Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze komponentów do mojego projektu


Telfexo

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, Telfexo napisał:

Pytanie, jakich użyć zabezpieczeń oraz gdzie powinny się znajdować?

OCP na wyjściu z MOSFET'a. Jest to zwykły tranzystor bipolarny z rezystorem: https://tinyurl.com/25n5ffrc

image.thumb.png.4d2f23d07ccfdfc2dd10ce62da995ec2.png

W tym przypadku maksymalny prąd to jakieś 250-300mA. Arduino wpinasz zamiast 12V po prawej stronie, ale  tranzystor będzie działał wolniej i może się nie otworzyć całkowcie.

Imax = 0.6V / R (W schemacie 2.2Ohm)

---

By zapobiec spowolnieniom i zapewnić całkowite otwarcie możesz dodać mostek tranzystorowy przy Arduino (ew. transoptor, ale to bardziej skomplikowany temat).

image.thumb.png.155f92e7b16ce7e1348a91cd2b07cce4.png

(Sam korzystam zwykle z tych dwóch schematów 😉, ten drugi czasami może wymagać dopasowania wartości rezystorów albo dodania diód ochronnych na bazy BJT)

https://tinyurl.com/24cbed88

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

OCP na wyjściu z MOSFET'a. Jest to zwykły tranzystor bipolarny z rezystorem: https://tinyurl.com/25n5ffrc

[schemat]

W tym przypadku maksymalny prąd to jakieś 250-300mA. Arduino wpinasz zamiast 12V po prawej stronie, ale  tranzystor będzie działał wolniej i może się nie otworzyć całkowcie.

Imax = 0.6V / R (W schemacie 2.2Ohm)

Przepraszam, nie rozumiem tego do końca, nie umiem odnieść twojego pierwszego schematu do mojego. Nie wiem gdzie mam umieścić tranzystor bipolarny z rezystorem, czy mógłbym poprosić o dodatkowe wskazówki?

  • czy chodzi o rezystor, który powinien być między bramką sygnałową arduino a nóżką gate w tranzystorze?
  • lub może ten tranzystor powinien znajdować się między nóżką drain a urządzeniem?

Próbowałem to jeszcze odnieść do tego schematu:

image.thumb.png.51760a7d64f44b7cf23a62bfd97442d1.png

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@H1M4W4R1 Takie dwie uwagi:

  • Jeśli już zespół bipolar-mosfet to nie lepiej NPN i P-Mosfet? Przynajmniej napięcie na bramce będzie zawsze wystarczające...
  • Przy wiedzy kolegi na temat elektroniki radziłbym użycie gotowych modułów MOSFET (np. takich) - może wydawać się droższe, ale po ósmym zjaranym mosfecie i trzecim Arduino koszty zaczną się zwracać... i nie, to nie jest żart ani złośliwość.
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Telfexo napisał:

czy o to chodziło?

Tak, ale ten rezystor między bramką BJT i masą jest dość istotny, bo określa maksymalny prąd płynący przez MOSFET'a zgodnie ze wzorem:

3 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Imax = 0.6V / R

Tak jak użyłem tam 2.2R to maksymalny prąd wyniesie ok. 273mA (0.6V/2.2Ohm)

wycinek.png.31c5a8c35f5855c8b11e46f2c2c018f5.thumb.png.f1e77559a9faf83c2a69417a9cefb6ab.png

Rezystor 2200 Ohm (2k2) zabezpiecza Arduino przed spaleniem poprzez zwarcie pinu wyjściowego do masy, co może bardzo łatwo nastąpić jeżeli np. ktoś przebije matę grzewczą kawałkiem metalu. Dodatkowo pełni rolę pull-up'a w przypadku, gdy zadziała zabezpieczenie nadprądowe (nasz dzielny tranzystor BJT).

Mata grzewcza pobiera 2A, bierzemy poprawkę na chińczyka i liczymy rezystor zabezpieczający dla 3A. Wychodzi 200mOhm i ten rezystor też jest istotny, gdyż inaczej obecność tego tranzystora nie ma znaczenia.

Jeżeli dalej nie rozumiesz, to lepiej idź za radą kolegi @ethanak'a i użyj gotowych modułów 😉 

1 godzinę temu, ethanak napisał:
  • Jeśli już zespół bipolar-mosfet to nie lepiej NPN i P-Mosfet? Przynajmniej napięcie na bramce będzie zawsze wystarczające...

Teoretycznie lepiej, ale jakoś wolę taki układ, PNP stosuję tylko do wzmacniaczy AB 😉 Kwestia gustu.

