Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze komponentów do mojego projektu


Telfexo

Pomocna odpowiedź

5 minut temu, Telfexo napisał:

Odnośnie pkt. 1 nie jestem pewien czy odkręcając na maksa potrncjometr od natężenia mogę coś zepsuć, a odnośnie pkt. 2 co się stanie jak początkowy prąd będzie za mały dla podłączonych urządzeń?

Jeżeli odkręcisz potencjometr od prądu na maxa to nic złego się nie stanie.

Jak odkręcisz potencjometr od napięcia to pewnie spalisz wszystko co możliwe 😄 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Good news everybody, udało mi się tak podłączyć zasilanie że na płytce z pinami mam 5 V oraz 12 V. Wiem że to dla Was codzienność i normalka, ale ja byłem przekonany że coś spale 😛

W związku z tym, mam dwa pytania:

1. przetwornice miały być połączone masami na wyjściu, czemu to służy?

2. napięcie delikatnie się wacha np od 4.9 do 5.2 analogicznie 11.9 do 12.2 V czy to normalne?

 

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, Telfexo napisał:

przetwornice miały być połączone masami na wyjściu, czemu to służy?

Wszystkie masy mają być połączone, a w przypadku zasilania GRUBYM DRUTEM. Koniec. Podobno nie chcesz się uczyć elektroniki więc skąd pytanie "dlaczego"?

46 minut temu, Telfexo napisał:

napięcie delikatnie się wacha np od 4.9 do 5.2 analogicznie 11.9 do 12.2 V czy to normalne?

Mierzysz pod obciążeniem czy bez?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

27 minut temu, Telfexo napisał:

celowości tej masy nie rozumiem,

Masa urządzenia powinna być podłączona do masy przetwornicy (wiadomo dlaczego, żeby miała skąd brać prąd)

Masy wszystkich urządzeń w Twoim ustrojstwie mają być połączone.

Ergo: masy przetwornic muszą być połączone.

GRUBYM DRUTEM

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jestem właśnie w trakcie testów, rezystor grzejny jest podłączony do MOSFETA, rezystor pobiera 3.33A prądu a w doksach MOSFETU jest napisane że powyżej 1A potrzebny jest radiator, podczas chwilowego uruchomienia faktycznie odczułem że MOSFET się wyczuwalnie grzeje.

Próbowałem użyć PWM aby zminimalizować nagrzewanie się MOSFETU ale to nie pomaga, ponieważ nie udaje mi się uzyskać takiej ilości ciepła jakiej potrzebuje, a MOSFET wcale tak szybko nie stygnie 😛

Czy macie może jakiś inny pomysł czy po prostu muszę szukać radiatora?!

Albo może użyć przekaźnika, np takiego?

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Telfexo napisał:

rezystor pobiera 3.33A prądu a w doksach MOSFETU jest napisane że powyżej 1A potrzebny jest radiator,

To wszystko wiedziałeś przed zrobieniem zakupów, prawda? A jeśli nie, to nauczyłeś się czegoś nowego: czytania dokumentacji we właściwym czasie.

Czy jako programista jeśli masz zastosować jakąś nieznaną bibliotekę też czytasz dokumentację dopiero wtedy, jak wyjdą błędy?

9 godzin temu, Telfexo napisał:

nie udaje mi się uzyskać takiej ilości ciepła jakiej potrzebuje

No niestety praw fizyki nie przeskoczysz...

9 godzin temu, Telfexo napisał:

czy po prostu muszę szukać radiatora?

Po prostu tak, masz szukać radiatora.

I żebyś nie mówił że nie wiedziałeś: potrzebna będzie jeszcze śrubka M3 z nakrętką (pastę termo możesz sobie odpuścić jak to porządnie skręcisz).

A jak masz kawałek blachy aluminiowej to wywierć w niej dziurę i przykręć, przy tych mocach powinno wystarczyć... przynajmniej do poniedziałku czy wtorku (kiedy przyjdzie zamówiony w necie radioator).

