Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze komponentów do mojego projektu


Telfexo

Pomocna odpowiedź

39 minut temu, Telfexo napisał:

wydaje się że to normalny język programowania wysokiego poziomu

To jest normalny C++, plus parę "udogodnień" - np. automatyczna kompilacja i linkowanie bibliotek na podstawie analizy #include w pilkach źródłowych, czy brak konieczności deklaracji funkcji jeśli definicja występuje w tym samym pliku co jej wywołanie. Do tego dochodzą oczywiście biblioteki Arduino, ale to tylko biblioteki, w wielu przypadkach (jeśli oferują podobną funkcjonalność) wygodniejsze jest korzystanie z libc.

A co do drobnych pytań i specyfiki... no cóż, nie wiem co tam programujesz zawodowo, ale programowanie mikrokontrolerów jest faktycznie "nieco" specyficzne. Np. w aplikacjach webowych wykorzystanie automatów skończonych jest raczej mało prawdopodobne - tu program bardziej skomplikowany niż miganie diodą bez tego się nie obejdzie 🙂

39 minut temu, farmaceuta napisał:

tylko zastanawia mnie jak to ma być połączone bez jednego lutu

W praktyce da się zrobić. Moduły mają wlutowane goldpiny na sterowaniu i złącza ARK na wejściu/wyjściu mocy; przetwornice (o ile kolega wykorzystał te właściwe) mają też ARKi po obu stronach, a minus wejścia i minus wyjścia są wewnątrz galwanicznie połączone. Do tego parę porządnych złączek - np. takich - i można jechać. Nawet gniazdka do zasilania nie trzeba lutować, wystarczy uciąć wtyczkę i wsadzić kabelki do kostek (uważając na biegunowość, bo odwrotne połączenie posadzi co najmniej przetwornice).

Tyle że z lutowaniem byłoby wygodniej... a nauka trzymania lutownicy żadnemu programiście nie zaszkodziła (np. niezwykle pomocna jest w rozwiązaniu problemu "lewy klawisz myszy zdechł mi w piątek wieczorem") 🙂

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

52 minuty temu, farmaceuta napisał:

No wiem że była mowa o tych modułach mosfetow etc...tylko zastanawia mnie jak to ma być połączone bez jednego lutu🤔 no bo gotowy projekt chyba nie będzie na płytce stykowej 😜 no ale tak, każdy niech robi co mu się podoba😉 

Oczywiście że będzie na płytce stykowej 😛

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Telfexo napisał:

Oczywiście że będzie na płytce stykowej 😛

O mamusiu!😁 No jeżeli użyjesz porządnych kabli to jeszcze może pochodzi jakiś czas, ale z tymi chińskimi to będzie katastrofa(z praktyki) zawsze któryś po jakimś czasie nie styka😜

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

O mamusiu!😁 No jeżeli użyjesz porządnych kabli to jeszcze może pochodzi jakiś czas, ale z tymi chińskimi to będzie katastrofa(z praktyki) zawsze któryś po jakimś czasie nie styka😜

Mam kabelki i inne rzeczy z tego zestawu https://botland.com.pl/zestawy-i-kursy-forbot/12642-zestaw-forbot-do-kursu-arduino-min-z-mikrokontrolerem-plytka-stykowa-materialy-edukacyjne-5903351242899.html

Link do komentarza
Share on other sites

Wyrzuć płytkę stykową bo to proszenie się o kłopoty. A i na pytanie"czemu to nie działa" dostaniesz jedna odpowiedź - bo masz płytkę stykową. Na inne raczej nie licz.

W sumie musisz tylko jakoś inteligentnie masy i Vcc połączyć, a już pewniejsze będzie nawet porządne skręcenie i zaizolowanie kabelków niż płytka stykowa. Resztę załatwiasz pojedynczymi kabelkami.

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Telfexo napisał:

mam lutownice (jakiś najtańszy szajs z marketu) kalafonie i cynę.

A, nie zauważyłem.

Ponieważ jedyne miejsca gdzie jakieś połączenia kabelków są potrzebne to Vcc i GND - po prostu weź jakieś dwa żeńskie gniazda goldpin odpowiedniej długości, kawałek druta, na każdym po prostu zlutuj razem wszystkie końcówki i masz gdzie kabelki wtykać. Pewniejsze niż stykþówka.

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
10 minut temu, ethanak napisał:

A, nie zauważyłem.

Ponieważ jedyne miejsca gdzie jakieś połączenia kabelków są potrzebne to Vcc i GND - po prostu weź jakieś dwa żeńskie gniazda goldpin odpowiedniej długości, kawałek druta, na każdym po prostu zlutuj razem wszystkie końcówki i masz gdzie kabelki wtykać. Pewniejsze niż stykþówka.

 

Okej to tak zrobię jeśli płytka to samo zło. Czy to co na obrazku zaprezentowałem to jest to co miałeś na myśli?

a.thumb.jpg.5049d21e6cef06ea98cc5016e873c515.jpg

I czy nie ma jakiś elementów które właśnie to robią? Bo i tak muszę zamówić ten golpin żeńsko żeński to zamiast tego mógłbym zamówić już ten konkretny element, tylko nie wiem jak się nazywa.

Edytowano przez Telfexo
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Telfexo napisał:

Czy to co na obrazku zaprezentowałem to jest to

Tak, dokładnie to. A jakbyś to jeszcze wsadził w kawałek płytki uniwersalnej (np. takiej) to już w ogóle byłby miodzio, można wywiercić dziurkę na śrubkę i gdzieś przykręcić żeby nie latało. Możesz dać np. męski na GND i żeński na Vcc żeby się nie pomylić.

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, ethanak napisał:

Tak, dokładnie to. A jakbyś to jeszcze wsadził w kawałek płytki uniwersalnej (np. takiej) to już w ogóle byłby miodzio, można wywiercić dziurkę na śrubkę i gdzieś przykręcić żeby nie latało.

a.thumb.jpg.0fbda4b6e3abf55d7e474d50b34d3d47.jpg

Czyli to będzie coś takiego tak? U góry będę miał piny gdzie podłączam odpowiednio VCC lub GND podzespołów.

Na tej samej płytce z jednego krańca mogę GND a z drugiego VCC? te otwory zdaje się nie są połączone.

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Telfexo napisał:

Raster się zgadza, a męskiego goldpina chyba można przyciąć do rozmiaru nie?

Żeńskiego też można kosztem jednej dziurki - ja zawsze kupuję takie po 40 pinów i sobie odcinam ile trzeba.

A zamiast tej precyzyjnej (możesz mieć problem) bierz np. coś takiego: https://botland.com.pl/gniazda-szpilkowe-goldpin/20021-wtyk-goldpin-1x40-raster-254mm-rozne-kolory-10szt-justpi-5904422329099.html

(niekoniecznie dokładnie ten). Precyzyjna współpracuje z precyzyjną, a duponty na kabelkach raczej precyzyjne nie są.

Płytkę też wziałbym większą albo przynajmniej dwie takie - przyciąć zawsze można.

 

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Telfexo napisał:

@ethanak 

a męskiego goldpina chyba można przyciąć do rozmiaru nie?

Itak można... żeński też się da bez problemu...no, to skoro tak się nagle rozpedzileś do lutowania(a miało przecież nie być potrzebne😜) to kup sobie konwerter i2c do LCD i pomału polutujesz...zostanie Ci parę pinów na przyszłość

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.