spróbuję podliczyć pobieraną MOC, pewnie źle to zrobię, Ty mi dasz do zrozumienia że jak to można było tak spier... i że po co się tym zajmuje i przez to że mi zależy na dokończeniu tego projektu to dalej będę grzecznie zadawał pytania i jeszczę parę razy nakręcimy tą karuzele spierd... aż to dokończmy. Całą wiedze zapewne zapomnę na przestrzeni czasu, bo nie będę jej używał na codzień bo jest mi totalnie niepotrzebna, ale na pewno nie zapomnę pomocy, którą od Was otrzymałem.

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, ethanak napisał:

Wziąłeś pod uwagę przetwornice?

Policz pobieraną moc, załóż sprawność przetwornicy 80%, i z pobieranej mocy z uwzględnieniem sprawności przetwornic wylicz prąd.

image.thumb.png.b1ca9b75c702363f7e024a17c7ac01a5.png(na żółto dodałem 20% do mocy z obliczeń z powodu 80% sprawności przetwornic)

Tylko nie wiem jak obliczyć prąd, wydaje mi się że dla każdego napięcia powinienem obliczyć oddzielnie, czyli dla 24V, 12V i 5V tak?

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

Nie przeczytałem uważnie całego tematu, ale z tego co podałeś w pierwszym poście (podzespoły) to wychodzi ~60-70watt całości (tak pi razy oko) więc nie wiem skąd Ci się wzięła potrzeba zasilacza 24v/8A (~200watt) wiadomo, lepiej dać z zapasem, choć nie ma co przesadzać

Link do komentarza
Share on other sites

A jak chcesz sobie wyliczyć główny zasilacz to oblicz co ile mocy bierze, dodaj wyniki, podziel przez napięcie zasilacza i dodaj z 30% zapasu, i gotowe..

Edit...xl4016 nie liczysz w obliczeniach..bo niby po co? te 8 amper to ich wydajność, a nie prąd jaki będzie pobierany...

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, farmaceuta napisał:

A jak chcesz sobie wyliczyć główny zasilacz to oblicz co ile mocy bierze, dodaj wyniki, podziel przez napięcie zasilacza i dodaj z 30% zapasu, i gotowe..

Edit...xl4016 nie liczysz w obliczeniach..bo niby po co? te 8 amper to ich wydajność, a nie prąd jaki będzie pobierany...

image.thumb.png.5e955af463262792e0feed279e4bf5e6.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zostaw te nieszczęsne przetwornice w spokoju... przecież one nie pobierają mocy (nie licząc strat).

Załóż 2W na Arduino razem z czujnikiem i lcd, zsumuj wszystkie moce za przetwornicami (napięcia i prądy olewasz), podziel przez 0.8.(sprawność), dodaj moc atomizera. Podaj wynik. Zobaczymy co będzie dalej...

Aha, te diody LED to oświetlenie całego mieszkania?

Link do komentarza
Share on other sites

Ten chyba będzie ok? LINK

  • Napięcie wejściowe: 100-240V
  • Napięcie wyjściowe: 24V DC
  • Maksymalne natężenie wyjściowe: 5A
  • Wtyk: 2,1/5,5mm prosty
  • Polaryzacja: (+) w środku
  • Moc: 120W
  • Długość przewodu z wtyczką DC: ok. 110cm
  • Długość przewodu sieciowego: ok. 110cm
  • Wymiary zasilacza: 140x60x37mm
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.