Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze komponentów do mojego projektu


Telfexo

Pomocna odpowiedź

1 minutę temu, ethanak napisał:

Jakich mianowicie?

Stabilizator liniowy z VIN na 5V idzie z dymem jak nie ma 12V, a dasz mu 5V. Arduino nie ma diody zabezpieczającej przed odwróconą polaryzacją. (Sam tak spaliłem ich już z 30 😄). Można niby dodać tę diodę, ale tłumaczenie tego koledze by długo zajęło...

Jak dobrze się spali (na zwarcie, całkiem prawdopodobne) i nikt tego nie zauważy możesz potem podłączyć 12V i spalić całą płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Pozostały dwie kwestie: 1. jak chcesz komunikować się z LCD, ale to raczej szybko rozwiążesz modułem I2C... No i 5V dla VIN na Arduino nie starczy, a jak wepniesz je w szynę 5V to spalisz kilka podzespołów. Przepnij Arduino do 12V i dorysuj konwerter I2C do ekranu i powinno być OK, ale wtedy przydałoby się, by ktoś jeszcze to sprawdził

 

LCD chciałem podłączyć jak w tym poradniku. Ale mogę użyć modułu skoro tak ma być lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, Telfexo napisał:

Ale mogę użyć modułu skoro tak ma być lepiej.

To akurat kwestia preferencji, osobiście wolę moduł, bo muszę podłączać mniej przewodów 😄 

3 minuty temu, ethanak napisał:

Można podłaczyć 5V przez gniazdo USB - najbezpieczniej.

No tak, ale kolega pewnie by podłączył od ręki do linii 5V zamiast do USB 😄 To urok pracy z zielonymi game-designerami jako programista, gdzie każdy element musisz tłumaczyć... Już przewidujesz co taki wymyśli 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, H1M4W4R1 napisał:

No tak, ale kolega pewnie by podłączył od ręki do linii 5V zamiast do USB 😄 To urok pracy z zielonymi game-designerami jako programista, gdzie każdy element musisz tłumaczyć... Już przewidujesz co taki wymyśli 😄 

A żebyś wiedział że bym tak zrobił xD

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

To akurat kwestia preferencji, osobiście wolę moduł, bo muszę podłączać mniej przewodów 😄 

Chyba nie użyje tego modułu do LCD, ponieważ ma on 16 pinową listwę do przylutowania do LCD, a LCD z zestawu ma już przylutowaną identyczną listwę. Mogłbym pewnie próbować wylutować listwę z LCD ale z moimi umiejętnościami lutowania to była by droga przez męke (taka sama jak wy macie teraz pomagając mi :P). Więc zostanę przy podłaczeniu jak w poradniku.

Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, Telfexo napisał:

ale z moimi umiejętnościami lutowania to była by droga przez męke

Też tak zaczynałem 😉 Potem przyszedł czas na komponenty 0805, 0402 i wkońcu 0201 (0.5x0.25mm)

26 minut temu, Telfexo napisał:

580878602_schemat(4).thumb.png.fe82dff96969b0a410e10ea6732c726c.png

Zakładając, że wyświetlacz jest połączony z Arduino powinno być OK 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, ethanak napisał:

Uzasadnij dlaczego.

Podliczyłem ile A prądu będą pobierać podzespoły i dodałem duży zapas, chociaż nie wszystkie naraz będą pracować. Ale jeśli skomentowałeś mój post, to oznacza że moje myślenie jest inwalidą.

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Zanim to wylicze to potrzebuję trochę info:

  1. przetwornice są regulowane (1.25-35V oraz 0.2-8A) i będę musiał je ustawić. O ile napięcie jest jasne, tj. jedna przetwornica na 5V druga na 12V to natężenie prądu pewnie muszę ustawić z zapasem, czyli muszę podliczyć jakie natężenie będą pobierać podzezposły zsumować to i dodać zapas, dobrze myślę? (dodatkowo muszę uwzględnić że na MOSFECIE maksymalny prąd nie może przekroczyć 5A)
  2. więc jak już ustawie przetwornice to wtedy mogę obliczyć moc tylko dla przetwornic? ponieważ one są jakby "bramkami", oraz doliczyć atomizer, który nie jest za przetwornicą.
Link do komentarza
Share on other sites

Prąd ustawiany dla przetwornic nie ma w tym układzie żadnego znaczenia, możesz spokojnie ustawić na max. A już w żadnym przypadku nie wpływa na obliczenia.

A skąd masz wziąć te 5A dla mosfeta to nie wiem.

Może przynajmniej nauczyłbyś się prawa Ohma? Raptem jeden prosty wzór...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.