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Przy wiedzy kolegi na temat elektroniki radziłbym użycie gotowych modułów MOSFET (np. takich) - może wydawać się droższe, ale po ósmym zjaranym mosfecie i trzecim Arduino koszty zaczną się zwracać... i nie, to nie jest żart ani złośliwość.

Chyba masz rację... Bo musiałbym zrobić cały wykład o zabezpieczaniu układów...

Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 Włożyłeś bardzo dużo pracy w to, aby mi pomóc i mega Ci dziękuję! Wiem że to ciężka praca z tak zieloną osobą.

Ten projekt jest jedyny i na własny użytek, nie wiąże przyszłości z elektroniką, dlatego zagłębiam się tyle ile potrzebuję chociaż im dalej tym mniej rozumiem 😛 W związku z tym może faktycznie powinienem użyć gotowych podzespołów? bo jak mam palić komponenty to robota głupiego.

@ethanak Czy mógłbym Cię poprosić o pomoc w dokończeniu mojego projektu?

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Telfexo napisał:

Czy mógłbym Cię poprosić o pomoc w dokończeniu mojego projektu?

Oj źle trafiłeś 😉 Zaraz dostaniesz wywód o tym, że kolega ethanak odpowiada tylko z własnej dobrej woli i nie będzie tego za Ciebie robił. Najlepiej zamieścić to w odpowiednim dziale forum, albo zrobić nowy post.

14 minut temu, Telfexo napisał:

W związku z tym może faktycznie powinienem użyć gotowych podzespołów?

Jak robisz coś dla siebie to dużo lepiej użyć gotowców, sam często tak robię z lenistwa, nawet jak ogarniam coś "dla kogoś", bo jest łatwiej to potem naprawić.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Telfexo napisał:

Czy jak użyje wspomnianego modułu MOSFET to czy któraś z tych rzeczy co dodałeś w zedytowanym przez Ciebie @H1M4W4R1 wycinku schematu powinna się znaleźć w niżej zaprezentowanej obecnej sytuacji?:p

Nie bez powodu nazywa się to moduł 😄 Wszystko co niezbędne powinno być wbudowane. Teoretycznie zabezpieczysz tylko Arduino, ale przetwornica powinna mieć zabezpieczenie nadprądowe. Tak więc sam moduł powinien wystarczyć.

Nie zapomnij, że do DHT potrzebujesz rezystora podciągającego 1kOhm (w podesłanym linku masz schemat podłączenia.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 czy mógłbyś sprawdzić schemat po poprawkach?

1686589508_schemat(2).thumb.png.40723193b19952c48b533c6eccda120d.png

W opisie przetwornicy XL4016 jest napisane:

Cytat

Układ nie posiada zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją napięcia wejściowego. Jeżeli jest taka potrzeba, na wejściu należy zamontować diodę. Przy wykorzystaniu przetwornicy do ładowania akumulatora, należy wyjście przetwornicy zabezpieczyć diodą (aby akumulator nie zasilał przetwornicy przez jej wyjście).

Czy powinienem zastosować jakieś zabezpieczenie?

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Telfexo napisał:

Czy powinienem zastosować jakieś zabezpieczenie?

Pomyśl...

Czy istnieje możliwość odwrotnego podłączenia zasilania? Raczej nie, prawda?

Czy ładujesz tym jakieś akumulatory? Na schemacie ich nie widzę, więc pewnie nie...

A rezystor przy DHT jest oczywiście źle podłączony. @H1M4W4R1 albo koledze wytłumaczysz co to jest rezystor podciągający (chociaż nie wiem po co), albo po prostu powiesz gdzie go podpiąć i jak (ja się nie podejmuję, braki w apteczce w sekcji "środki uspokajające").

 

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, ethanak napisał:

albo koledze wytłumaczysz co to jest rezystor podciągający (chociaż nie wiem po co), albo po prostu powiesz gdzie go podpiąć i jak (ja się nie podejmuję, braki w apteczce w sekcji "środki uspokajające").

Mi też zaczyna brakować…

@Telfexo rezystor podciągającą wpinamy między przewód zasilający, a przewód sygnałowy. W skrócie: rezystor 1K na Twoim schemacie zastępujesz zwarciem, a dorysowujesz go między 5V i linią, na której aktualnie się znajduje.

Link do komentarza
Share on other sites

Pozostały dwie kwestie: 1. jak chcesz komunikować się z LCD, ale to raczej szybko rozwiążesz modułem I2C... No i 5V dla VIN na Arduino nie starczy, a jak wepniesz je w szynę 5V to spalisz kilka podzespołów. Przepnij Arduino do 12V i dorysuj konwerter I2C do ekranu i powinno być OK, ale wtedy przydałoby się, by ktoś jeszcze to sprawdził

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.