Nie masz tam w okolicy jakiegoś gościa od naprawy telewizorów czy innej elektroniki? Może mieć jakieś z demontażu, powinno dać się odkupić...

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, ethanak napisał:

To wszystko wiedziałeś przed zrobieniem zakupów, prawda? A jeśli nie, to nauczyłeś się czegoś nowego: czytania dokumentacji we właściwym czasie.

Mosfety kupowałem tu https://kamami.pl/moduly-z-wyjsciami-mocy/579363-modul-z-tranzystorem-mosfet-ifr520-modmosfetirf520.html a dopiero później na botlandzie, przy identycznym module zauważyłem info o tym że wymagany jest radiator.

28 minut temu, ethanak napisał:

Nie masz tam w okolicy jakiegoś gościa od naprawy telewizorów czy innej elektroniki? Może mieć jakieś z demontażu, powinno dać się odkupić...

Po prostu zamówię.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Hey, po skleceniu wszystkiego przeszedłem do etapu testów, i okazało się że rzeystor grzejny ma za małą moc. Czy mogę użyć tego przekaźnika do tej nagrzewnicy? Przekaźnik jest do 10A a prąd nagrzewnicy to również 10A, wg mnie zadziała, ale wolę się upewnić pytając Was 🙂 No i w tej nagrzewnicy są przewody, ale nie ma opisu co do czego jest...

Tak patrze i patrze i chyba ze względów bezpieczeństwa odpuszcze te ogrzewanie.

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

@Telfexo jeśli element pobiera 10 A to zawsze bezpiecznej dobrać przekaźnik z jakimś zapasem. Oczywiście ten 10 A też będzie działał, jednak nie będzie wielkiej różnicy w cenie, gdy zdecydujesz się na przekaźnik np. 15 A, a zawsze będzie większy margines bezpieczeństwa.

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, Telfexo napisał:

kazało się że rzeystor grzejny ma za małą moc

A ciepło od rezystora jest dobrze odprowadzone? Masz tam jakiś radiator przynajmniej? Bo ta nagrzewnica ma raptem 3x większą moc...

Link do komentarza
Share on other sites

Rezystor grzewczy jest w oddzielnym pudełku litrowym. W tym pudełku jest wentylator komputerowy, który dmucha na rozgrzewający się rezystor, z drugiego końca pudełka idzie koło 20 cm wężyk do docelowego 20L pudła gdzie ma być sztuczne środowisko, samo pudło ma małe otwory wentylacyjne. Więc grzanie powinno być na tyle efektywne aby utrzymywać określoną temperaturę w dużym pudełku biorąc poprawkę na ucieczkę ciepła po drodze i z samego pudła.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Telfexo napisał:

z drugiego końca pudełka idzie koło 20 cm wężyk do docelowego 20L pudła

Jakiej średnicy jest ten wężyk? Bo on pewnie jest częściowym problemem...

Do tego domocuj jakiś radiator na grzałce, zwiększysz pole... I nie myśl, że grzałka rozgrzeje ci litr powietrza w ekspresowym tempie bez wymuszonej cyrkulacji. Najlepiej rozgrzewa się obiegi zamknięte.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli to jest zbudowane tak jak na rysunku to po prostu nie ma prawa działać. Większość powietrza idzie bokiem, coś tam delikatnie opływa grzałkę i w efekcie grzałka jest gorąca a powietrze zimne.

Spójrz na zdjęcie tej nagrzewnicy o której pisałeś: całe powietrze z wentylatora idzie przez grzałkę a nie obok.

Porządny radiator, jakiś tunel z blachy żeby powietrze szło przez radiator i  miało szanse się ogrzać, wentylatorek może być malutki (w końcu nie ogrzewasz tym hali fabrycznej, jakiś 4010 czy nawet mniejszy powinien wystarczyć) i jest szansa że powietrze na wylocie będzie cieplejsze niż przed wiatrakiem.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.